Nebezpečí na dovolené: Zadržování stolice
Zadržujete na dovolené stolici? Zahráváte si se svým zdravím! Víme, co pomůže.
Kdo by to neznal. Dovolená, stres z cesty, jiné prostředí, horší hygienické podmínky. Všechny tyto faktory mohou způsobit nepříjemnou zácpu. Nejspíš si ani neuvědomujete, že jde o vážný psychický problém, který je třeba řešit včas. Zadržování stolice může mít fatální následky.
Nedávno médii prolétla zpráva o šestnáctileté dívce Emily, která trpěla fobií z toalety. Celé dva měsíce vydržela bez záchodu, až její tělo nápor nezvládlo a rodiče ji našli doma mrtvou. Osm týdnů bez vyprazdňování způsobilo masivní roztažení tlustého střeva, které tlačilo na hrudní dutinu. Některé orgány se posunuly a Emily zemřela na infarkt.
V osudnou noc si stěžovala na bolest mezi lopatkami, a jak popisuje rodina, v obličeji byla neskutečně bledá. K lékaři však odmítala zajet. "Nikdy jsem neviděl nic podobného. Bylo to dramatické. Spodní žebra měla vytlačená až ke stydké kosti," řekl lékař Lee Taylor pro Daily Mail. Podle něj musela mít problémy už v minulosti.
Jak svému mozku pomoci a přesvědčit ho, že tělo musí vykonávat potřebu pravidelně? Poradíme, co s "dovolenkovou zácpou", abyste neohrožovali své zdraví.
Teď ne...
Chronická zácpa trápí skoro 30 % lidí v západních zemích. Co za tím vším je? Stud, stres, pracovní nasazení, málo pohybu a špatná strava.
Doporučujeme: Průjem může vést k onemocnění kloubů a revma
Nejčastěji problém s toaletou bývá na dovolené. Ale jsou i lidé, kteří si nezvládnou dojít na záchod ani v práci či ve škole. Děsí je představa, že by je někdo slyšel, cítil zápach a vůbec je vyrušoval. Nejdůležitější je problém včas řešit. Málokdo si uvědomuje, že zácpa způsobuje nemalé problémy. Lidé trpící nepravidelnou stolicí si nejčastěji stěžují na bolest hlavy, špatnou náladu, bolesti břicha, křeče či nechuť vídat se s ostatními lidmi.
Pravidelnost a zkoušet
Kdy hovořit o problému? Když jdete na "velkou" jednou za čtyři dny a celý proces provází nadýmání, plynatost a nepříjemné křeče v břiše. Uvědomte si, že v tu chvíli se vám ve střevech hromadí zbytky jídla, které organismus nijak nevyužil.
"Odpadní látky, které se tělu nedaří vylučovat stolicí, se mohou přes krevní oběh dostávat k životně důležitým orgánům a poškozovat je," připomíná MUDr. Milan Matulka pro magazín Žena.cz. Protože látky prostupují i kůží, bývají projevem dlouhodobější zácpy i vyrážky a ekzémy.
Často si problém s vyprazdňováním přinášíme už z dětství. Stačí, když jednou či dvakrát dítě pocítí při kakání bolest, svědění či pálení, způsobenou tvrdou stolicí a následně je schopné zadržovat, protože se bojí, že opět přijde stejně nepříjemný pocit. Podobné věci se dějí i dospělým.
I když se vám nechce, je důležité si každé ráno sednout na záchod a zkoušet. Ale pozor, za žádnou cenu silně netlačte, jinak si ublížíte. Pokud budete rituál opakovat pravidelně, střeva si dříve či později dají říct. Je třeba si uvědomit, že čím déle zůstane stolice ve střevech, tím více se do těla vstřebá vody a tuhou hmotu bude těžší vytlačit. Máte-li přes den nutkání, v žádném případě volání přírody nezadržujte.
Jak na zácpu
Co vyřeší zácpu během dovolené? I když jde většinou o problém, jehož spouštěčem je hlava, za zkoušku nic nedáte.
- Už týden před odjezdem si dopřejte probiotika, která vás připraví na změnu stravování.
- Nevyhýbejte se ovoci, zelenině či potravinám bohatým na vlákninu (luštěniny, celozrnné pečivo, ovesné kaše).
- Dodržujte pitný režim. Ráno vám pomůže sklenice vlažné vody nalačno. Během dne vypijte alespoň 3 litry vody. V exotické zemi sáhněte po té balené, abyste neměli opačný problém.
- Omezte příjem cukru a tučných jídel. Tady neplatí rada našich babiček, které říkaly, že je třeba střeva promastit chlebem se sádlem. Omyl. Živočišný tuk stolici utemuje.
- Skvělým doplňkem jsou zakysané mléčné výrobky.
- Cestujete-li delší dobu a nemůžete na záchod, zkuste přírodní projímadlo v menší dávce, než je uvedené na krabičce. Nebo se poraďte s lékařem. Projímavé účinky mají také fíky, švestky, hroznové víno, melouny, jablka, datle. Na umělé přípravky raději zapomeňte, po nich střeva často zleniví ještě více.
- Na dovolené relaxujte, ale dopřejte si i dostatek pohybu. Ideální je chůze a plavání, tak vaše střeva přimějete ke spolupráci.
- Pravidelně jezte.
- Snižte konzumaci alkoholu a kofeinových výrobků.
- Omezte světlé pečivo.
Co pomůže s psychikou?
Máte-li psychický problém, je tu několik možností, jak tělu pomoci. Nejlepším řešením by byla návštěva psychologa, ale pokud chcete nejprve situaci zkusit zvládnout sami, máme několik rad od lidí, kteří řeší problém s vyprazdňováním.
"Bude to znít asi šíleně, ale já jsem si začala s sebou nosit v kabelce osvěžovač vzduchu. Už ve chvíli, kdy jsem dosedla na WC, jsem kolem sebe nastříkala levandulovou vůni. Nějaký čas to trvalo, ale už si dojdu i v práci." (Klára D.)
"Já jsem měl problém s hygienou. Na dovolenou si vozím několik věcí. Speciální papírové podložky, které se dají na prkénko. Před tím si jej však otřu dezinfekčním ubrouskem. Od té doby mě nic nepřekvapí." (David J.)
Náš tip: Dá se z grilování přiotrávit? Pozor na kupovanou marinádu
"Naučila jsem se takový rituál. Když je to možné, otevřu na WC nejprve okénko, následně stříknu do vzduchu deodorant, otřu si prkénko dezinfekcí, kterou nakapu na toaletní papír a následně si třeba pobrukuji. Ideální je, když nikdo z rodiny a v práci neví, že jsem odešla na záchod. Složité, ale funguje to." (Stáňa P.)
Chcete-li na dovolené více pohody, přibalte si tyto věci:
- papírové podložky na záchodové prkénko
- dezinfekci v malé lahvičce
- vlhké ubrousky
- papírové kapesníčky
- sáčky na použité tampony či vložky
Zkuste se zamyslet nad tím, proč zadržujete stolici. Je-li důvodem psychický blok a trvá už několik týdnů, určitě vyhledejte odbornou pomoc, jinak si můžete pořádně ublížit. Nestyďte se. Když putuje jídlo dovnitř, musí i ven. Jde o přirozenou věc, kterou dělá každý!
Jak řešíte problém se zácpou na dovolené vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejlepší nápady vznikají na poslední chvíli
Bydlení slavných. Která celebrita má vkus?
Co ve vašem těle způsobí studené pití s kostkou ledu?