reklama

Nehubněte! Nemá to cenu!

Pro začátek redukování váhy je prý vhodné každé období. Ale tohle tedy fakt ne!

Foto: Profimedia.cz

Pro začátek redukování váhy je prý vhodné každé období. Ale tohle tedy fakt ne!

Říkáte, že je to hodně odvážné tvrzení? Podporu mu však vyjadřuje úplně všechno: psychika, hormony i sama příroda

Čekají nás zlé časy?

V této době by nás dodržování omezené spotřeby jídla stálo víc sil než jindy a bylo by příliš kruté, než abychom ho dokázali dodržet. A jak známo, každý neúspěch rozkládá morálku a ubírá na odhodlání, takže zvyšuje možnost dalšího selhání.

Dlouhá krutá zima na nás dopadla, když jsme se dali ukolébat její mírností a už čekali jaro. Za okny skučí meluzína, mráz láme rekordy, a tak nám podvědomí velí: naberte tuk, čekají nás ještě horší časy (bez ohledu na ekonomickou krizi).

Nedostatek denního světla nám ubírá „hormon dobré nálady" serotonin, ale zato přidává melatonin. Jeho produkce je závislá na tmě, tedy v zimě jej naše epifýza (šišinka mozková) produkuje více. Totéž platí o „hormonu hladu" ghrelinu, který nám velí jíst víc a tučnější jídla. Naopak klesá hladina leptinu, který oznamuje pocit sytosti.

Má vůbec cenu bojovat?

Zmíněný melatonin navíc zprostředkovává spánek, takže se cítíme ospalejší a celkově línější. V ostatních ročních obdobích nám aktivnější život s větším podílem přirozeného pohybu nedělá takové problémy.

Dá se s něčím takovým vůbec úspěšně bojovat? Jistě existují mimořádně zdatní jedinci, kteří mají stoprocentní vůli a neznají slovo nezdar, a také ti, jejichž životní styl je tak obdivuhodně vyrovnaný, že nepotřebují nic řešit. Ale my ostatní, chybující průměrní, si nejdřív užíváme, a pak se cítíme se sebou nespokojení.

Je to vážně potřeba?

A v tomhle spočívá právě první krok: odkud pramení naše nespokojenost? Je to s námi opravdu tak zlé, že bychom měli začít s přísnou dietou a týráním těla v tělocvičnách a posilovnách?

Nebo jen podléháme tlaku médií a módy? Nespraví se všechno docela přirozenou cestou o pár týdnů později, kdy nám delší dny, sluneční paprsky a vyšší teploty umožní víc se hýbat na vzduchu  i jít si zahrát volejbal nebo zatančit do fitcentra? Přemýšlejte! 

Užívejte si zdravěji?

Ale ať už vaše úvahy dopadnou jakkoliv, začátek redukčního programu jistě počká na lepší časy. Zatím nehubněte - jen jezte zdravěji.

Postupně domlsejte valentýnskou bonboniéru, ale další už nekupujte. Klidně si vyjeďte na zabíjačku, myslivecký ples nebo si dopřejte masopustní koblihy (masopust začíná v úterý 21. února), ale pak - a tělo si o to samo řekne, jen mu naslouchat! - si trošku odlehčete.

Třeba takhle: Méně masa, více ryb, hodně zeleniny místo příloh a k tomu ovoce. A pravidelně po dvou až třech hodinách.

A k tomu si pořád říkejte si, že žádnou dietu nedržíte, jen se stravujete tak, abyste si posílili imunitu a odolali chřipkám a virózám, které na nás beztak nyní útočí ze všech stran.

Za měsíc se postavte na váhu, schválně, co to s vámi udělá! Tou dobou už bude jaro určitě ve vzduchu, a tak vám třeba dodá sílu ještě trochu ubrat...  

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama