reklama

Plodnost u mužů? Přepište učebnice, všechno je jinak

S muži je to jako se špenátem: Známý příklad, kdy chyba v počtech udělala z této zeleniny nejlepší zdroj železa a neustálým opakováním nadlouho změnila lékařská doporučení, a přitom jsme se jím celá ta léta cpali zbytečně. Teď šlo o chybu v mužské plodnosti, která děsila svět od devadesátých let.

Foto: Isifa/Thinkstock

Znělo to jako scénář z katastrofického filmu: mužům strmě klesá plodnost, nebudou děti, vyhyneme. Naštěstí je ohlašovaný dramatický pokles počtu plodných mužů mýtus.

Odborníci i média znepokojeně opakovali zprávy o snižování počtu spermií u mužů. Ještě hůř působily úvahy, že čím je koncentrace spermií v ejakulátu nižší, tím se zvyšuje výskyt funkčních a genetických odchylek. Zdálo se, že jde doslova o ohrožení světové populace. Automaticky se totiž počítalo, že pokles, způsobený zřejmě životním stylem i prostředím bude dál pokračovat.

Dnešní muži nejsou horší

O opaku však svědčí výsledky z testů mužské plodnosti, které proběhly v Sexuologickém ústavu v Praze - naposledy v letošním roce. Ukázalo se, že plodnost mužů, vyšetřovaných pro neplodnost manželství, se nijak nezhoršila.

Dříve postrádala vyšetření na spermiogramu standard a také srovnatelnost. Proto mohly výsledky působit tak, že mužská plodnost klesá. Průzkum z roku 1980 ukazoval průměrnou koncentraci spermií 40 milionů spermií na mililitr, v posledních letech to bylo 15 milionů na mililitr. Výsledky však byly posuzovány podle rozdílných kritérií. A změny spermiologických hodnot v čase můžeme z větší části vysvětlit změnou ve výběru vyšetření. Takže paniku způsobila "chyba" - špatná metoda počítání.

Zbytečná panika

Proto byl v roce 1987 Světovou zdravotnickou organizací vydán manuál (Manual for Semen Analysis). Tato příručka se dále postupně aktualizuje a obsahuje současné a standardizované postupy, založené na důkazech, které byly pořízeny na základě výzkumu spermatu. Závěry jsou optimistické.

"Naše klinické zkušenosti nesvědčí pro pokles koncentrace spermií v ejakulátech zdravých mladých mužů, vyšetřovaných v souvislosti s neplodností. Také náš výzkum hypotézu o mužské neplodnosti v postupu let nepotvrdil," říká docent Jaroslav Zvěřina ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK.

Změna praxe v reprodukční medicíně, kdy muži z neplodných manželství jsou vyšetřováni souběžně s ženami, u nás nastala až postupně v 60. a 70. letech. To pochopitelně přivedlo do vyšetřovaných skupin více mužů, kteří netrpěli žádnou poruchou plodnosti.

Vzorek neznamená "všichni"

Postupné snižování spodní hranice normální koncentrace spermií, které bylo popisováno v oněch alarmujících studiích, bylo tedy nepochybně pouze výsledkem zkoumání ve stále vyspělejších centrech reprodukční medicíny.

"Nejde o hodnotu statistickou a průměrnou, nýbrž výhradně o hodnotu funkční a klinickou, vztaženou na skupiny mužů z neplodných manželství. Tedy hodnotu, která nemusí odpovídat zhoršujícím se průměrným hodnotám v populaci," vysvětluje docent Michal Pohanka, přednosta Sexuologického ústavu.

Drama se nekoná, nevyhyneme

Významně se také projevilo, že za posledních 20 let se věk mužů při prvním vyšetření pro neplodnost v jejich vztahu zvýšil téměř o 10 let. Tento věkový faktor nepochybně hraje velkou roli a býval podle lékařů často opomíjen. Na výzkumech Sexuologického ústavu je znatelné, že žádné dramatické zhoršování spermatu se nekonalo a nekoná.

Ani ve světě, ani u nás. Muži na tom jsou s počtem spermií i s plodností stejně, jako tomu bylo před třiceti čtyřiceti lety. Tedy s "pěkným" průměrem 73 milionů spermií na mililitr. Některé nové studie dokonce poukazují na právě opačný jev - počet spermií stoupá.

reklama
Doporučené recepty
    reklama