Nervy zachrání kmenové buňky
Závažnou neurodegenerativní poruchu ALS, která byla dosud neléčitelná, už bude možné léčit. Zlepšení stavu lze dosáhnout transplantací jednoho typu kmenových buněk do krve a míchy.
Závažnou neurodegenerativní poruchu. amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), která byla dosud neléčitelná, už bude možné léčit. Zlepšení stavu a prodloužení života lze dosáhnout transplantací jednoho typu kmenových buněk do krve a míchy.
ALS se někdy nazývá také nemoc motoneuronů - nervů ovládajících svaly. Postupně vede ke slabosti, ochabování svalů, záškubům, křečím, postupné paralýze a následně smrti.
Dvě stě případů ročně
Dochází k ní nejčastěji v průběhu asi tří až pěti let od výskytu prvních klinických příznaků. Pro tuto neurodegenerativní chorobu je typická ztráta mozkových a míšních motoneuronů.
Existuje jak v dědičné tak nedědičné (sporadické) formě a trpí jí asi šest osob ze sta tisíc. Každý rok pak v České republice přibude asi dvě stě nových případů.
Příčinou této nemoci jsou mutace v různých genech - jedním z nich je například superoxid dismutáza 1 (SOD1), což je bílkovina, která pomáhá tělu zbavovat se potencionálně nebezpečných volných radikálů.
Přes potkany k lidem?
Pro tuto studii byli jako vhodný model této nemoci, využiti potkani s defektní verzí právě této bílkoviny.
V době, kdy u nich došlo k projevům prvních příznaků, byli rozděleni do dvou skupin. Jedné byly injikovány do míchy a krevního oběhu mesenchymální kmenové buňky, druhé kontrolní skupině jen roztok solí, který by neměl mít žádný efekt.
Nahradit či ochránit
Mesenchymální kmenové buňky jsou z léčebného hlediska velmi zajímavé - mají schopnost podporovat krvetvorbu, přeměňovat se na různé buněčné typy a zejména nevyvolávají imunitní reakci, která by vedla k jejich odmítnutí.
Důkaz přinesla studie, vypracovaná ve spolupráci laboratoří z Ústavu experimentální medicíny a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kterou publikoval časopis Cytotherapy.
CO TYTO BUŇKY DOKÁŽOU?
Mesenchymální kmenové buňky jsou z léčebného hlediska velmi zajímavé - mají schopnost podporovat krvetvorbu, přeměňovat se na různé buněčné typy a zejména nevyvolávají imunitní reakci, která by vedla k jejich odmítnutí.