reklama

Prevence rakoviny: Téměř žádný český muž si nepočíná správně

Téměř dvě třetiny českých mužů mají z onemocnění rakovinou prostaty strach. Přesto prevenci zanedbávají asi tři miliony z nich.

Foto: Thinkstock

Většina mužů nepovažuje preventivní prohlídky za důležité a polovina z nich navíc tvrdí, že je jejich lékař o onkologické prevenci neinformuje. Ženy se naopak prevenci věnují dvakrát více než muži. Je tedy zřejmě na nás, abychom své muže ochránily.

Nejen tyto informace vyplývají z průzkumu populace ČR, který provedly společnost Sanofi a agentura Millward Brown. Na otázku, které choroby se muži obávají nejvíce, odpovědělo 67 procent z nich, že jednoznačně rakovina. Avšak v průměru pouze 26 procent mužů absolvuje alespoň jedno z preventivních onkologických vyšetření rakoviny prostaty, tlustého střeva, varlat nebo kůže dostatečně často.

Mezi důvody, kterými muži ospravedlňují zanedbávání preventivních prohlídek, dominují subjektivní pocit zdraví (16 procent) a fakt, že nepovažují prevenci za důležitou (18 procent), respektive o ní neví (14 procent). Z výzkumu také vyplynulo, že každý druhý z těchto mužů nepřímo svaluje vinu na svého praktického lékaře. Celých 53 procent uvedlo, že je jejich praktik neinformuje o nutnosti preventivních prohlídek. Toto procento přitom zůstává velmi vysoké i v rizikové věkové skupině mužů nad 50 let věku. České ženy jsou ve srovnání s muži výrazně zodpovědnější, onkologické preventivní prohlídky v průměru absolvují dvakrát častěji.  

"Toto zjištění by mělo být varovným signálem a mělo by urgentně vést k zvýšení informovanosti veřejnosti  o všech možnostech prevence jak primární tak sekundární," říká Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN v Praze.

Správně se chovají jen tři procenta mužů

"Pokud bychom sečetli muže, kteří dostatečně pravidelně absolvují všechny preventivní onkologické prohlídky, dostaneme se na pouhá tři procenta mužské populace v ČR," říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí skupiny Sanofi.

Diagnózu "rakovina" si každý den vyslechne 220 Čechů. Zhruba 70 lidí jí každý den podlehne. V Česku je nyní více než půl milionu onkologických pacientů a prognózy odborníků počítají s tím, že nemocných rakovinou bude v nejbližších letech přibývat.   

Jak by měla vypadat prevence

Preventivní onkologická vyšetření lidé absolvují buď u praktického lékaře, nebo u specialisty. U každého typu prohlídky je doporučena jak frekvence vyšetření, tak věk, kdy je vhodné s pravidelnými prohlídkami začít. 

Například vyšetření karcinomu tlustého střeva a konečníku by měli lidé po padesátce podstupovat každé dva roky. V této rizikové skupině však čtvrtina mužů uvedla, že vyšetření neabsolvuje vůbec. Dostatečně často se na tuto prevenci dostaví jen dva z pěti mužů nad 50 let.

Ještě častěji, tedy jednou ročně, by měli muži podstoupit preventivní vyšetření prostaty. Tuto prohlídku zcela ignoruje více než třetina českých mužů starších 50 let. Poctivou docházkou na prohlídky se může pochlubit jen čtvrtina z nich. I v této věkové skupině, tedy 50+, tvrdí takřka polovina mužů, že je jejich lékař neinformoval o nutnosti pravidelných onkologických prohlídek. 

Příběh olympionika

Mladší ročníky na tom nejsou o mnoho lépe. Samovyšetření varlat, které by měl každý dospělý muž provádět alespoň jednou za měsíc, 40 procent respondentů naprosto vynechává. Poctivě ho provádí jen 19 procent českých mužů. Podobně ignorují i riziko kožních melanomů. Preventivní prohlídky u kožního lékaře absolvuje svědomitě jen šest procent dotazovaných. Naopak tři pětiny nechodí na onkologické kožní kontroly vůbec.

"Kdybych býval šel k lékaři hned, když jsem si něco nahmatal, mohla stačit jen operace. Já šel až po třech měsících, a proto jsem musel kromě operace podstoupit následně i náročné chemoterapie," potvrzuje český badmintonista a trojnásobný olympionik Petr Koukal. Toho ve 24 letech, na vrcholu sportovní kariéry, zastavila v rozletu rakovina varlete. 

Samovyšetření opomíjejí muži i ženy

Ačkoli jsou ženy v průměru dvakrát zodpovědnější než muži a na gynekologická, respektive mamografická vyšetření chodí spolehlivě více než 70 procent z nich, jejich zodpovědnost je podmíněna věkem. Například mezi dívkami ve věku 18 až 25 uvedlo 12 procent, že neabsolvuje gynekologické prohlídky vůbec.

U žen také existuje velký nepoměr mezi vnímáním důležitosti vyšetření v ordinaci versus samovyšetření. Zatímco pravidelná mamografická vyšetření v rizikové skupině 45+ absolvuje jednou za dva roky 78 procent žen, samovyšetření provádí dostatečně pravidelně pouze 16 procent žen. Lékaři přitom toto samovyšetření doporučují jednou za měsíc už od 18 let věku.

STK pro chlapy

Projektů, které se snaží zvýšit povědomí českých mužů o prevenci rakoviny, je celá řada. Jedním z nich je i STK pro chlapy. Ten realizuje Nadační fond Petra Koukala, který založil právě úspěšný sportovec. "Čísla v průzkumu jasně dokazují, jak se muži staví k péči o své zdraví. Chceme to změnit. Až se chlapi začnou o své zdraví starat jako o své auto, budeme mít vyhráno," vysvětluje Petr Koukal.

Už tři roky se se svým nadačním fondem snaží vzdělávat veřejnost a motivovat muže k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se Sanofi a Synlabem nyní nadační fond připravil projekt STK Roadshow, která probíhá na hudebních a sportovních festivalech a také na internetu. V jejím rámci mohou muži od června do září na STK stanicích pro chlapy po celé ČR absolvovat zdarma a bez objednání preventivní odběr krve zaměřený na prevenci rakoviny prostaty a varlat, diabetu a vysoké hladiny cholesterolu. Více zjistíte na www.stkprochlapy.cz.


reklama
Doporučené recepty
    reklama