reklama

Jarní sluníčko je zrádné, může rychle spálit. Jak se chránit a na co myslet?

Jaro je tu a s ním i slunečními paprsky, které nejenom že krásně opálí, ale jsou také zásadním zdrojem vitaminu D pro naše tělo. Přestože slunce přináší mnoho výhod, nesmíme zapomínat na jeho stinnou stránku - škodlivé UVA a UVB záření. Zvláště v období na přelomu jara a léta je naše kůže zranitelná, neboť není zvyklá na intenzivní sluneční svit, a riziko spálení je tak vyšší.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Pravidelné, denní používání ochranného opalovacího krému s minimálním faktorem SPF 15 dokáže podle lékařských studií snížit riziko vzniku melanomu, což je nejzávažnější forma kožního rakoviny, o více než 50 procent.

Pozor na slunce a znaménka

"Na pozoru musejí být lidé s velmi světlou kůží - tedy s fototypem I - a ti, kteří mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. Zde platí přísná doporučení při pobytu na slunci a opalování není vhodné ani 15 minut. Lidé s fototypem I charakterizuje hodně světlá, pihatá pokožka, zrzavé nebo velmi světlé blond vlasy. Pokožka prakticky nikdy nezhnědne," říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Další užitečné informace a rady ohledně slunečního záření a jeho působení na pokožku si přečtěte v galerii. 

reklama
reklama
reklama