reklama

Návrat do třídního kolektivu: Do 15 hodin může jít o život

Mezi dětmi se vždycky najde někdo, kdo kašle a smrká. Může to být banalita, ale nemusí. Může jít dokonce o život, a to i dospělým, na které se infekce přenese.

Foto: Thinkstock

I v Česku žijí bakterie, jejichž rychlost útoku si spojujeme obvykle jen s exotickými nákazami. Dokáží zabít nebo zmrzačit v řádu hodin a nejsou takovou výjimkou, jak bychom předpokládali. 

Objevují se nejvíc mezi dětmi a jejich sezónou je právě doba návratu do školek, škol a dalších dětských kolektivů. Příběhů českých dětí, které se nakazily, je plný internet.

Pneumokok - hrozba dětem i babičkám

Bakterie způsobující pneumokoková onemocnění se šíří kapénkovou infekcí při kašli a rýmě. Ovšem invazní typy pneumokoka mohou zapříčinit těžké onemocnění a ohrozit život především dětem a starším lidem nad 60 let. Nejrizikovější skupinou jsou kojenci a děti do pěti let. "Během pár hodin způsobí stav, kdy jsou ohroženy základní životní funkce," říká pediatr Ivan Novák. 

Způsobují zápal plic, otravu krve nebo zánět mozkových blan. Následkem neinvazivní formy bakterie je zánět středního ucha, který sice není životu nebezpečný, ale může připravit o sluch. Nebezpečný je zejména pneumokokový zánět mozkových blan - jeho průběh je dramatický a během několika málo hodin může vést ke smrti.

Špatná diagnóza může být smrtelná

Nejdřív se objeví příznaky podobné běžné infekci s vysokou teplotou. První volbou jsou běžná antibiotika, ale ta často selžou - a teprve až pak se začne hledat skutečná příčina. Léčba se tak prodlužuje a nemoc místo ústupu udeří s ještě větší silou.

V mnoha případech po dvoudenních horečkách následuje náhlý kolaps a bezvědomí. Výjimkou není následná mentální retardace, ochrnutí, epilepsie.

Jediným řešením je pečlivost doktora, který při vysokých teplotách okamžitě udělá rozbor krve. U pneumokoka není na co čekat, protože v nejhorších případech pacient upadá do dlouhého bezvědomí, které končí trvalými následky nebo smrtí.

Další nebezpečný obyvatel nososhltanu

Stejně bleskový průběh a fatální důsledky má také meningokok - nebezpečná bakterie Neisseria Meningitis, která může způsobit hluchotu, amputaci končetin, selhání ledvin a i smrt. Také tato potvora sídlí v nosohltanu i u zdravých lidí. Přenašečem je přibližně každý desátý člověk.

Přenáší se kapénkami - například kýcháním, líbáním, pitím ze stejné sklenice. Riziko přenosu pochopitelně umocňuje zapnutá klimatizace či dlouhodobý pobyt v uzavřeném prostoru s mnoha lidmi - třeba v dopravním prostředku a právě ve školách a školkách.

Patnáctihodinový zabiják

Děti v předškolním a školním věku touto nebezpečnou bakterií ohroženy nejvíce. V pouhých 15 hodinách od propuknutí infekce invazivním meningokokem už mohou bojovat o život.

"Celá desetina případů končívá tragicky a přibližně pětina nakažených si ze souboje s infekcí odnáší vážné trvalé následky ve formě hluchoty, slepoty, selhání ledvin, zjizvení, či dokonce amputací," upozorňuje primářka Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Stanislava Šimková.

Úmrtnost desítky procent

Doktorka Šimková také upozorňuje, že následky bývají skutečně devastující a úmrtnost se může pohybovat až v desítkách procent. Vzhledem k tomu, že vakcíny jsou velmi dobře snášeny, lékaři jednoznačně rodičům doporučuji nechat očkovat malé děti a děti v prepubertálním a pubertálním věku, které jsou k nemoci obzvláště náchylné.. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama