reklama

Ženy spí za život o pět měsíců méně než muži. Může za to periodsomnia

Britská značka menstruačních pomůcek Bodyform zahájila novou kampaň pod hashtagem #periodsomnia. Odkazuje tak na spánkovou propast mezi muži a ženami. Kvůli menstruaci spí ženy za život o pět měsíců méně.

Ženy nechtějí během menstruace přespávat u cizích a jezdit na dovolenou.
Ženy nechtějí během menstruace přespávat u cizích a jezdit na dovolenou. | Foto: iStock

Anglický termín periodsomnia odkazuje na neschopnost spát před a během menstruace. Magazín Glamour píše, že nový výzkum provedený britskou značkou menstruačních pomůcek Bodyform ukázal, že ženy kvůli nepohodlí, úzkosti a strachu, že zašpiní povlečení, spí během života v průměru o pět měsíců méně než muži. Britská značka ke kampani vytvořila také dvouminutové video, v němž vystupují jak ženy, tak nebinární osoby. 

Ženy za svůj život kvůli menstruaci ztratí v průměru 158 dnů spánku, tedy kolem pěti měsíců. Třicet procent pak nemůže spát kvůli úzkostem z toho, že menstruační pomůcky neudrží krev. 60 procent z nich má proto obavy spát během menstruace u cizích lidí či jezdit na dovolenou. 

Mnoho žen trpí insomnií také před menstruací, 70 procent z nich pozoruje změny ve spánku tři až šest dnů před menstruací. To může být dáno hormonálními změnami během menstruačního cyklu - estrogenem a progesteronem. V týdnu před menstruací se úroveň progesteronu zvyšuje a tělo se připravuje na možné těhotenství. Pokud ale žena neotěhotní, progesteron dramaticky klesne a začíná menstruace. 

Mohlo by vás zajímat: Endometrióza? Pokud se při menstruaci bez léku nehnu, není to v pořádku, říká Lebeda (10. 7. 2022)

„Vyrazila jsem do boje s endometriózou. Je to nemoc–chameleon, velmi špatně se diagnostikuje," říká zakladatelka Endotalks Misha Lebeda. | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama