reklama
 

Přehnali jste to s velikonočním hodováním? Pomůže vám zázvor

Pod dobrotami se prohýbají stoly a je těžké odolat. Jenže mazance, beránci, vajíčka, nádivka a další jídla nepatří zrovna k těm dietním. Pokud se nebudete hlídat, mohou vás překvapit žaludeční problémy. Vypořádat se s nimi můžete celkem jednoduše.

Foto: iStock

Pocit těžkosti po jídle, nevolnost, tlak v oblasti žaludku, nadýmání, plynatost nebo nechutenství - to vše jsou příznaky poruchy trávení, které má často na svědomí nezřízené hodování. Jak si vlastně "zkazíme" žaludek a čím ho pak dát zase do pořádku?

Pro náš trávicí trakt je zátěží každé tučnější a sytější jídlo, což je případ mnoha velikonočních dobrot. Hned, co je sníme, přichází na řadu slinivka břišní, která má za úkol rychle uvolnit ze svých rezerv důležité trávicí enzymy. Jde o chemické látky, jež štěpí sacharidy, tuky a bílkoviny na jednodušší složky tak, aby mohly být v organizmu dále využity. Schopnost slinivky tyto enzymy "vyrábět" a v případě potřeby rychle uvolňovat, je dána do jisté míry geneticky, ale hodně záleží na tom, kolik a čeho spořádáme. 

Bylinkový čaj

Přirozeným pomocníkem pro zmírnění žaludečních obtíží jsou bylinky. V těchto dnech už rostou na zahrádkách nebo volně v přírodě mladé rostlinky, tak jich využijte a připravte si z nich čaj. Jednou z nejznámějších je máta peprná, ale trávení uleví také meduňka, heřmánek nebo překvapivě i kopr. Z toho si ovšem nevařte čaj. Pomoc přinesou semínka, jež stačí rozžvýkat. Olej z nich uleví žaludku a osvěží i váš dech.

Pomoc nabízí také zázvor

Málokdo ví, že účinnou pomoc nabízí zázvor. Tato rostlina je už od pradávna známá v lidovém léčitelství svými příznivými účinky při potížích s trávením. Obsahuje totiž látky zvané gingeroly, pro které je tradičně známo, že stimulují tvorbu slin a žaludečních šťáv a žluče, a tím mohou příznivě působit na činnost trávicí soustavy. Aby se žaludek udržel v klidu, nestačí jednoduše přidat do jídla trochu zázvoru. Důležité je totiž dávkování. Bylo prokázáno, že pro dosažní skutečného účinku je zapotřebí použít množství odpovídající 1000 mg zázvorového prášku. Jednoduše si jej můžete dopřát i prostřednictvím doplňků stravy, jež koupíte v lékárně (například Antimetil nabízí toto množství již ve dvou tabletkách).

Běžte se projít a vezměte si malý talířek

Problémům je samozřejmě lepší předcházet. Přemýšlete proto trochu nad tím, co a kolik sníte. Množství se docela dobře hlídá pomocí triku s malým talířkem. Naložíte si na něj totiž mohem méně jídla, než na klasický velký. Hodně pijte, a to nápoje, které nejsou slazené a sycené. Ty totiž přispívají k pocitu plnosti v žaludku. Negativně působí na trávení také přemíra alkoholu a cigarety. Pokud je pro vás těžké se "udržet", naordinujte si alespoň v průběhu dne dvě tři krátké procházky. Pohyb totiž blahodárně působí na činnost trávicí soustavy a navíc zlepší náladu.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama