reklama

Neuspěli jsme. Co z toho plyne?

První dva měsíce roku jsou pryč, a s nimi zmizela v nenávratnu i naše novoroční předsevzetí. Jaro, které je už doslova za dveřmi, je ale příležitostí k novému začátku. Pusťme se do toho znovu, ale tentokrát chytřeji!

Foto: Profimedia.cz

První dva měsíce roku jsou pryč, a s nimi zmizela v nenávratnu i naše novoroční předsevzetí. Jaro, které je už doslova za dveřmi, je ale příležitostí k novému začátku. Pusťme se do toho znovu, ale tentokrát chytřeji! 

I když chodit na angličtinu je také důležité, představy o „lepším" životě obvykle zahrnují zhubnutí, dietu a vůbec zdravější stravování, a samozřejmě pravidelné cvičení. Proč jsme ale selhali a co proti tomu udělat?

Rozhodněte se sami

Opravdu jste chtěli začít chodit dvakrát týdně do posilovny? Nebo to bylo přání někoho jiného? Vlastní předsevzetí a cíl je vždy účinnější, než když vás do něčeho „uvrtá" okolí (partner,  děti, kolegové či přátelé). Rozhodněte se sami podle sebe, určitě tak budete mít vyšší šanci na úspěch.

Začali jste zgruntu a najednou jste přestali kouřit a začali cvičit a jíst jen zeleninu? Pak se nedivte, že toho na vás bylo moc.
Vyberte si jen jednu nebo dvě  oblasti (třeba zdravou výživu, odvykání kouření či zvládání stresu a hněvu), které jsou pro vás nejdůležitější, a stanovte si dosažitelné cíle.

Odborníci pomohou

Velmi často lidé porušují svá rozhodnutí proto, že jsou nereálná. Dávejte si tedy taková, která jsou splnitelná, a začněte po malých dávkách. Špatných návyků se nedá zbavit najednou.

A jak dokazují vědecké studie, bez pomoci odborníků a pomůcek pro odvykání dokáže  skoncovat s cigaretami jen pouhých 10% lidí. Udělejte si na ně čas, ať uspějete!

S hladem roste chuť

Když se rozhodneme zhubnout, často se do toho pustíme „hlava nehlava".  Několik dnů téměř nejíme, ale pak propásnuté požitky (i kila) doženeme a předběhneme  během první slabé chvilky.

Teď pro změnu  začněte tím, že budete jíst. Jídlo si užívejte, jen se přestaňte přejídat. Prostě vyměňte svíčkovou se šesti třeba za rybu s bramborem, a místo na dortu si pochutnejte na bílkové pěně s ovocem. Vždycky se dá najít „výměna", která uspokojí  vaěe chutě, a přitom nebude tolik kalorická.

Sukně potěší!

Postupujte po malých krůčcích - skoncujte třeba jen s večerními chipsy. Začněte tím, že v prvních dnech odstraníte jedno nezdravé jídlo z jídelníčku, ne všechna najednou, to byste pravděpodobně nevydrželi dlouho.

Při úspěchu pokračujte vyřazením dalšího a tak dále. Vybírejte si zeleninu, ovoce, celozrnné a nízkotučné výrobky.  Za úspěch se odměňujte - nová jarní sukně se bude hodit!

Zařaďte do svého jídelníčku více mléčných výrobků a dalších potravin s vysokým obsahem vápníku. Jednak vápník usnadňuje hubnutí, a jednak si později ušetříte starosti s osteoporózou.

Změňte zažité představy

Další oblíbený předjarní neúspěch plodící jen frustraci se týká cvičení. Teď však opusťte představu, že cvičení je činnost, která se vykonává jen někde a jen určitým způsobem.

Pokud vás přechod do posilovny stojí příliš mnoho sil, začněte se hýbat jinak. Může to být tanec s partnerem, pravidelné procházky nebo třeba styl „každý měsíc vyzkouším jiný druh sportu".

Podle odborníků stačí dvě a půl hodiny mírného cvičení za týden (nebo 75 minut intenzivního), klidně v jakékoliv kombinaci. Můžet jen chodit pěšky do práce nebo po schodech a zapomenout na výtahy. 

Nezbyl vám čas chodit svičit, protože na vás doma čekalo žehlení? Zvlášť ženy jsou mistryněmi v sebeobětování. Jenže na konci neleží vděk a oslavné fanfáry, ale nadváha a zdravotní či partnerské problémy. Klidně věnujte čas samy sobě, pohyb je nejlepší investicí do budoucnosti. A to prádlo určitě počká.

Dobrá rada na závěr

Dodržujte preventivní prohlídky! Zapište si do diáře svou příští návštěvu praktického lékaře, gynekologa, zubaře, případně očního lékaře a dalších. Od určitého věku přidejte mamografii a test na okultní krvácení. Pár hodin času ročně vám může přinést mnoho let života navíc.

>


Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama