reklama

Podivné nemoci, se kterými si lékařská věda stále neví rady

Všichni známe chřipku nebo angínu a další nepříjemné nemoci, které čas od času potrápí každého z nás.

Foto: Thinkstock

Díky médiím dnes dokonce víme, co je to SARS, ptačí chřipka nebo ebola. Občas se také dočteme o vzácných druzích chorob, například o porfyrii – upíří nemoci, kterou zřejmě trpěl anglický král Jiří III.  nebo o progerii, což je syndrom způsobující předčasné stárnutí a z malých dětí dělá starce v pokročilém věku.  

Pak jsou ale velmi vzácná onemocnění, o kterých se skoro vůbec nepíše a nad kterými moderní medicína dosud marně bádá. Pojďme si některá z nich představit. 

Na prvním místě bychom mohli zmínit syndrom modré kůže. Jde o lidi, kteří mají modrou pleť. Pozor, nezaměňovat s nemocí zvanou argyrie, kdy zmodrání pokožky způsobuje podávání nekvalitního koloidního stříbra. Pak se jeho částečky mohou v těle hromadit pod kůží a vyvolat neodstranitelné šedomodré ztmavnutí kůže, o čemž se přesvědčil v roce 2002 i kandidát do amerického Senátu Stan Jones. Zpátky ale k syndromu modré kůže: tato záhadná nemoc byla zjištěna v 60. letech 20. století u rodiny Fugateových z amerického státu Kentucky. Její členové sice neměli výraznější obtíže a dožívali se bez problémů i 80 let, měli ale modrou pokožku a postižení se předávalo z generace na generaci. Zřejmě šlo o cyanózu, která vzniká při nedostatečném okysličování tepenné krve v plicích. Postihuje rovnoměrně kůži celého těla a vyskytuje se i na sliznicích.

Možná jste četli o "Stromovém muži". Nešťastník z Indonésie Dede Koswara trpěl extrémně vzácným syndromem Lewandowsky-Lutz, který způsoboval, že mu na těle nekontrolovatelně rašily bradavičnaté výrůstky, které připomínaly kůru stromu. Dede jimi měl pokryté ruce i nohy a kvůli tomu přišel i ke své přezdívce. 

Pak můžeme zmínit nutkavé pojídání naprosto nechutných věcí, kterému se říká pica. Lidé s touto mentální poruchou mají nekontrolovatelnou chuť na nepoživatelné věci, jako je papír, lepidlo, mýdlo, hlína nebo stolice. Lékaři soudí, že nemoc způsobuje nedostatek nějakého minerálu, ale zatím nezjistili jakého. Není ani znám způsob léčby.

Lidé, kteří věří, že jsou mrtví

Existuje rovněž syndrom Alenky v říši divů neboli zkreslené vnímání světa. Lidé trpící touto chorobou vnímají svět kolem sebe jinak než ostatní – objekty vidí buď menší, nebo větší, než jsou ve skutečnosti. Choroba je často spojovaná s migrénami; může být ale způsobena i nádorovým onemocněním mozku nebo halucinogenními drogami.

Velmi vzácným a dosud nevysvětleným syndromem jsou Blaschkovy linie. Syndrom popsal v r. 1901 poprvé německý dermatolog Alfred Blaschko. Pacienti mají na těle viditelné pruhy složené do obrazců – na zádech obvykle do tvaru písmene V a na hrudi a bocích do písmene S. Pruhy nemají žádnou spojitost s nervovým, svalovým či lymfatickým systémem.

Pacienti postižení syndromem chodící mrtvoly jsou přesvědčeni, že jsou mrtví, rozkládají se, nebo že jim chybí části těla, případně vnitřní orgány. Syndrom se často objevuje po úrazech mozku. Příčinou může být i psychická porucha, někdy také dlouhodobý nedostatek spánku či psychóza způsobená nadměrným užíváním drog.

Neprobádaný je zatím také syndrom Jumping Frenchman of Maine. Jde o formu nemoci hyperplexie. Syndrom byl poprvé pozorován u dřevorubců v oblasti kolem jezera Moosehead v Maine v roce 1878. Postižení reagují velmi silně na nepříjemné a silné zvuky: křičí, opakují slova, mají křeče, ale mimovolně splní jakýkoliv rozkaz. Panuje přesvědčení, že se jedná o genetickou chorobu podmíněnou blokováním jedné aminokyseliny, která klidní nervový systém. Důkazy ale zatím lékaři nemají. 

Když dech páchne rybinou

Lidé, kteří mají Moebiův syndrom, mají tvář bez výrazu. Jedná se o vrozenou neurologickou chorobu, kterou charakterizuje absence obličejové mimiky. Postižení nejsou schopni pohybovat mimickými svaly v obličeji, a tak se nemohou usmívat, mračit, a dokonce ani mrkat. 

Velmi zvláštní chorobou jsou také vlákna Morgellons. Jde o několik milimetrů dlouhá vlákna, která pacientům vystupují z rozdrásané kůže. Postižení mají také pocit, že jim pod kůží lezou brouci. To vše doprovází intenzivní svědění. Zatím není jasné, co tuto nemoc způsobuje. Zřejmě jde o duševní poruchu, kdy pacient ztrácí kontakt s realitou a domnívá se, že byl napaden hmyzem. Většina lékařů soudí, že vlákna v kůži, která jim pacienti ukazují jako důkaz, si tam zanesli sami. Jen velmi malá skupina doktorů nepovažuje postižené za psychicky nemocné a domnívá se, že nemoc může způsobovat neobvyklý průběh lymeské boreliózy. 

Záhadnou nemocí je i trimetylaminurie, která způsobuje silný zápach po rybině v dechu, potu a moči postiženého. Chorobu způsobuje neschopnost organismu rozkládat některé složky potravy. Neexistuje na ni žádný lék, ale pacienti mohou příznaky příznivě ovlivňovat tím, že se vyhnou určitým potravinám a užívají antibiotika. 

reklama
reklama
reklama