reklama

Rozpoznejte signály: Máte opar? Tělo říká “zpomal”

S opary bojuji snad celý život. A zrovna teď, když píšu tenhle článek, tomu není jinak. Mohou se objevit kdekoliv, ale často se usídlí na rtu nebo nad rtem. Kromě toho, že šíleně svědí a bolí, hyzdí všechno okolo. Co na něj platí a jak ho maskovat?

Foto: iStock

Opar souvisí s oslabenou imunitou, stresem, nějakou zatěžkávací zkouškou duše i těla. Ten, kdo se s ním setkává celý život, už tuší tu chvíli, kdy se něco v oragnismu chystá…

Někdy lze příznaky zmírnit: krémem, gelem, mastí proti herpes, zvýšenou dávkou kvasnicových tablet, B-komplexu forte, pupalkovým olejem nebo riboflavinem. Často však opar poukazuje na nějaké virové onemocnění v těle a je jen průvodním znakem toho, že něco v organismu není v pořádku.

Setká se s ním většina

"S virem oparu (herpes simplex) se formou tzv. primoinfekce setká do pětačtyřicátého roku věku 95 procent populace. Od té chvíle vir v našem těle zůstává v nervových zakončeních, může se kdykoliv znovu aktivovat, takže ho s sebou opravdu taháte celý život. V takovém případě vir podél nervu vycestuje na kůži, kde už ho známe právě jako opar," vysvětluje Katarína Třísková, korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic.

Pokud vás opar trápí často nebo trpíte na jeho horší průběh i větší rozsah, doporučuje se začít při prvních příznacích výsevu oparu užívat tablety, takzvané antivirotika, která předepisuje lékař. Díky nim se opar na kůži nemusí úplně objevit, případně jen na kratší dobu nebo má podstatně mírnější průběh.

První dva dny vysušovat

Kvůli časté tvorbě oparů se rovněž můžete nechat vyšetřit na imunologii. Tam zjistíte, jestli například nemáte oslabenou imunitu, a tím pádem sníženou schopnost bránit se virovým infekcím. Konkrétní prevence na opary ale bohužel neexistuje a léčba spočívá hlavně v místních i celkových antivirotických přípravcích.

"Obecně se v prvních dvou až třech dnech, kdy opar máte, doporučuje dané místo vysušovat. V lékárnách jsou dnes k dostání různé náplasti, gely, krémy s antivirovými látkami, dezinfekční či antibakteriální roztoky. Jakmile se pak udělá strup, čekáte, až se vám přibližně za sedm až deset dní postupně odhojí. Ve fázi odhojování strupu se může postižené místo případně i promazávat," doporučuje Katarína Třísková.

Maskování

A jak zamaskovat opar? Ideálně nijak. Pokud se uhnízdil na rtu, tak opravdu na nějaký čas vynechejte rtěnky i lesky. Nejenže na něj zbytečně upozorníte, ale hlavně ho zatížíte něčím, co vůbec nepotřebuje. Opar chce co nejméně dráždění, musí se prostě zahojit a ideálně bez jizviček. Pokud ale máte důležité pracovní jednání nebo akci, na které stůj co stůj musíte vypadat jako ze žurnálu, nějaká ta korekce se udělat dá. Nejdříve naneste na opar tenkou vrstvu léčivé masti, nechejte chvíli působit, aby se do ranky doslova vpila. Červené ložisko zamaskujte ideálně zeleným korektorem a pak naneste make-up na celý obličej, jak jste zvyklá. Pak ještě zvýraznit obočí, oči, nanést tvářenku - a je to.

reklama
reklama
reklama