reklama

Prášky na erekci přes internet? Hazard!

Většina mužů s poruchami erekce místo návštěvy lékaře kupuje doplňky stravy, mnohdy dokonce na internetu. Přitom si neuvědomují, že hazardujíse zdravím.

Foto: Profimedia.cz

Stane se…. Stane se to každému druhému muži aspoň jednou za život, ale většinou častěji.  Selžou v posteli a za svůj problém se stydí.

Většina mužů se pak odhodlá koupit doplňky stravy, mnohdy dokonce na internetu, aby se vyhnuli nepříjemné situaci v lékárně. Přitom si neuvědomují, že hazardujíse zdravím.  Přípravky na erekci patří k těm, které zodpovědné úřady nejčastěji musí zakázat kvůli nebezpečnosti.

Dáte se oklamat?

Mezi doplňky stravy  a léčivými přípravky je diametrální rozdíl, který může mít v případě erektilní dysfunkce negativní důsledky. Doplňky stravy už podle svého názvu stravu pouze doplňují. Nejsou určeny ani k léčbě, ani k prevenci nemoci.

Jedná se o potraviny s vysokým obsahem vitamínů či minerálních látek, nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Na rozdíl od léků na předpis jejich uvedení na trh nepředchází povinné klinické testy a testování jakosti, účinnosti a bezpečnosti.

Naproti tomu se u doplňků stravy testuje pouze nezávadnost, nikoli účinnost. Obsah látek deklarovaných na krabičce výrobce tak může být mnohdy klamavý. 

V čem je problém?

Fakt, že muži spoléhají při problémech s erekcí na doplňky stravy, potvrzuje i doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc.: „Téměř polovina našich pacientů, kteří přicházejí k prvému vyšetření pro poruchu erekce, má nějakou zkušenost s potravinovými doplňky. Navíc se k lékaři s tímto problémem odhodlá jít jen menší část dysfunkčních mužů - asi jedna desetina všech postižených."

Sexuologické vyšetření je přitom hrazeno ze zdravotního pojištění a tak je nejtěžším krokem k začátku účinné léčby překonání studu. Včasná návštěva lékaře navíc může pomoci odhalit vážnější zdravotní problém, jako například kardiovaskulární onemocnění.

Nejhorší možnost

 „Nejhorší variantou je nakupování léčivých přípravků k léčbě erektilní dysfunkce na internetu, protože se mnohdy jedná o padělky. Vzhledem k ožehavosti zdravotního problému jsou přitom právě nelegální přípravky na 'léčbu' erektilní dysfunkce spolu s anabolickými steroidy nabízeny nejčastěji," varuje   docent Zvěřina.

Doplňky stravy někdy vítězí nad nákupem léků na předpis i proto, že jsou zdánlivě levnější. Doplňky stravy ale obvykle obsahují v jedné tabletě nižší obsah látek a je jich nutné brát více najednou. „V lepším případě nemají preparáty vedlejší účinky a lze očekávat nespecifické zlepšení především zásluhou placebo efektu," doplňuje doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc.

Lékař poradí

Při opakovaném projevu poruchy erekce je nutné navštívit lékaře, který zmapuje celkový zdravotní stav pacienta a doporučí mu nejvhodnější přípravek. Léčivé přípravky jsou vázány na lékařský předpis a na rozdíl od doplňků stravy se dají zakoupit pouze v lékárně.

Na léčbu poruch erektilní dysfunkce se dnes užívají především léky ze skupiny inhibitorů fosfodiesterázy typu 5 (PDE5), např. sildenafil, která pozitivně působí u naprosté většiny poruch erekce, bez ohledu na jejich individuální příčinu. "Sildenafil uvolní při sexuálním vzrušení hladká svalová vlákna v cévní stěně a zvýší tak přítok krve do penisu a podpoří erekci," říká docent Zvěřina.

Rychle a tvrdě

Pozitivní zkušenosti českých mužů s léky s touto účinnou látkou potvrzuje i prof. MUDr. Alexandra Žourková, CSc. z Psychiatrické kliniky, Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice Brno: " V naší ambulantní praxi jsme vytipovali pacienty dle preferencí toho kterého léčiva. Sildenafil preferují muži, kteří chtějí nástup erekce ihned a vyžadují její značnou sílu. Nemají zájem o opakované pohlavní styky, jde spíše o časově limitované možnosti sexuální aktivity (dojíždění za prací, oddělené bydlení). Nástup účinku je za 30-60 minut, účinek trvá cca 12 hodin a dávka 100 mg je v 84 % případů účinná. U pacientů s diabetem je udána účinnost v 63 %."

KDY JE TO FAKT PROBLÉM

„O poruše erekce jako sexuální dysfunkci hovoříme tehdy, když je ztopoření zcela nespolehlivé a často, nebo většinou nestačí k uskutečnění pohlavního spojení a/nebo k dokončení soulože, dosažení orgasmu," vysvětluje doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina CSc. ze Sexuologického ústavu 1LF UK a VFN Praha

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama