reklama

Partnerská jóga aneb Ve dvou se to lépe (pro)táhne

I tentokrát jsem se sešla s jógovou učitelkou Jaruškou Sedláčkovou ze studia GrainSpace a jako vždy mě okouzlila svým pozitivním přístupem k životu i józe.

Foto: fotoraf.cz

Jaruška se svým jógovým partnerem a kamarádem Lukášem Růžkem pro vás připravili manuál, jak si doma zacvičit partnerskou jógu. A pokud by vám tahle inspirace byla málo, můžete si s nimi osobně přijít zacvičit do GrainSpace, nebo si koupit jejich DVD partnerské jógy.

A proč vlastně partnerská jóga? Jak říká Jaruška: "Praktikování na jedné jógamatce může být velikou zábavou, záleží pouze na vás samotných. Tady už nejde jen o vás a hledání vaší rovnováhy, tady totiž hledáte balanc svůj, ještě k tomu s ohledem na partnera. Díky partnerovi/partnerce se můžete v ásanách dostat mnohem dál. Velmi intimní praktikování ve dvou vás protáhne, prohloubí dech a zintenzivní praxi, díky čemuž opravdu nedokážete myslet na nic jiného.

Je důležité probudit v sobě respekt nejen ke svému fyzickému bytí, ale především k partnerovi, ať už je jakékoliv pokročilosti jógové. Čím více prostoru a respektu mu/jí dáte, tím více na podložce a hlavně mimo ni získáte..." Tolik tedy slova odbornice a já musím potvrdit, že oproti "klasické" józe to při té partnerské chce mnohem více soustředěnosti a naladění na toho druhého, takže pokud chcete prohloubit váš vztah, jen do toho. Meditace v pohybu právě začíná.

1) Úvodní (na)cítění se 

Sedněte si do zkříženého sedu, pokud vás nebolí kolena, jinak natáhněte nohy před sebe, důležité je, aby se vám sedělo pohodlně a mohli jste se naladit na sebe i svého partnera. Spojte navzájem záda až k jejich spodní části. Hned na úvod si všimněte, kdo se opřel a kdo drží, je totiž zajímavé, že to tak často funguje i v životě. Zavřete oči a začněte uvědoměle, dlouze a hluboce dýchat. Nadechujte se proti zádům partnera, aniž byste se cíleně snažili, dechy se postupně krásně sladí. Prodýchejte se minimálně na 8 dechů, a pokud jste pokročilejší praktikující, zazpívejte si spolu i nějakou mantru na úvod. Stanovte si společný záměr pro vaši praxi. Stále při cvičení myslete na to, že spolu nesoutěžíte, čím víc budete jako pár ladit, tím lépe se vám bude cvičit. 

2) Dolů s lehkostí a bez bolesti

Roztáhněte nohy podle svých možností, partner se pokouší o to samé, srdcem jste proti sobě. Nadechněte se a s výdechem se začněte opravdu velmi pomalu a uvědoměle protahovat směrem dolů. V této ásaně byste neměli cítit bolest, ani malou. Berte velký ohled na své fyzické nastavení ten den a ještě větší ohleduplnost na partnera. V předklonu, pokud to půjde, se chytněte za ruce, nebo předloktí a prodýchejte společně na 8 dechů. Pak se pomalu zvedněte, dejte nohy k sobě, pokrčte kolena a zabalte se do klubíčka. Prodýchejte na 4 dechy. Pozice uvolňuje velmi intenzivně spodní linii zad, protahuje celé nohy, aktivuje pohlavní orgány a prokrvuje.

3) Plujeme spolu na jakékoliv vlně

Oba jste v sedu, nechte pokrčená kolena a chytněte partnerovi ruce. Nejprve vzájemně zapřete pravé plosky nohy o sebe a zvedněte pravou nohu vzhůru, pak to samé udělejte s levou nohou. Zkuste balancovat, klidně si vyzkoušejte i „plout na bouřlivém moři“, tedy přidejte pohyb nohama. Fantazii se meze nekladou. Prodýchejte ásanu na 8 dechů a pak se opět zabalte do klubíčka, jako u předchozího cviku. Pozice aktivuje střed těla i svalovou pumpu nohou, také prohřívá.

4) Ani ve větru nás nic nezlomí

Stoupněte si k sobě bokem, které strany si vyberete, není vůbec podstatné. Obejměte se vnitřní paží, spojte vnější dlaně a s nádechem zvedněte vnější nohu pokrčenou v koleni, otevřete ji v kyčli do strany a dejte ji buď na kotník, na vnitřní stranu lýtka, nebo na stehno, záleží na vaší rovnováze. Zkuste prodýchat na 5 dechů a poté vyměnit strany. Pozice stromu zlepšuje rovnováhu a umožňuje nám ustát s lehkostí a pružností na jedné noze i těžší než jen jógové situace.

5) Sedni si, já tě podržím

Položte partnera do pozice dítěte na kolena tak, aby měl úplně uvolněnou hlavu a zapřenou čelem o podložku, paže podél těla a hýžděmi dosedl na paty tak, jak mu to půjde. Pro ještě větší pohodlí mu dejte deku pod kolena. Pomalu na něj dosedněte do zkříženého sedu jakékoliv varianty a vzájemně prodýchejte na 5 dechů. Pokud jste si s partnerem váhově/výškově podobní, tak můžete pozici i vyměnit, pokud máte ale těžšího a většího, tak určitě ne. Vás pozice učí balancovat a probouzet střed těla. Partnerovi krásně probudíte srdeční pumpu, zmáčknete plíce, takže se mu poté bude lépe a kvalitněji dýchat a ulevíte mu od bolesti zad. 

6) Sílu máme oba, ale soutěžit nebudeme

Pozice, kterou zkoušíte sice navzájem, ovšem se svou vlastní výdrží. Zkuste se oba zapřít za dlaně a za prsty u nohou a vydržet na 8 dechů, aniž byste se hýbali. Až se dostatečně zahřejete, můžete vyzkoušet to samé na partnerovi, zapřít se dlaněmi vedle nebo na jeho achilovkách a své nárty zapřít u jeho lopatek a opět vydržet na 8 dechů. Stejně jako u předchozí pozice platí, že jestli máte podobnou váhu, pozici můžete vyměnit, jestli máte těžšího partnera, tak ne. Tato ásana zvyšuje sílu celého těla. 

7) Opřeme se o sebe

Lehněte si hýžděmi k sobě, paže nechejte podél těla, protáhněte se za temenem hlavy do dálky, zvedněte nohy a zapřete je o sebe. Nejprve na 5 dechů prodýchejte. Poté s nádechem zatlačte jemně svou pravou nohou proti partnerově levé noze a on zatlačí svou pravou nohou proti vaši levé noze, takže vzniknou vzhledově takové nůžky. Zastavte se na 5 dechů a poté opět nohy vyměňte. Tato pozice vám zajistí skvělé prokrvení těžkých nohou po celém dni. 

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama