reklama
 

Největší zabijáci dětského zdraví? Počítače a chytré telefony

Každé třetí české dítě má nadváhu. Když k tomu připočteme narůstající počet očních vad, hladce najdeme společného jmenovatele těchto potíží. Počítače a chytré telefony.

Foto: iStock

Nejen obezita je vážným tématem, u dětí přibývají i vady očí, které se pomalu stávají jedním z nejzávažnějších zdravotních problémů jednadvacátého století.

Běžte ven a hrajte si tam - bez mobilů

O tom, že i oči dostávají pořádně zabrat stereotypním díváním se do počítače nebo tabletů, už se mluví delší dobu. Z pozice rodiče je třeba myslet na to, že jistá omezení v tomto směru jsou pro děti extrémně žádoucí a nutná. "Počítačová gramotnost je v dnešní době samozřejmě důležitá. V předškolním věku ale počítačové monitory a displeje mobilů a tabletů mohou dětskému zraku opravdu uškodit. Pokud děti tyto přístroje přesto využívají, omezte dobu, kterou u nich tráví maximálně na půl hodiny denně. Důležité je také to, aby dítě monitor či displej mělo ve správné výšce a vzdálenosti od očí," říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Vývoj zraku je plně ukončen teprve v sedmém roce života, proto je třeba mu věnovat péči od kojeneckého věku dítěte. Pokud mají rodiče pocit, že reakce na zrakové podněty není dostatečná, dítě neotáčí hlavičku za hračkami, nereaguje, nebo naopak přehnaně reaguje na světlo, měli by to neprodleně probrat s pediatrem. "Dětský zrak potřebuje podněty, ale také dostatek odpočinku. Prospěje více pobytu na čerstvém vzduchu a vyvážený jídelníček bohatý na vitaminy A, E nebo C. Dále též dostatek omega-3 mastných kyselin, zinek nebo lutein, které může tělo získat z ryb, ořechů, zeleniny a ovoce," dodává Pavel Stodůlka.

Pozor i na zářivky

Dnešní děti tráví minimum času venku. Většinu dne jsou buď ve škole, na kroužcích, nebo doma, a tak jsou jejich oči permanentně vystavovány nevhodnému umělému osvětlení. "Nejškodlivější jsou zářivky, které stále ještě najdete ve více než sedmdesáti procentech školních zařízení. Problém je také s nedostatečným osvětlením především v učebnách a s osvícením školních tabulí. Dlouhodobé působení takového světla oči rychleji unaví, může vést k bolestem hlavy a v konečném důsledku i ke zhoršení zraku dítěte. Důležité je také zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu," říká Pavel Stodůlka.

reklama

Komerční tip

reklama