reklama

Pálení žáhy není tak nevinné. Hlídejte si ho!

Pálení žáhy není jen nepříjemný pocit v krku a na hrudi. Může být také signálem nebezpečných nemocí!

Foto: Profimedia.cz

Dřív byl výsadou těhotných a slušně řečeno přejedených. To se ještě reflux jmenoval pálení žáhy. Dnes za jeho stále častějšími projevy i u velmi mladých lidí stojí všudypřítomný stres.
A pravda, také tak časté jevy, nadváha a celkově nezdravý životní styl. Nejspíš právě proto jde o jednu z nejvíce rozšířených zažívacích potíží v západních zemích. Zná ji tak až třetina všech Čechů.

Reflux? Život nestojí za nic

Pocit pálení a kyselá pachuť v ústech není jedinou nepříjemností refluxu. K dalším patří svírání na hrudi, těžkosti při polykání a  zvracení. Pokud  budete signály svého těla dále ignorovat, dočkáte se brzy také silné bolesti na prsou a chrapot. Reflux může být také příčinou dušnosti a přetrvávajícího kašle, zejména v noci.Přibližně 80 % lidí trpí nočním pálením žáhy a 75 % udává, že jim tento problém narušuje spánek. Není divu, že tak ovlivňuje i náladu a pocit celkové pohody. U refluxní choroby jícnu bylo prokázáno, že má silný vliv kvalitu života i tím, že se v jejím důsledku objevují deprese, srdeční choroby a rakovina.

Rizika jsou hrozivá

Neustálé vracení se žaludeční kyseliny do jícnu může totiž mít i závažné zdravotní následky

  • snad nejméně závažný je zánět jícnu a jeho zúžení vznik krvácejícího vředu nebo zhoubného nádoru v této oblasti.
  • infekce žaludeční sliznice bakterií Helicobacter pylori způsobuje některé formy zánětu žaludku a vředy včetně krvácejících - tzv. prasklých
  • pravděpodobný je i její vztah k některým nádorům žaludku
  • může být spojena s bolestí na hrudi, ochraptělostí, chronickým kašlem a astmatem.
  • až jedna polovinu všech  bolestí na hrudi je jiného než kardiálního původu a třetina chronického kašle může být způsobena refluxním onemocněním jícnu.

Daň za večerní hýření?

Vyšší výskyt bakterie je prokázán v oblastech s nižším hygienickým standardem. Jako účinná prevence jsou proto doporučována pečlivá hygienická opatření.

Klinické studie prokazují příznivé účinky probiotik na potlačení infekce.

Řešte to - víme  jak!

Kvůli rizikovému vývoji je dobré se při pálení žáhy, nočním kašli nebo bolesti při polykání navštívit lékaře a nechat se odborně vyšetřit u gastroenterologa.

Pomůže vám v tom také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR.

ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

  • přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
  •  přináší široké spektrum slev a výhod
  • vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, s kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné služby
  • poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ
  • poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění
  •  přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na www.zdravijakovasen.cz

7x NE: Dodržujte tyto zásady:

* Nekouřit po jídle * Nejíst 2 až 3 hodiny před spánkem * Nejíst kořeněná a těžká jídla včetně cibule, česneku, čokolády a máty peprné včetně té ve žvýkačkách! * Nepít alkohol a nápoje s bublinkami * Nenosit těsné oblečení, zejména kolem pasu. * Nepovalovat se s jídlem u televize nebo v posteli * Necvičit před jídlem

reklama
Doporučené recepty
    reklama