Vše pro krásný úsměv: Jaká rovnátka si vybrat?
V dnešní společnosti je kladen velký důraz na vzhled, jehož nedílnou součástí je i úsměv. Vyrovnat křivé zuby je dobré nejen z estetického, ale i ze zdravotního hlediska. Jaká rovnátka ale zvolit?
"Častým problémem spojeným s křivými zuby je zhoršená možnost provádění dobré ústní hygieny, což vede ke zvýšené kazivosti chrupu a zánětu dásní. Vady skusu mohou způsobit funkční obtíže, jakými jsou problémy se žvýkáním nebo zhoršená výslovnost.
Určitý typ traumatického skusu může být příčinou rychlejšího obrušování zubů nebo jejich páčení a předčasné ztráty. Některé ortodontické anomálie mohou souviset i s problémy a bolestivostí čelistních kloubů," vysvětluje Klára Bělíková, ortodontistka z Dental Office H33.
Kdy začít?
Pro přesnou diagnostiku ortodontické vady je u každého pacienta třeba provést komplexní ortodontické vyšetření obnášející i zhotovení rentgenových snímků, fotografií zubů a jejich otisků nutných k tvorbě sádrových zubních modelů. Až po analýze této dokumentace je pacientovi navržen individuální léčebný plán. Pacient sám se po seznámení s navrženým postupem terapie rozhodne o jejím zahájení.
"Věk vhodný pro zahájení ortodontické léčby závisí na konkrétní vadě chrupu. Cílem dobrého ortodontisty je efektivní řešení problému s co nejkratší dobou nošení ortodontických aparátů. Proto je v určitých případech dobré terapii odložit tak, aby nebyl pacient zatěžován dlouhodobou léčbou. Naopak existují vady, jež je nutné řešit bez odkladu. To se týká především pacientů v dětském věku. Nezdá-li se tedy rodičům nebo pacientovi něco na jejich zubech v pořádku, je dobré navštívit ortodontistu, který po prohlídce chrupu určí, zda je vhodná doba pro řešení konkrétního problému," říká Klára Bělíková.
Která rovnátka volit?
Ortodontické aparáty dělíme do dvou základních skupin na aparáty fixní a snímací.
1) Snímací ortodontické aparáty
Mezi aparáty snímací řadíme aparáty funkční, které se používají k úpravě skusu v dětském věku. V tomto období je díky probíhajícímu růstu možné dosáhnout určitých změn ve vztahu a velikosti zubních oblouků. K dosažení požadovaného výsledku je nezbytná dobrá spolupráce pacienta a pravidelné nošení aparátů.
Druhou skupinou snímacích aparátů jsou aparáty retenční. Jedná se o pasivní aparáty, jejichž použití je nezbytné u většiny pacientů po ukončení léčby fixním aparátem. Jejich úkolem je držet zuby v nové poloze dosažené předešlou terapií po dobu nutnou k přestavbě okolních tkání a stabilizaci výsledku. Retenční aparáty existují ve více formách.
Ortodontické fóliové aparáty splňují vysoké estetické nároky. Vzhledem k jejich průhlednosti jsou na vzdálenost větší než půl metru prakticky neviditelné. Systém Invisalign je ve světě používán od roku 2001 a počet vyléčených pacientů se pohybuje v řádu milionů. Jeho efektivita je tedy dobře prověřena. Jednou z největších výhod je jejich netrvalé upevnění na zubech. Výhoda možností sejmutí aparátu z důvodu konzumace jídla nebo zubní hygieny je zřejmá. Fóliové aparáty je třeba nosit celý den i noc. Doba léčby bývá celkově kratší v porovnání s ostatními metodami. Kratší je i doba, kterou pacienti stráví při kontrolách v ordinaci lékaře.
2) Fixní ortodontické aparáty
Fixní aparáty, jak z jejich názvu vyplývá, jsou pevně nasazené na zubech pacienta. Aparáty se skládají ze zámků, což jsou malé součástky nalepené speciálním lepidlem na zubech. Zámky jsou spojeny navzájem ortodontickým drátem, který vyvíjí sílu potřebnou k posunu zubů. Dráty se v průběhu léčby mění a upravují.
Keramické fixní aparáty
Se zvýšením počtu dospělých pacientů požadujících ortodontickou terapii vzrostly nároky na estetiku ortodontických aparátů. Cílem se tak stala jejich co nejmenší viditelnost. Varianta esteticky méně nápadných ortodontických aparátů přišla s výrobou ortodontických zámků z keramiky. Keramické zámky jsou barevně stabilní, není tedy třeba obávat se jejich zabarvení. Spolu s použitím bíle lakovaných ortodontických drátů nabízejí dobrý estetický vzhled se sníženou nápadností aparátu.
Lingvální fixní aparáty
Fixní ortodontický aparát se liší od klasického fixního aparátu svým umístěním na vnitřní straně povrchu zubu. Tím se aparát stává zevně prakticky neviditelným. Jejich výhodou v porovnání s klasickými rovnátky umístěnými na vnější ploše zubu je kromě nenápadnosti i eliminace možného výskytu bílých skvrn v okolí aparátu. Pokud k odvápnění skloviny následkem nedostatečného čištění zubů dojde, jsou bílé skvrny na vnitřní ploše zubů, tedy esteticky nerušivé. Lingvální fixní aparáty jsou na rozdíl od klasických vyráběné individuálně pro každého pacienta. V principu se postup terapie podobá práci s klasickými fixními rovnátky.