reklama

Pomoc! Nic mi neleze do hlavy!

Od kdy je normální, aby člověk začal zapomínat? Je mi 31 a mám dojem, že je to trošku brzy zapomenout ihned to, co jsem si napsala, přečetla nebo slyšela. Pomůže mi nějak strava, sport nebo nějaký trénink paměti?

Foto: Profimédia

Od kdy je normální, aby člověk začal zapomínat? Je mi 31 a mám dojem, že je to trošku brzy zapomenout ihned to, co jsem si napsala, přečetla nebo slyšela. Pomůže mi nějak strava, sport nebo nějaký trénink paměti?

Problém, se kterým se nám svěřila čtenářka Hanka, rozhodně není ojedinělý. Na potíže se zapomětlivostí a udržením informací si stěžuje spousta lidí, podle jejichž věku bychom to rozhodně nehádali. 

Hlava si vybírá

Potíže, které jim to přináší do studia, pracovních povinností i osobního života, jsou hodně nepříjemné. Je to i váš případ? Popište nám své zážitky a jak jste je zvládli v diskusi pod článkem. Pomůžete tak ostatním, nebo je aspoň - pokud jde o humorné příběhy - aspoň pobavíte.

Z jedné strany jde o příznak moderní doby:  informací, které se na nás valí ze všech stran, je tolik, že je člověk prostě nedokáže všechny zpracovat. Ovšem všechno má své meze: pokud zapomínáme na důležité a podstatné záležitosti, něco je určitě v nepořádku.

Tzv. zdravé zapomínání je nutné, jinak by se mozek zahltil nedůležitými informacemi.  Při „přetížení" informacemi zcela logicky mozek ty méně podstatné potlačí.

Mozek procvičíte v tělocvičně

Pokud jsou potíže vážnější, rozhodně navštivte lékaře - praktika, psychologa, neurologa či se obrátit na centra pro poruchy paměti. Je možné podstoupit vyšetření skládající se z pohovoru a dotazníku, který zachytí varovné signály, při kterých je potřeba doplnit podrobnější odborné vyšetření. Tréninkových postupů na zlepšení paměťové kondice je celá řada a je dostupná literatura i řada kurzů. Stejně jako trénujete svaly v posilovně, zlepšujete funkci mozku jeho přiměřenou zátěží.

Podpořit tuto snahu můžete stravou s dostatkem komplexů vitaminů, zejména řady B, minerálů a stopových prvků, výtažky z ginkgo biloba a omega3 mastnými kyselinami, jako je například Ginkgobene Control s postupným uvolňováním. A nezapomeńte, že prokrvení a tudíž lepšímu fungování mozku pomáhá také aerobní cvičení.

Čím to je?

Nejčastější stížností na zapomínání jsou obtíže se zapamatováním jmen a čísel, takzvaných nespojitých dat, která pro nás nemají zvláštní význam. To většinou nebývá příliš závažný problém.

Jedná-li se ale například o jména blízkých osob či často používaná a přesto nezapamatovaná čísla, je tato skutečnost závažnější a je nutné poradit se s odborníkem a vyloučit možnou chorobnou příčinu zapomínání.

Obtíže s pamětí mohou začít v kterémkoli věku, u mladších jedinců to bývá spíše porucha soustředění a přetížení, ale může jít i o projevy některých onemocnění, například porucha štítné žlázy se často projeví roztěkaností či naopak nedostatkem vůle a celkovým psychickým zpomalením.

Také stavy deprese vedou k pocitu porušení vyšší nervové činnosti. Nedostatečný spánek a stres zhoršují podmínky pro funkci nervového systému a vedou k poruchám paměti.

Je to ještě normální?

Mezi choroby, které způsobují poruchy paměti, patří nejčastěji demence, např. Alzheimerova choroba či demence cévního typu, degenerativní onemocnění, poškození mozku toxickými látkami - alkoholem, léky, drogami, dále mozkové příhody, následky úrazů mozku, neurologických infekcí či mozkové nádory.

Ke zhoršení funkcí mozku včetně poruch paměti, vede také nedostatek vitaminů, zejména řady B a kyseliny listové. Potíže zhoršují poruchy vstřebávání nebo zvýšená spotřeba, například při vyčerpání nebo užívání některých léků. O tom, zda se jedná o "běžné" zapomínání v rámci fyziologických procesů včetně stárnutí či zda se jedná o patologii, například počínající demenci, je vhodné se poradit s odborníkem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama