reklama

Pohlavní choroby III: Kapavka se vrací

"Starou známou" mezi pohlavními nemocemi je kapavka. Po letech ústupu se znovu vrací do českých ordinací.

Foto: Profimedia

"Starou známou" mezi pohlavními nemocemi je kapavka. Po letech ústupu se znovu vrací do českých ordinací.

Přes léto počty nemocných narůstají raketově, a největší nával bývá v září, kdy se lidé vrací z dovolených. Patří k chorobám, podléhajícím zákonným opatřením, a můžete být za ni i trestně stíháni!

Při všech formách styku

V Praze patří k nejčastějším pohlavně přenosným infekcím vůbec. Dalšími oblastmi s nejvyšším výskytem je Ústecko a celé severní Čechy a rovněž severní Morava.

Podle odborníků oficiální čísla nic neříkají - lidí, kteří s touto nemocí chodí nebo ji pokoutně léčí, může ve skutečnosti být desetkrát víc.

U žen probíhá takřka nepozorovaně a nákaza se šíří dál a dál. Nakazit se můžete nejen při klasickém pohlavním styku, ale i při sexu orálním či análním!

Pokud má kapavku těhotná žena, při porodu infikuje novorozence. V tomto případě se nemoc projeví prudkým zánětem spojivek u dítěte, což může vést k vážnému poškození zraku. Proto se miminkům dnes ihned po porodu vyplachují oči antiseptickým roztokem.

Vrazí se i do kloubů

Sex není jediný způsob přenosu. Výjimečně se lze nakazit při nedodržení hygienických pravidel také bezprostředně znečistěnými vlhkými předměty - jako ručníkem, žínkou, spodním prádlem.

Kapavku způsobuje bakterie Neisseria gonorrhoea - gonokok. Gonokok infikuje sliznici močopohlavního ústrojí. U obou pohlaví močovou trubici, u žen i čípek. Dále sliznici nosohltanu, konečníku a oční spojivku (extragenitální kapavka). Vzácně může postihnout i klouby (tzv. metastatická kapavka).

Hrozba pro další orgány

"U neléčené nebo nedostatečně laicky léčené kapavky pak může být průběh onemocnění komplikován postižením dalších orgánů s možnými trvalými následky," říká MUDr Jitka Černohorská ze soukromé ambulance v Opavě.

Akutní kapavka, není-li řádně vyléčena, přejde do vleklého - chronického stadia s minimálními příznaky, avšak s postupným šířením na další orgány močopohlavního systému. "Navíc nesmíme zapomínat, že klinické příznaky kapavky se liší u obou pohlaví, proto mluvíme o mužské a ženské kapavce,"dodává.

*Ženská kapavka *

Vzhledem k tomu, že probíhá bezpříznakově, je mnohem komplikovanější. Jednak může přejít do chronického stádia a hlavně žena která o ní neví tak infekci šiří dál. Sama je časem zbytečně ohrožena závažnými gynekologickými komplikacemi s uvedenými následky.

*Dětská kapavka *

K přenosu kapavky dochází i z matky, která má kapavku, na dítě při průchodu porodním kanálem. U dítěte vyvolá kapavčitá infekce prudký hnisavý zánět spojivek, který dříve vedl u dětí k těžkému poškození zraku. Dnes se proto provádí tzv. kredeizace, tedy výplach spojivkového vaku každého novorozence antiseptickým roztokem, bezprostředně po porodu. Prevence kapavky je tak jedním z prvních kroků, s nimiž se v životě setkáme.

Léčba je obtížná

"Léčba je povinná, zpravidla probíhá ambulantně, antibiotiky, komplikovaná za hospitalizace," varuje doktorka Jitka Čvančarová.

Při správné léčbě je nemocný zcela vyléčen. Neodborná léčba a samoléčení může vést k výše uvedeným komplikacím a k ohrožení dalších lidí. Nejvíce však takový člověk ohrožuje sám sebe. Kapavka je pohlavní nemoc a infikovaný člověk je tak povinen podrobit se léčbě na dermatovenerologickém (kožním) oddělení a dispenzarizaci (včetně tzv. depistáže) trvající 6 měsíců. Při nedodržení tohoto režimu a případném vědomém nakažení jiné osoby může být i trestně stíhán," dodává.

Cílem dispenzarizace (sledování) je dokonalé vyléčení choroby a zabránění jejímu šíření. Nemocný je za tuto dobu po léčbě 3x vyšetřen v týdenních intervalech. Je-li vyšetření negativní, je vyléčen.

Jak se ochránit ?

Ochrana spočívá v důsledném používání kondomu! Vyhnete se nebezpečí, které přináší rizikový pohlavní styk (partnerská nevěra, náhodná známost, nechráněný styk atd).

"V těchto případech a následném podezření na nákazu je třeba ihned vyhledat dermatovenerologa, který provede venerologické vyšetření, stanoví diagnózu, léčí a je pouze v jeho kompetenci vyhledání a vyšetření sexuálních kontaktů. Do doby stanovení diagnózy je třeba se vyvarovat pohlavního styku. Jakékoliv snahy o samoléčení či podcenění příznaků může situaci později ze zdravotního hlediska jen komplikovat a napomáhat šíření infekce,"*zdůrazňuje vážnost nemoci MuDr. Jitka Černohorská ze soukromé ambulance v Opavě.

Zdroj: Redakce

reklama
reklama
reklama