reklama

Opít se dá bez alkoholu! Vychytávka!

Démon alkohol na nás číhá všude! Ať už nechceme nebo chceme, což je častější případ. Podívejte se, jak se snadno opít!

Foto: Profimedia.cz

Alkohol ničím nenahradíš! Tvrdí to skoro 60 % Čechů, kteří si bez něj neumí podle průzkumu představit život. Nemají pravdu - čtěte dál! 

Vědci už vyvinuli koktejl látek,  který způsobuje klasické alkoholové příznaky, jako je uvolněnost, zvýšená družnost atd. Zato ale bez agresivity, ztráty rovnováhy, výpadků paměti a hlavně - bez nevolnosti! A nejde o nealko pivo, které přece jen nějaké to půlprocento obsahuje..

Veselí, ale ne pod stolem

Jde o látky, které se používají např. v léčbě poruch úzkosti nebo jako prevence proti mozkové mrtvici. V mozku působí na stejné receptory jako alkohol.

Výzkumníci na londýnské Imperial College za použití látek příbuzných benzodiazepinům také vyvinuli bezbarvou tekutinu bez chuti a zápachu, po jejímž požití nastává mírná intoxikace, projevující se pocitem pohody a uvolnění. K dalším výhodám patří, že se jí nelze opít - a to bez ohledu na množství!

Nová látka by mohla nahradit alkohol v pivu, vínu i destilátech, což by významně snížilo počet alkoholových úmrtí.

Výzkum ženou kupředu očekávané zisky z výroby v arabských zemích. Muslimům totiž náboženství zakazuje pít alkohol. Zatím se museli spokojit s náhražkami alkoholu, jako je například perlivý grapefruitový džus namísto šampaňského a „nealkoholický sladový nápoj" coby pivo.

Rozhodne 5 minut

Příznaky konzumace alkoholu se mohou projevit i po požití různých potravin nebo použití kosmetických výrobků.

Výsledky po hašlerkách patří do kategorie nových pověstí českých. Ale z tyčinky Margot už nadýcháte  0,59 promile, po dvou rumových pralinkách dokonce až 1,01 promile. Po kapkách na kašel Bromhexin naměříte 1,62 promile. Po pěti minutách však budete zase na nule.

Pozor si však dávejte na ústní deodorant AB dent. Okamžitě po použití nadýcháte až 5,59 promile, po pěti minutách se hodnota dramaticky sníží,  ale i tak můžete nadýchat až 0,16 promile alkoholu.

Dva panáky z kila hamburgerů

Chemický rozbor ale odhalil alkohol i v potravinách, kde bychom to vůbec nečekali. Například i v mnoha druzích sladkého baleného pečiva včetně toho, které bylo určeno dětem, jako jsou různé řezy a podobně. Alkohol se našel i  v balených houskách, sušenkách, hořčici nebo rybích konzervách.

Rekordmanem bylo pečivo na hamburgery s 25 gramy alkoholu na kilogram.  Z jednoho kila housek na hamburgery se tak daly „vyždímat" dva panáky alkoholu. Překvapivé zjištění pochází z Rakouské agentury pro zdraví a bezpečnost potravin.

Skryté nebezpečí

Důvodem je, že se výrobci  snaží takzvaným alkoholovým postřikem zvýšit trvanlivost výrobku.  Z množství lihoviny obsažené v pečivu se sice nikdo neopije. Skrytý alkohol v potravinách však může zvýšit u vyléčených alkoholiků riziko návratu k jejich závislosti, varuje Felix Fischer, rakouský expert na léčbu závislostí.

Výrobci často alkoholovou složku uvádějí jen pod chemickými názvy a malým písmem, i když by přítomnost měla být vyznačena jasně a zřetelně.

"Konzervace pekařských výrobků alkoholem je možná. Pokud by byl v průběhu výrobního procesu alkohol do potraviny záměrně přidán, musí to být ale ve složení deklarováno," uvedla v jednom rozhovoru mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

 

OPILCI ÚTOČÍ

Zkušenost s útokem opilého člověka si prodělala téměř polovina obyvatel České republiky. Za abstinenty, tedy za lidi, již ze zásady odmítají pít jakékoliv alkoholické nápoje, se v tuzemsku označuje pouze pětina domácí populace.

Názor, že pití alkoholu v České republice je závažným celospolečenským problémem, zastává nadpoloviční většina respondentů (59,8 %), kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace.

 

reklama
reklama
reklama