reklama

Odpočiňte si po dovolené

Kdo nejvíc potřebuje dovolenou? Starý vtip říká, že ten, kdo se z ní právě vrátil. Teprve po návratu si musíte pořádně odpočinout!

Foto: Profimedia.cz

Půlka prázdnin je pryč a s ní i velká část volna. měli bychom se cítit svěží a odpočatí a plní energie a chuti do další práce. Jenže to tak rozhodně nemusí být.

Nejvíc obvykle potřebuje dovolenou ten, kdo se z ní právě vrátil. Právě po návratu se zařiďte tak, aby vám relaxace byla opravdu užitečná a abyste si hned prvními dny celý efekt volna nesmazali ze systému!

Změna biorytmu

Proč by měl vůbec někdo mít po dvou týdnech strávených podle vlastní libosti nějaký problém s návratem do práce? Vždyť nechuť zapojit se do pracovního procesu má leckdo, a často i bez dovolené. Nemalým problémem je však právě přechod z rytmu "dovolenkového" do tvrdého pracovního režimu.

Velmi často při dovolené lidé pravidelně vysedávají s přáteli dlouho do noci a ráno vyspávají. A na to si často tělo rádo zvykne. Proto náhlá změna v čase usínání i vstávání vyvolá poruchu cirkadiánního rytmu řízeného z hypothalamu.Většinou jsou jedná o zkrácení rytmu, kdy postižený nejdříve nemůže usnout, a poté příliš brzo vstává s pocitem zoufalé nevyspalosti.

Na tyto změny jsou lidé různě citliví, ale někteří natolik, že nejsou schopni pracovat ve směnných provozech.

Dokonalý rozvrat

Tento relativně běžný a pochopitelný problém se může ještě výrazně prohloubit při cestování letadlem jako známý jet lag neboli pásmová nemoc.

Další komplikací se může stát fyzická námaha, na kterou nejsme zvyklí, třeba túry po horách, plavání apod.

Modelovou ukázkou naprosto nevhodného přístupu je návrat z Chorvatska v noci s tím, že se "to dospí". Málokdy se tím nějaký čas ušetří a rozvrat rytmu je dokonalý.

Nechte "dojet" dovolenou

Postup, jak nevyspalosti a rozhozenému rytmu předejít, je naštěstí příjemný. Po dovolené by mělo následovat několik dnů strávených například na chalupě. Nebo klidně i doma. Hlavně však si nechte v zásobě volno na tyto účely.

Tak je možné nechat dovolenou ještě chvíli "dojíždět". Organismus se tak lépe přizpůsobí tempu běžného dne a vy si tím připravíte hladký návrat do každodenního života..

Prostě to chce, abychom si volné dny a cestování dobře naplánovali A pokud už to letos nevyšlo, můžeme to napravit. Už při příští dovolené!

více na uLékaře

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama