reklama

Na velikosti záleží! Které muže ženy chtějí?

Ženy přitahují vysocí muži - připadají jim sexuálně atraktivní, a tudíž je považují za možné otce svých dětí. Muži zase spíše dávají přednost menším ženám, zjistili vědci z Open University.  

Foto: Isifa/Thinkstock

Na velikosti záleží, zjistili vědci z Open University! Podle nich jsou pro ženy žádoucí vysocí muži - připadají jim sexuálně atraktivní, a tudíž je považují za možné otce svých dětí. Muži zase spíše dávají  přednost menším ženám.

Vyplynulo to ze studie, provedené na 10 tisících lidech narozených v Británii během stejného týdne v březnu roku 1958.

Více centimetrů, více dětí

Zaujalo vás toto téma? Diskutujte s námi pod článkem.

"Zdá se, že vysocí muži a drobné ženy mají z hlediska evoluce i v současné populaci větší šanci. Je nepravděpodobné, že by výškový rozdíl mezi příslušníky rozdílných pohlaví vymizel," říká doktor Daniel Nettle, který výzkum vedl.

Účastníci studie byli sledováni již od narození. Poznatky o zdraví i sociálním vývoji byly evidovány ve studii nazvané National Child Development Study.

Doktor Nettle analyzoval svá pozorování v roce 2000, když bylo účastníkům 42 let. Z výsledků je jasné, že u mužů existuje přímá úměra mezi výškou a úspěchem u žen.

Výška a peníze

Čím byli muži vyšší, tím bylo méně pravděpodobné, že by zůstali svobodní či bezdětní. Častěji měli děti muži vyšší než 183 centimetrů. Výrazně také předčili muže vysoké "pouze" 177 centimetrů.

Ženy s průměrnou výškou nepřesahující 162 centimetrů byly většinou vdané a měly děti. Vědci se domnívají, že jsou vyšší muži považováni za sexuálně atraktivní a mají větší šance najít si partnerku.

Muži naopak sledovali jiné vnější "znaky plodnosti" a výška pro ně nebyla při výběru životní partnerky směrodatná.

"Muži věnují pozornost fyzickému vzhledu svého protějšku, ale ženám víc záleží na společenské úrovni a zajištění muže," dodává odborník. Ovšem s výškou toto pravidlo neplatí. Při volbě manžela na velikosti záleží.

Vyšší ženy později dospívají

Výzkum ukazuje, že menší ženy jsou úspěšnější v reprodukci, zčásti také proto, že vysoké ženy dosahují plodnosti později.

Drobné ženy obvykle procházejí pubertou dříve, zatímco vysoké dívky spotřebují více energie na růst než na sexuální dozrávaní.

Další nevýhodou vysokých žen je omezená možnost výběru potenciálního partnera. Mužů, kteří vysoké ženy převyšují, není mnoho.

Neexistuje však důkaz, že jsou tyto motivy výběru partnera skutečně dominantní ve smyslu evoluce, tvrdí Adam Eyre-Walker z centra pro studium evoluce Centre for the Study of Evolution na University of Sussex v Brightonu.

Jsme tak vychováni

Podle jeho slov tato studie na britských občanech především ukázala kulturní vliv na výběr partnera. "Jsme vychováváni v tom, že vysocí muži a drobné ženy jsou atraktivní. Tenhle ideál může být v jiné kultuře zcela odlišný," dodává. Mezi Brity a Čechy však žádná kulturní propast rozhodně neleží.

Dalším vysvětlením může být fakt, že vysocí muži nemusí být prvoplánově atraktivní, ale bývají prostě úspěšnější v konkurenci se svými kolegy.

Jestli je tohle činí žádoucími u budoucích partnerek, pak je to, co rozhoduje, spíše soupeření mezi muži než volba ženy, dodává lékař.

TAJEMSTVÍ PŘITAŽLIVOSTI

Čím byli muži vyšší, tím bylo méně pravděpodobné, že by zůstali svobodní či bezdětní. Častěji měli děti muži vyšší než 183 centimetrů. Výrazně také předčili muže vysoké "pouze" 177 centimetrů. Ženy s průměrnou výškou nepřesahující 162 centimetrů byly většinou vdané a měly děti. Vědci se domnívají, že jsou vyšší muži považováni za sexuálně atraktivní a mají větší šance najít si partnerku.

 

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama