reklama

Pilulky lze nahradit jinou antikoncepcí, říká lékař

O vedlejších účiních antikoncepce jste se radili s odborným lékařem.

Foto: Isifa/Thinkstock

Hormonální antikoncepce je v ČR velmi rozšířená, užívá ji každá druhá žena v plodném věku. Čím dál víc žen se však bojí vedlejších účinků - především vlivu na cévy, například na křečové žíly.

Nevzhledné modré žilky i vystouplé provazce se nejčastěji objevují po létě. Jenže tento problém může signalizovat i hlubší problémy s cévami a krevní srážlivostí.  

Vevnitř jako zvenku

Varixy jsou totiž projevem chronické žilní choroby, která způsobuje oslabení žilní stěny. Podobné změny jako na viditelných žilách na povrchu by se mohly vyskytovat i na žilách v hlubokém žilním systému.

Problémy se žilami zvyšují riziko trombózy nejen na nohách, ale například v plicích. Nebezpečí zesiluje genetická zátěž - už jste slyšeli o leidenské mutaci? U žen, které již křečovými žilami trpí, někteří odborníci proto považují užívání HA za nevhodné .

Doporučujeme: Téma: Křečové žíly

"Zpomalení toku krve v těchto varixech pak může zvýšit riziko nadměrného srážení krve a uzávěru žil - trombózy. A protože hormonální antikoncepce je s touto nemocí významně spojena, bylo by nerozumné rizika zvyšovat," vysvětluje gynekolog MUDr. Tomáš Fait z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jaká je další možnost?

Moderní nízkodávkované přípravky kombinované HA mají sice minimální vliv na vznik chronického žilního onemocnění, včetně varixů. Ještě menší vliv by měly mít čistě gestagenní pilulky. "U žen s masivními varixy je z důvodů rizika vzniku trombózy však jednodušší zvolit například nitroděložní tělísko," shrnuje gynekolog. "I pro nerodící ženy existují malá nitroděložní tělíska - Gynefix či Jaydess. Mohla by jste zkusit jiný typ hormonální antikoncepce například kombinaci 17betaestradiolu s nomegestrolacetátem Zoely," doporučil ve své odpovědi jedné z našich čtenářek.

V kombinované hormonální antikoncepci ještě náplast nebo kroužek. Při správném užívání jsou překvapivě dobré i spermicidní krémy," doporučil doktor Fait..

Náš odborník

MUDr. Tomáš Fait, Ph.D

Pracuje na Gynekologicko-porodnické klinice VFN v Praze. Napsal mnoho odborných knih, například Klimakterická medicína, Estrogenní deficit, Antikoncepce apod., Publikuje zejména v oblasti klimakterické a reprodukční medicíny. Je autorem a spoluautorem více jak 350 odborných původních a přehledových prací i přednášek ale i popularizujících článků a cestopisných črt. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce: Škodí, nebo ne? Odborníci vysvětlují

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Co dělá s tělem kofein: Pomáhá, nebo škodí?

#grafika1

reklama
reklama
reklama