reklama

Podpatky, úzká špička nebo žabky: Které boty nejvíc škodí zdraví vašich nohou

Trápí vás bolesti zad nebo hlavy? Příčin může být víc, často za nimi ale stojí nevhodná volba obuvi. Na co byste si měli dávat pozor a který typ boty patří k těm nejrizikovějším?

Foto: iStock

Podle nejnovějších údajů nosí každá druhá žena pravidelně boty na vysokém podpatku. Přitom pokud je podpatek vyšší než čtyři centimetry, hrozí podle ortopedů jeho nositelce nepříjemné zdravotní problémy.

Co všechno může každodenní chození ve vysokých lodičkách a v kozačkách s úzkou špičkou přivodit vašim nohám a jaké další typy bot byste ze svého botníku rozhodně neměla brát příliš často?

"Pro krásu se musí trpět"

O tom, že boty na podpatku dodají každému outfitu potřebný šmrnc, se nemusíme příliš rozepisovat. Bohužel s krásnými lodičkami se pojí také známé rčení: "Pro krásu se musí trpět." To, že se vám postava opticky prodlouží a vypadáte štíhleji a elegantněji, s sebou přináší daň v podobě bolesti hlavy, zad, kolen, lýtek i chodidel. Nepřiměřeně zvýšená pata totiž těžiště těla posouvá dopředu, čímž snižuje stabilitu, a to vede k jedinému - několik hodin v této pro tělo nepřirozené poloze vám přivodí řadu nepříjemností.

Úplně nejhorší jsou lodičky s úzkou špičkou. Ty mohou být dokonce původcem patní ostruhy či deformovaných prstů. Ve špičce stlačené prsty, které nemají dostatek místa, způsobily mnoha ženám až vbočení kloubů u palců, takzvané halluxy.

Podpatek by neměl být vyšší než čtyři centimetry

Tým odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve své nedávné studii uvedl, že by výška podpatku dámské obuvi neměla přesahovat čtyři centimetry. Dlouhodobé nošení vyšších podpatků negativně působí na správné držení těla, zkracují se lýtkové svaly a Achillova šlacha, vážně škodí kolenům, kotníkům i krční páteři.

Při koupi lodiček proto dbejte na to, aby podpatek nebyl příliš tenký a jeho výška nepřesahovala doporučované čtyři centimetry. Pokud nejste Carrie Bradshawová ze Sexu ve městě, snadno by se vám může stát, že si kotník vinou špatné stability zvrtnete. 

Podpatky jako součást pracovního dress codu

Není se co divit, že se řada žen začíná bouřit proti diktátu zaměstnavatelů, kteří požadují, aby do práce nosily lodičky na vysokých podpatcích. Například v Kanadě a na Filipínách již firmy nesmí ženám určovat, co si v pracovní době obují. Bohužel ne ve všech zemích jsou v tomto směru pokrokoví. Například v Japonsku šokoval ministr zdravotnictví svým názorem, že podpatky jsou v některých typech zaměstnání žádoucí a zcela nezbytné. Zvláště u člověka na takovém postu je podobné prohlášení přinejmenším zarážející.

Zkuste ortopedické vložky

Až příště obujete lodičky, zkuste zmírnit jejich dopad na zdraví použitím ortopedické vložky. Mnoho odborníků doporučuje vložky od americké firmy Aetrex, které se dají použít i do těsné společenské obuvi nebo vysokých kozaček. Můžete je zakoupit například ve specializovaných obchodech Chodím zdravě, kde vám navíc vyškolený personál udělá i detailní digitální diagnostiku vašeho chodidla a určí, zda nemáte například plochou klenbu. Podle toho vám pak doporučí vhodnou ortopedickou vložku přesně pro vás. 

Pozor na boty s plochou podrážkou

Pokud vás napadlo, že pro své nohy uděláte nejlépe, když budete nosit boty bez podpatků, tedy roztomilé balerínky nebo nízké polobotky, budeme vás muset zklamat. Ani tato obuv, ve které to tak slušelo herečce Audrey Hepburnové, není to pravé ořechové. Zvláště na tvrdém povrchu vám může přivodit řadu zdravotních komplikací.  

"Na těchto botách je nejhorší plochá, nízká podrážka. Jako velký problém vidím i to, že mají často tvrdou stélku, takže jejich dlouhodobé nošení může způsobit kuří oka, špatné držení těla a zborcení klenby, která v mnoha případech povede až k plochým nohám," varuje primářka Rehabilitační a fyzikální medicíny z Městské nemocnice Ostrava Jana Vlčková, která ještě dodává, že kromě bolesti zad a kolen může pravidelné používání těchto zdánlivě pohodlných bot vést až ke vzniku artrózy.

Žabky mohou způsobit výrazné problémy

Ve výčtu nevhodných bot nemůžeme opomenout ani žabky - jedno z nejoblíbenějších obutí na léto, které si již řada lidí zamilovala natolik, že je nosí denně jako domácí obuv. V případě, že si žabky berete pouze na dovolenou cestou na pláž, nemělo by to vašim nohám způsobit výrazný problém. Pokud si ale bez nich letní dny nedokážete představit, nebo je dokonce používáte doma celoročně, přinášíme varování fyzioterapeutky Centra pohybové terapie Venduly Vrbové: "Na žabkách je nejhorší jejich nedostatečné uchycení na noze. Chodidlo nedrží a klouže po povrchu boty, automaticky tak nutí zatínat a křivit prsty. Noha je špatně podepřená, nestabilní a dochází k deformování klenby," podotýká zkušená fyzioterapeutka, jež se ve své ordinaci setkává s pacienty, kteří si pravidelným nošením žabek přivodili chronické bolesti zad a nohou. 

I v tomto případě máme jednu radu. Když už se rozhodnete pro nákup sandálů na jeden prst, vybírejte si alespoň ty s vyšší podrážkou a podporou nožní klenby. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama