reklama
 

Pád ze stromu změnil vše. Přesto Katka sbírá světové úspěchy

Bývala nadšenou maratonskou běžkyní a jejím snem bylo zaběhnout si ten berlínský. Jedna krátká chvilka ale změnila celý její život.

Foto: Toyota

Kateřina Antošová je naše nejlepší silniční handbikerka, máma tří dospělých synů a vystudovaná systémová inženýrka. S manželem Zdeňkem, který je její největší podporou v životě i ve sportu, objíždí závody u nás i ve světě. 

Sport byl vždy nedílnou součástí jejího života. Byla vášnivou běžkyní. Postupně absolvovala stále delší trasy, až skončila u maratonu, a jejím největším snem bylo zaběhnout si ten v Berlíně. Jenže pak se to stalo.

Podívejte se na celý příběh Katky Antošové. | Video: Toyota

Jeden hezký letní den před sedmi lety. Katka šla sklízet hrušky na zahradu, kde mají starý sad. Vzala si žebřík, vylezla na strom, a pak přišla ta osudová vteřina, kdy pod ní větev povolila. Katka spadla ze čtyř metrů na zem, poranila si míchu a ochrnula na spodní část těla. Když ji vrtulník vezl do nemocnice, už tušila, že svůj vysněný maraton si nezaběhne. Nadobro skončit se sportem ji ale nenapadlo nikdy. 

Už v nemocnici začala spřádat plány, jak si pořídí handbike. Ve chvíli, kdy odcházela z rehabilitačního ústavu, jeden starší už měla koupený. Do té doby byla člověkem, který se snažil stihnout úplně všechno. Sport se pro ni stal nedílnou součástí života i po úrazu. Hned po prvním usednutí na handbike ji nadchl pocit, že se může pohybovat stejně rychle jako před úrazem. Nejvíc ji však motivovalo třetí místo na prvním závodě v Berlíně. Tvrdě trénovala a probojovala se i na další důležité závody.

Její příběh může znít jako pohádka s dobrým koncem, ale jí tak nepřipadá. Za vším je prý především dřina: "Za rok průměrně najedu okolo osmi tisíc kilometrů. Prostě jsem si sedla na handbike a každý den trénovala. Potom jsem si samozřejmě musela najít profesionálního trenéra, protože sama bych to asi nedala," přiznává.

I přes svůj handicap cestuje po světě a sbírá jeden úspěch za druhým. Na paralympiádě v Riu se umístila na devátém místě, což považuje za svůj největší dosavadní úspěch. Na kontě má vítězství v Českém i Evropském poháru, třetí místo na Berlínském maratonu, třetí místo na závodech světového poháru a čtvrté místo na Mistrovství světa v silničním závodě. Uvidíme, zda bude součástí paralympijské výpravy do Tokia. Vše nasvědčuje tomu, že ano, a to jako součást výpravy Českého paralympijského výboru, jehož hlavním partnerem je Toyota. 

Jelikož kolem sebe Kateřina neměla nikoho, s kým by si o životě na invalidním vozíku mohla popovídat a dozvědět se nějaké informace, založila blog, na kterém sdílí své pocity a příběhy o tom, že všechno se dá překonat. Píše články na téma, jak lze bez problémů cestovat s omezením, a popisuje i své zážitky z profesionálního sportu. 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama