Tohle byste měli vědět o celulitidě: Mýty, kterým věří většina z nás
Pomerančová kůže, celulitida, znepříjemňuje život mnohým z nás. Trápí většinu žen, ale i některé muže a patří k nezanedbatelným estetickým problémům. Nepředstavuje zásadní zdravotní riziko, ale některé ženy mohou mít kvůli nevzhledným dolíčkům i psychické potíže. Jaké jsou nejčastější mýty o celulitidě a jak je to s ní doopravdy? Co pomáhá a co je jen pouhý výmysl?
Hrbolatá pokožka obvykle na stehnech a hýždích tak trochu připomíná pomerančovou slupku. Je strašákem většiny z nás a ovlivňuje ji více faktorů. Bojujeme s ní, přestože nepředstavuje žádné zásadní zdravotní riziko. Nevypadá ale vůbec dobře a rozhodně nestojíme o to, vystavovat na odiv své pomerančové partie.
Celulitida může vzniknout na nejrůznějších částech těla, obvykle ale postihuje stehna, zadek, boky a také paže. Zjednodušeně se dá říct, že pomerančovou kůži má na svědomí zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které obsahují nestrávené toxiny a metabolity, což souvisí s nedostatečnou činností lymfatického systému, který tyto odpadní látky nestíhá odvádět. Buňky jsou následně vytlačovány proti kůži a vytváří klasickou hrudkovitou pokožku s nevzhlednými dolíčky.
Co pomáhá
- změna životního stylu
- zdravý jídelníček a vhodný pitný režim
- pohyb a cílené posilování postižených partií
- prokrvování pokožky, například střídání teplé a studené vody při sprchování
- masáže
- trpělivost a vytrvalost
Celulitida má tři stupně, které se od sebe dělí svou závažností.
1. stupeň:
Nejde o žádnou pohromu, celulitida je viditelná pouze v případě, kdy vestoje stáhnete svaly hýždí či stehen, případně pokud sedíte. Nejde o pravidelné hrbolaté útvary, spíše jen o tenké pásy, které v popsaných situacích lehce vystoupí. Zřejmá je i v případě, kdy pokožku zmáčknete dvěma prsty proti sobě.
2. stupeň:
Nežádoucí dolíčky se objevují vestoje, pokožka je stabilně pokrytá kulatými hrbolky, které však zmizí, jakmile si lehnete a kůže se napne.
3. stupeň:
Nejhorší stupeň celulitidy, který krom neblahého estetického dopadu může mít i psychický. Pokožka je hustě pokryta hrboly, místy připomínajícími květák. Jsou hluboké a výrazné, viditelné za všech okolností, dokonce i přes oblečení.
Jaké faktory celulitidu negativně ovlivňují
- Hormonální změny (puberta, hormonální antikoncepce, těhotenství, menopauza).
- Ochabování vazivové tkáně na základě nevyváženého jídelníčku, nedostatku pohybu a špatného pitného režimu.
- Nedostatečná funkce lymfatického systému.
- Nezdravý životní styl (alkohol, kouření, obezita, stres).
- Nedostatečná jaterní činnost, v jejímž důsledku dojde ke zhoršení metabolismu tuků.
- Množství celkového tuku v těle.
- Extrémní diety.
Protože celulitida je diskutovaný estetický problém, který řeší mnoho žen napříč planetou, je s ní spojena také řada mýtů. Ty nejčastější vám přinášíme, stejně jako uvedení záležitosti na pravou míru.
Více najdete v grafice.