reklama

Bojíte se předčasného úmrtí? Jednoduchý trik odhalí, zda jste v ohrožení

Stání na jedné noze není jen dovedností, kterou člověk udělá dojem na kurzech jógy. Lidé ve středním věku a senioři, kteří se na jedné noze nedokážou alespoň deset vteřin udržet, čelí dvakrát vyššímu riziku, že do deseti let umřou, než jejich vrstevníci, co s rovnováhou potíže nemají. Vyplývá to ze závěrů nově publikované mezinárodní studie.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Už starší odborné studie dokázaly, že neschopnost balancování na jedné noze může být ukazatelem některých zdravotních problémů. Pojí se mimo jiné s vyšším rizikem mrtvice a zhoršením mentálních schopností, které předznamenává výskyt demence.

Z dvanáct let trvajícího výzkumu, kterému se věnoval mezinárodní tým vědců z Velké Británie, Spojených států, Austrálie, Finska a Brazílie, nyní ovšem vyplynulo, že udržování rovnováhy o lidském zdraví vypovídá ještě více, než se předpokládalo. Píše o tom britský deník The Guardian.

Výzkumníci na základě dlouhodobých pozorování 1072 jedinců ve věku mezi 51 a 75 lety zjistili, že pokud člověk při pokusech stát na jedné noze automaticky do deseti sekund padá, existuje u něj dvakrát vyšší pravděpodobnost, že do deseti let zemře. Ani jeden z účastníků se přitom nepotýkal se závažnějšími problémy s chůzí.

Na začátku vědci zkoumané vyzvali, aby na jedné noze stáli deset vteřin bez jakékoli opory. Poté je požádali, aby se balanc pokusili udržet tak, že si druhou nohu založí k noze stojné, ruce si dají v bok a pohled upřou před sebe, jak to dělají jogíni. Každý pátý zúčastněný tehdy testem neprošel a hned 123 zkoumaných v následující dekádě pod vlivem různých příčin zemřelo.

Vědci teď vzhledem k závěrům studie navrhují, aby se zkouška stability stala nedílnou součástí pravidelných lékařských prohlídek. Upozorňují, že rovnováha by se na rozdíl od pevnosti či pružnosti svalové hmoty neměla do šedesátého roku věku nijak snižovat a rychle klesá až v následujících dekádách.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama