reklama

Po čem se tloustne: 10 překvapivých důvodů, proč přibíráme

Člověk neví, po čem přibere. Rádoby vtipná hláška má očividně své opodstatnění.

Foto: Thinkstock

Pravda totiž je, že přes všechen pokrok vědci stále nevědí, jak to s tím tloustnutím/hubnutím doopravdy je. A až to někdo objeví, Nobelovku má jistou. 

Zatím se musíme spokojit s různými teoriemi, co platí víc než obvyklá rovnice, podle níž musí být příjem energie nižší než její výdej. Tady jsou některé z nich - a kdo se vsadí, že jsou překvapivé, ten už předem vyhrál. 

1) Z dojíždění do práce

Podle zprávy britské Královské společnosti veřejného zdraví (RSPH) kvůli dojíždění stoupá počet zkonzumovaných kalorií, zhoršuje se zdravotní stav i celkový pocit pohody člověka. Lidé žijí ve větším stresu (ten je sám o sobě považován za příčinu tloustnutí), mají méně času na tělesné aktivity. Méně také spí a nedostatek odpočinku si vynahrazují jídlem s vyšším podílem nezdravé stravy. Na dopravním prostředku přitom nezáleží.

2) Ze soli

Pro dospělé je podle Světové zdravotnické organizace doporučená denní dávka soli 3-5 gramů, u nás si však nasypeme denně přes 12 gramů. Kávová lžička soli obsahuje cca 8 gramů soli, což představuje 160 procent denního maximálního doporučeného příjmu.

"Vysokému příjmu soli by se měli vyhýbat i ti, kteří chtějí hubnout, protože sůl poměrně výrazně zvyšuje chuť k jídlu," vysvětluje doktorka Karolína Hlavatá, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju. Nemluvě o tom, že zadržuje vodu v těle, takže váha ukazuje víc.

3) Z diety

Před nedávnem to potvrdili američtí vědci z Kalifornské univerzity v největší a nekomplexnější studii všech dob: po dietě přiberete a navíc si můžete vážně poškodit zdraví. Vyšli přitom ze zkušenosti 19 tisíc lidí sledovaných v průběhu čtyř let v celkem 30 studiích, které zkoumaly pacienty snažící se nějakým dietním plánem zhubnout po dobu dvou až čtyř let. Z nich pak vytvořili vlastní analýzu.

Doktorka Traci Mannová, která výzkum prováděla, upozorňuje: "Nejdřív ztratíte pět až deset procent své původní váhy. Ale po tomto "líbánkovém" období se váha začne znovu zvyšovat. Zjistili jsme, že většina lidí přebere vše, co shodila, a ještě něco k tomu. Udržet si sníženou váhu se podaří jen naprosté menšině lidí."

Hubnoucí lidé nakonec váží většinou ještě víc než předtím. Výzkum doktorky Mannové prokázal, že dvě třetiny lidí během čtyř až pěti let přibraly všechna shozená kila - a ještě něco navíc. Polovina z nich pak byla ještě o skoro pět kilo těžší.

4) Televize 

Že válení u seriálu napomáhá ukládání tuku, to asi tak nějak všichni víme. Studie zveřejněná v americkém časopise Appetite však navíc prokázala, že sledování kuchařských show vyvolává chuť k jídlu, kterou navíc divák obvykle běží hned uspokojit pomocí tučných a sladkých pochoutek. Pojem tloustnutí u televize tak nabyl nového významu! V praxi se potvrdilo, že sledování gastronomických pořadů v televizi podvědomě nutí diváky sníst více. Ovlivnit apetit může dokonce velikost a barva talíře, osvětlení nebo to, s kým zrovna sedíme u stolu. 

5) Roční období

V zimě máme totiž chuť na tučnější stravu. Viníkem je hormon melatonin, jehož produkce je závislá na tmě, takže v zimních měsících jej naše epifýza (šišinka mozková) produkuje více. 

6) Chladno 

Nízká teplota dnes už vůbec na ročním období nezáleží. Zatímco vedra naši chuť na jídlo podprahově brzdí a tělo kromě toho pocením spaluje více energie, uměle podchlazené prostory klimatizací v nás vyvolávají pocit hladu a nutí nás jíst. "Bylo též prokázáno, že prudké teplotní rozdíly zvyšují potřebu se najíst," doplňuje profesor Vincent Black z Institutu pro vliv změn teplot na zdraví člověka v Miami.

7) Infekce

Tým amerických vědců v laboratorních zkouškách prokázal, že adenovirus 36, dlouho známý původce infekcí očí a dýchacích cest, dokáže přeměnit lidské kmenové buňky v tukovou tkáň. Virus snižuje výdej energie, i když nezvyšuje hlad. Tuk se však v buňkách hromadí až 3x víc.

8) Nálada

Nebuďte negativní, přiberete! Podle nového výzkumu má na příjem potravy a ukládání tuku velký vliv hladina serotoninu. Serotonin funguje v organismu jako chemický posel mezi nervovými buňkami. Ovlivňuje také náladu i chuť k jídlu, ale bohužel rovněž určuje, co tělo se zkonzumovanými kaloriemi udělá. Vysoká hladina serotoninu obvykle vede k zmenšování tukových zásob a nízká hladina zas k jejich nárůstu. "Právě to je možná důvodem, proč diety nefungují," upozorňuje doktor Kaveh Ashrafi z Kalifornské univerzity.

9) Přátelé

Rozsáhlý výzkum, mapující téměř 12 tisíc lidí, prokázal společenskou nakažlivost tloušťky. Pokud je jeden člověk obézní, zvýší se riziko obezity u jeho přátel o 40 procent. Což je vyšší shoda než u pokrevních příbuzných, takže padá argument vlivu genetických faktorů a rodinného způsobu stravovaní. U nejlepších přátel se riziko zvýší až trojnásobně! Jde totiž o životní styl. Trendu přibývání na váze se totiž jen těžko odolává, špatné příklady táhnou.

10) Láska 

Analýzy expertů z univerzity v britském Newcastlu zjistily, že po prvním roce společného soužití s partnerem ženy přibraly v průměru dvě až tři kila. Obvykle u nich vzroste podíl tuku a cukru ve stravě. Přizpůsobí se chutím svého protějšku, méně se hýbou a někdy nastoupí i ztráta motivace dbát o svoji postavu. Svatba vede u žen k přírůstku váhy; po rozvodu prý ženy naopak hubnou.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama