reklama

Myslíte, že se vás rakovina děložního čípku netýká?

Myslíte, že se vás rakovina děložního čípku netýká? Možná jste na omylu. Více zjistíte v následujících řádcích.

Foto: Isifa/Thinkstock

Myslíte, že se vás rakovina děložního čípku netýká? Možná jste na omylu Rakovina děložního čípku je závažné onemocnění vzbuzující mezi ženami spoustu obav. Jsou vaše obavy oprávněné? To zjistíte na následujících řádcích.

Když je rakovina infekční

Rakovina děložního čípku je způsobena některými typy viru HPV neboli lidského papilomaviru. Jakmile se virus HPV dostane do těla, už se nedá odstranit. Proto je velice důležité se před ním chránit. Jak?

  • Omezeným množstvím sexuálních partnerů.
  • Pohlavním stykem pouze se známou osobou.
  • Prvním pohlavním stykem v pozdějším věku.

Kondomy a další bariérové ochrany jsou důležité pro prevenci pohlavně přenosných infekcí. Bohužel před virem HPV vás neochrání, protože na rozdíl od například viru HIV, který je přítomen pouze v tělních tekutinách, se virus HPV nachází i volně na kůži. Může tak být při pohlavním styku snadno přenesen na sliznice pochvy, odkud je to k děložnímu čípku už jen kousek.

Spočítejte si riziko

Riziko rakoviny děložního čípku je podmíněno nejen virovou infekcí. K nádorovému onemocnění přispívají další vlivy:

  • kouření
  • poruchy imunity
  • chlamydiová infekce
  • obezita
  • rodinný výskyt rakoviny děložního čípku či prsu

Patříte mezi ženy ohrožené tímto typem rakoviny? To zjistíte pomocí jednoduchého testu.

Nádor na děložním čípku se nevytvoří ze dne na den. Proto jsou nejdůležitější prevencí pravidelné gynekologické prohlídky a stěry z děložního čípku. Histologická kontrola těchto vzorků odhalí i přednádorové změny, a léčba tak může začít dříve, než samotná rakovina vypukne. Gynekologické prohlídky by proto žádná žena neměla podceňovat.

Proč zrovna čípek?

Nádory způsobené viry HPV se vyskytují zejména na děložním čípku, mohou ale vzniknout i jinde v lidském těle. Časté bývají i v orofaciální oblasti, tedy v oblasti dutiny ústní a krku. Příkladem může být Michael Douglas, který v roce 2010 onemocněl rakovinou hrdla. Původně tvrdil, že jde o následek celoživotního kouření a nadmíry alkoholu. Po svém vyléčení v roce 2013 prohlásil, že příčinou byl častý orální sex s neznámými ženami.

Jak je to s Michaelem doopravdy, se můžeme pouze dohadovat, je ale pravda, že nádory způsobené tímto virem si hledají místa slabší sliznice, kde se mohou snadno uchytit. Sliznice v dutině ústní a v pochvě je tvořená stejným typem výstelky, která má mnoho vrstev a proti průniku virů i bakterií je odolnější. Na děložním čípku přechází tato odolnější výstelka ve slabší výstelku dělohy, kde je vznik nádoru nejčastější.

HPV neznamená vždy hrozbu

Jak je možné, že viry vytváří nádorové onemocnění? Představme si to jako obyčejnou bradavici. I ta je tvořena virem HPV, ale trochu jiného typu. Přenáší se velice snadno pouhým kontaktem s infikovanou kůží a na postiženém místě vytváří malé výrůstky. Nádory děložního čípku jsou jim velice podobné, ale chovají se agresivněji.

TIP: Pozorujete-li na sobě neobvyklé výrůstky, genitální bradavice či jiné problémy, obraťte se na odborníky v internetové poradně Ulékaře.cz, kteří vám s vašimi problémy rádi poradí.

Očkování nejen pro pubertální dívky

Dnes je velkou výhodou možnost očkování. Rakovina děložního čípku postihuje 1 000 žen ročně. Nejčastěji jsou postiženy ženy starší 45 let, ale virus HPV může útočit i v mnohem mladším věku.

Pro ženy do 27 let je proto doporučováno očkování. Jeho účinnost závisí zejména na tom, kolik měla žena sexuálních partnerů. Čím více, tím je větší nebezpečí, že ke kontaktu s virem už došlo a na očkování už je pozdě. Proto čím dříve očkování proběhne, tím lépe.

O očkování proti papilomaviru koluje několik mýtů:

Mýtus 1.: Pokud už žena je nositelkou viru HPV, pak jí očkování může vážně ublížit a rakovinu způsobit.

Skutečnost: Očkovací látky jsou pouhou napodobeninou virů, obsahují pouze jejich povrchové, obalové struktury, které nemají nic společného s virovou DNA. Proto nemohou v žádném případě onemocnění způsobit.

Mýtus 2.: Očkování je pouze pro pubertální dívky.

Skutečnost: Naopak, z příkladu Michaela Douglase vidíme, že HPV viry útočí i na muže. Navíc jsou to právě muži, kteří svou partnerku často nakazí, a díky očkování tak pomohou nejen svému zdraví, ale i své partnerce.

Hudba budoucnosti: očkování i proti již vzniklé nemoci

Očkování zatím není na muže cílené, rozhodně jim ale neublíží. Do budoucnosti se chystají i nové vakcíny, které dokážou před virem ochránit i ve chvíli, kdy onemocnění už vypuklo.

(jez)

Více na ulekare.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

¨

Šest tisíc nových případů rakoviny prsu ročně

Rybí olej: Kde ho vzít, aby byl bez rizika?!

Šest zlozvyků, které útočí na zdraví vašeho srdce

reklama
Doporučené recepty
    reklama