reklama

Nejčastější mýty o konopí. Jaká je pravda?

Konopí je u nás pořád ještě dost kontroverzní téma. Jaký je rozdíl mezi konopím a marihuanou, je konopí vhodné pro děti a hrozí vám závislost?

Foto: iStock

Otevřu spíž a tam se mi válí konopná semínka, v koupelně mi zase leží konopná mast. Přesto má ale konopí kolem sebe opar kontroverze. Bořit mýty jsem se rozhodla spolu s Lenkou Čejkovou, všeobecnou zdravotní sestrou a odbornicí z Carun Pharmacy. 

Konopí nerovná se marihuana

Konopí je vysoká, jednoletá bylina s mnoha možnostmi využití. Kromě spousty dalších látek obsahuje také psychoaktivní tetrahydrocannabinol neboli THC. THC, které se přirozeně v konopí vyskytuje, působí omamně na lidský organismus. Ve větším obsahu označujeme rostlinu jako marihuana. Tou se nazývají všechny odrůdy konopí, které mají obsah THC vyšší než 0,3 procenta. Marihuanou se tedy nazývá usušené květenství samičích rostlin konopí s obsahem THC vyšším než 0,3 procenta.

"Schválené odrůdy konopí jsou ty, které mají do 0,3 procenta THC a nevykazují žádné omamné účinky. Obsahují však spoustu léčivých látek, nejvýznamnější je skupina látek zvaná cannabinoidy," uvádí Lenka Čejková.

Co konopí a děti?

Cannabinoidy jsou látky, které si lidské tělo dokonce vyrábí i samo, jsou pro něj proto velmi blízké a přirozené. "Říká se jim endocannabinoidy a dostávají je dokonce i kojenci v mateřském mléce. Jsou to v podstatě jedny z prvních látek, se kterými se člověk setkává," vysvětluje odbornice. Maminky se tedy nemusí bát využití výrobků z léčivého konopí s obsahem nižším než 0,3 procenta také pro své děti.

Konopí a závislost

Na marihuaně si lze vytvořit závislost, ale zhruba stejnou jako například na sladkém či pravidelných denních rituálech. U uživatelů se jedná spíše o psychický návyk a ani vysazení na několik týdnů nezpůsobuje žádné klasické abstinenční příznaky značící fyzickou závislost. Je to proto, že cannabinoidy v těle nefungují jako zástupci nezbytné látky (jako je to třeba u nikotinu) a ani nevyvolávají silné euforické stavy (jako například pervitin). Riziko skutečné látkové závislosti je opravdu minimální. "Taktéž nebyl zaznamenán ani jeden případ úmrtí způsobený užíváním marihuany, což je docela zajímavý fakt, zejména pokud jej porovnáme s úmrtími spojenými s pitím alkoholu či kouřením cigaret," dodává odbornice z Carun Pharmacy.

Léčivé látky v konopí

Často bývá mylně uváděno, že hlavní léčivou látkou v konopí je právě zmiňované THC, využívané při léčbě nemocí jako Parkinson, Alzheimer, roztroušená skleróza, či některých druhů rakoviny. Rozhodně se však nejedná o tu nejdůležitější a určitě ne jedinou léčivou látku v konopí. Bylina obsahuje stovky těchto léčivých cannabinoidů. "Jmenovat můžeme například cannabidiol neboli CBD, látku bohatě zastoupenou v povoleném konopí setém. Tiší bolest a zmírňuje příznaky celé řady nemocí," říká Čejková.

reklama
Doporučené recepty
    reklama