reklama

Jak zvládnout drogy v rodině? 15 rad, když je blízký závislý

Rozvrácená rodina nebo ztráta partnerského vztahu - to jsou jen dva z mnoha smutných příkladů, které mohou být důsledkem závislosti na drogách. Jak ale vystoupit ze začarovaného kruhu? Jednoduché to není, nemožné ale také ne.

Foto: Thinkstock

V Česku roste počet problémových uživatelů drog - loni v prosinci jich bylo o dva a půl tisíce víc než rok předtím a podle nejnovějších údajů se jejich celkový počet blíží padesáti tisícům. Pervitin bralo necelých sedmatřicet tisíc lidí.

Uvedená čísla jsou však pouze počty těch, o kterých se oficiálně ví. Další desítky tisíc osob zůstávají v šedé zóně nepodchycených pacientů.

Zbytečná tolerance škodí

Podle průzkumů patří Češi k nejčastějším uživatelům návykových látek nejen v Evropě, ale na celém světě. Zarážející je také tolerance, s níž se většinová společnost na konzumaci drog dívá. To ale jen do chvíle, než do drog 'spadne' někdo z blízkých či rodinných příslušníků. 

Téměř každý narkoman má kolem sebe blízké lidi, jimž jeho závislost ničí život. Oběťmi drog se tak často vlastně stávají i ti, kteří je v životě vůbec nevyzkoušeli. 

Bývá to těžké: Jak pomoci někomu, kdo pomoci - alespoň v první fázi - nechce? Tady je patnáct rad pro ty, kdo chtějí blízkému člověku pomoci v boji se závislostí.

 1. Zjistěte si co nejvíce údajů o problematice závislostí a jejich léčbě.
 2. Dopřejte dotyčnému takové prostředí, ve kterém je minimum spouštěčů k vyvolání touhy po návykové látce.
 3. Přijměte, že se váš život změnil, a neupínejte se k tomu starému. Nový život, ve kterém bude jednodušší fungovat bez drog, musíte se závislým člověkem vytvořit společně.
 4. Pomozte mu s hledáním alternativní zábavy a relaxace, pro které doposud drogu užíval.
 5. Neomlouvejte a už vůbec ho nekryjte. Nechraňte ho před negativními důsledky jeho chování.
 6. Domluvte se s dotyčným na jasných hranicích a pravidlech, které je oboustranně třeba respektovat.
 7. Pokud se rozhodnete osobu na drogách podporovat finančně, nakupte konkrétní věci nebo zaplaťte služby, které potřebuje. Peníze jako takové by pravděpodobně použila na nákup omamných látek.
 8. Nezapomínejte sami na sebe. Chcete-li druhému pomoci, je třeba, abyste neztratili vlastní duševní rovnováhu.
 9. Přestaňte se obviňovat. Nejste zodpovědní za rozhodnutí jiných a nikoho nemůžete násilím přinutit ke změně.
 10. Nediskutujte s dotyčným v okamžiku, kdy je pod vlivem návykové látky. A už vůbec se s ním v takovém stavu nehádejte.
 11. Pokuste se závislého neobviňovat či soudit.
 12. Pokud je to jen trochu možné, nebuďte v diskuzi se závislým příliš negativní. Zesílené pocity viny ho mohou tlačit k dalšímu hledání útěchy v návykové látce.
 13. Vyjmenujte člověku na drogách změny v jeho chování a vzniklé problémy, které jste v souvislosti s drogou vypozorovali. Ujistěte ho, že vám jde o jeho dobro.
 14. Umožněte dotyčnému vyjádřit se. Pokládejte otevřené otázky. Není vhodné se omezit na kárání a přednášky.
 15. Nesnažte se závislost svého blízkého kompletně vyřešit vy sami. Požádejte o pomoc odborníka. Smiřte se se skutečností, že odvykání je během na dlouhou trať.

Zdroj: www.addictionsandrecovery.org, www.drugfree.org

více na uLékaře

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama