Co snídají Češi? 4 recepty na zdravější snídaně
Snídaně vás může úspěšně nakopnout do nového dne. Ať už dáváte přednost slaným nebo sladkým variantám, představivosti se meze nekladou. Přinášíme recepty na čtyři zdravé snídaně.
Dobrá a chutná snídaně dokáže nejen nastartovat vaše tělo, ale v konečném důsledku i úspěšnost celého dne. Proto ji není radno podceňovat. Dnes je navíc výběr tak široký, že rozhodně nemusíte zůstat u klasik jako je chleba s máslem a medem nebo míchaná vajíčka.
Pokud každý den snídáte, má to pozitivní vliv na prevenci vzniku obezity a diabetu. Snídaně také dodává hned po ránu důležitou energii pro paměť i celé tělo.
Z těch, kdo pravidelně snídají, tak více než tři čtvrtiny lidí nejraději snídají doma, zbytek naopak raději posnídá až v práci. Vyplývá to z průzkumu DámeJídlo.cz. "Nejčastěji se pro dobu snídaně objevoval interval mezi sedmou a devátou hodinou dopolední. Co se týče chutí, tak se neumíme rozhodnout mezi sladkou a slanou snídaní," dodává k výsledkům průzkumu Jan Matějů, ředitel DámeJídlo.cz.
Podle něj snídani anglického střihu, tedy většinou smaženou uzeninu, vejce, slaninu se zeleninou a pečivem si dává 45,3 procenta respondentů a kávu si k snídani vychutná téměř 40 procent Čechů.
Zastánci zdravé stravy často snídají polévky, které považují za nejzdravější variantu prvního jídla dne. Dále zdravě snídající mají rádi například müsli, ovoce a potraviny bez přidaného cukru i chemie. Dbají na nutriční hodnotu snídaně a rozhodně se vyhýbají párkům a rozmrazovanému pečivu.
Chcete také začít jíst trochu zdravěji? Zde je několik receptů na zajímavé a zdravé snídaně:
Jogurtové lívanečky
Lívance se v nejrůznější variantách jedí po celé světě. Asi nejznámější jsou americké pancakes, které se polévají javorovým sirupem. Pro jejich přípravu potřebujete dvě vejce, jeden a půl hrnku mléka, čtyři lžíce rozpuštěného másla, dva hrnky hladké pšeničné nebo špaldové mouky, lžička medu, dvě lžičky kypřícího prášku do pečiva, špetku soli.
Pokud chcete trochu odlehčenou variantu, doporučujeme jogurtové lívanečky bez vajec z blogu Šárčina škola vaření.
Ingredience:
- 180 g bílého jogurtu
- 280 ml mléka
- 250 g hladké mouky
- 1/2 sáčku prášku do pečiva
- špetka soli
- olej na smažení
Postup:
Rozmíchejte jogurt s mlékem a přidejte mouku smíchanou s práškem do pečiva a solí. Nebojte se na oslazení dodat třeba i rozmačkaný banán, ale výborné jsou i bez něj. Lžící vlívejte malé lívance na pánev vymaštěnou třeba kokosovým olejem.
Pohankové palačinky
Palačinky patří v mnoha rodinách mezi nedělní rituály. Zkuste obměnu. Pohanka neobsahuje lepek a je významným zdrojem rutinu, který léčí problémy s cévami, hemoroidy i křečovými žilami. Navíc posiluje imunitu a využívá se i při detoxikaci.
Ve zdravé výživě i supermarketech koupíte běžně pohankovou mouku. Ještě levnější a zajímavější variantou je koupit si jen loupanou pohanku a udělat palačinky přímo z nich jako na blogu Veg-ethique.
Ingredience:
- 300 g loupané pohanky
- 300 ml vody
- 1/2 jablka
- čajová lžička kokosového oleje
- 1/2 lžičky soli
- lžička perníkového kořeníkokosový olej na pánev
- oblíbená náplň do palačinek
Postup:
Pohanku pořádně propláchněte, zalijte vodou a nechejte nejlépe přes noc namočenou. Ráno ji slijte, opět propláchněte a vhoďte do koktejlového mixéru společně s jablkem, kokosovým olejem, vodou, perníkovým kořením a solí. Zhruba po dvou minutách mixování dostanete hladké hustší těsto. Vymažte pánev lehce kokosovým olejem a jakmile se rozehřeje, tvořte palačinky.
Kaše pro superhrdiny
Pokud jste příznivci kaší, čerstvého ovoce, semínek a oříšků, pak se vám jistě bude líbit následující recept podle blogerky Kitchenette. Její součástí je kromě ovesných vloček a oříšků také goji, která se považuje za superpotravinu.
Obsahuje 500krát více vitamínu C než například pomeranč a dále vitaminy A, E a ze skupiny B. Samozřejmostí jsou aminokyseliny, vláknina, zinek, selen, vápník a železo. Jako antioxidant je výborný proti stárnutí, alergiím a astmatům. Podporuje dokonce chuť na sex.
Ingredience:
- hrnek jemných ovesných vloček
- 1/2 hrnku chia semínek
- lžíce suchých plodů kustovnice čínské nebo-li goji
- čerstvé ovoce na ozdobu
- hrst orestovaných lískových oříšků
- med nebo javorový sirup na oslazení
- koření (zázvor, skořice, vanilka, badyán...)
Postup:
Tuto kaši je potřeba začít připravovat den předem. Směs ovesných vloček, chia semínek a kustovnice zalijte vodou, aby její hladina sahala zhruba centimetr nad suché ingredience. Vše nechejte přiklopené při pokojové teplotě 8 až 12 hodin. Díky fermentaci dojde ke štěpení těžko stravitelných složek jako jsou bílkoviny a škroby. Lépe se pak uvolní důležité živiny a naše tělo získá z těchto plodin vše potřebné. Navíc kaše je pak stravitelnější.
Ráno můžete kaši rovnou servírovat posypanou oříšky a ovocem. Pokud máte raději teplejší variantu, nechejte ji krátce prohřát s kořením dle chuti. V zimě zkuste místo čerstvého ovoce to sušené. Doporučujeme brusinky nebo datle.
Míchaná vajíčka avokádem
Jestliže jste příznivcem spíše slaných snídaní, tak by se vám mohl hodit recept na míchaná vajíčka s avokádem. Avokádo je také považováno díky svému složení za superpotravinu. Recept je součástí nové elektronické kuchařky Supersnídaně.
Ingredience:
- šťáva z půlky limetky
- lžíce avokádového oleje
- cherry rajčátka a pažitka, sůl, pepř
- 2 plátky celozrnného chleba
- zralé avokádo
- 4 vejce
- 2 lžíce mléka
Chléb nasucho opečte. Nakrájené avokádo zakápněte limetkovou šťávou, osolte, opepřete a rozmačkejte vidličkou. Na pánvi rozpalte avokádový olej a připravte rozmíchaná vajíčka s mlékem.
Na chléb natřete avokádovou salsu, přidejte vajíčka a ozdobte rajčátky a pažitkou. Místo míchaných vajíček můžete připravit i volská oka, která položíte na avokádovou pomazánku.