reklama

Pohlavní choroby II: Za sex vás sebere policie

Říkalo se jí "bič boží" a kdysi kosila celé generace našich předků. Francouzská nebo také uherská nemoc - syfilis. Dnes je opět na vzestupu a může vás kvůli ní i předvést policie.

Foto: Ludvík Hradilek

Říkalo se jí "bič boží" a kdysi kosila celé generace našich předků. Francouzská nebo také uherská nemoc - syfilis. Dnes je opět na vzestupu a může vás kvůli ní i předvést policie.

V roce 2005 bylo v České republice zaznamenáno 523 případů syfilidy, což bylo nejnižší číslo za předchozích 10 let. Přesto je i tento počet velkým zdravotním problémem, protože jde o závažnou chorobu, postihující postupně všechny orgány, a která může někdy končit i smrtí. Minulý článek o sexuálně přenosmných chorobách nejdete

Nestyďte se k lékaři!

Volné vztahy, sexuální nezdrženlivost a hlavně ignorování bezpečného sexu, nabízí živnou půdu ke vzniku onemocnění. Mikrob způsobující příjici syfilis (Treponema pallidum) ale může do těla vstupovat nejen při normálním nechráněném pohlavním styku, ale i při kontaktech ústy nebo konečníkem.

Včasné rozpoznání a léčení choroby předchází poškození. Stud tady opravdu není na místě. V prvních dvou stadiích je syfilis totiž poměrně dobře léčitelná. Třetí fáze je dnes naštěstí spíš výjimkou. Pouze první dvě stadia jsou ale nakažlivá.

Jak to tedy je?

1. stádium

První fáze onemocnění začíná v místě vstupu infekce do těla. To může být drobná oděrka na sliznici genitálu. V místě průniku (nejčastěji na genitálu, možná je i lokalizace na rtu) se objeví za 2-4 týdny nebolestivý tvrdý vřed. Má špekovitou barvu s tuhým okolím i otokem předkožky u muže. Spolu s vředem dojde k nebolestivému zduření tříselných uzlin. (Je-li vřed na rtu, pak zduří krční uzliny). Vřed se za 4-6 týdnů zhojí.

2. stádium

Odhojený vřed zanechá jizvu, infekce však postupuje mízní cestou do přilehlých uzlin a šíří se do celého organismu. To se projeví vyrážkou. Ta během několika týdnů zmizí, ale může se opakovat. Současně dochází k nebolestivému zduření uzlin na krku, v podpaží, v tříslech. V ústní dutině se tvoří bílé plošky, též infekční - syfilitická angina. Pro druhé stadium syfilis jsou charakteristické další kožní projevy. Condylomata v místech zapářky v podobě páchnoucích, mokvajících výrůstků. Jsou vysoce infekční. V ústní dutině se tvoří bělavé plošky, též infekční. V tomto dvouletém období se mohou střídat období příznaků i období bezpříznaková. Zhruba po dvou letech všechny příznaky mizí a onemocnění přechází do pozdní latentní fáze, kdy lze diagnózu stanovit pouze krevními testy. To však není známkou ústupu choroby. Naopak!. Syfilis postupuje dále a přechází ve třetí, nejzávažnější stadium, postihující různé orgány.

3. stadium

Je nejméně nakažlivé pro okolí, neboť organismus uzavřel mikroby do ohraničeného chronického zánětu a infekce je omezena na některý orgán. Pro toto stadium je typické postižení především centrálního nervového systému, srdce a kardiovaskulárního systému, kostí a kloubů.

"Vzhledem k současnému výraznému vzestupu tohoto onemocnění však nelze vyloučit, že se s ním, bohužel, po letech budeme opět setkávat," říká dermatovenerolog doktor Kusý.

Nejsmutnější je, když se v ordinaci ukáže pokoutně zaléčená, ale nedoléčená forma syfilis které jsou pro člověka doživotní.

"U žen se navíc neléčená syfilitická infekce projeví tak, že v těhotenství proniká do krevního oběhu plodu a dává vznik takzvané vrozené příjici. Takové těhotenství buď končí potratem, nebo se narodí dítě syfilitickou infekcí trvale poškozené," dodává doktor Kusý.

Klasická léčba

V léčbě příjice je stále hlavním lékem klasický penicilin ve vysokých dávkách. Na rozdíl od mnoha jiných mikrobů, které se pozvolna učí odolnosti vůči penicilinu a k jejichž potlačení musíme volit často kombinaci jiných antibiotik, zůstává Treponema pallidum na penicilin stále ještě dostatečně citlivá. Znamená to, že při včasném zachycení a léčení se již dnes nemusíme obávat.syfilitické infekce, která dříve kosila celé generace našich předků.

zdroj: Redakce

reklama
Doporučené recepty
    reklama