reklama
 

Samovolný potrat: Často za něj může nekvalitní sperma

Každá pátá žena někdy v životě samovolně potratí. A vždycky je to pro ni trauma. Jak se s touto událostí vypořádat? Málokterá budoucí maminka toitž nad dvoučárkovým těhotenským testem přemýšlí tak, že by to nemuselo dobře dopadnout.

Foto: iStock

Ze všech těhotenství jich skončí spontánním potratem až dvacet procent, a to nejčastěji v prvním trimestru. Mnohdy může žena potratit poškozený plod a nemusí o tom ani vědět. Projeví se to u ní třeba jen opožděním menstruace.

Z tohoto důvodu tak mohou být čísla podhodnocená a problém může být daleko častější. Medicínsky se začne řešit až v okamžiku, kdy žena potratí opakovaně. Pár by měl zpozornit, pokud se jim tento problém stal už podruhé.

Poruchy imunity i štítné žlázy

"Nejčastějším důvodem bývají genetické abnormality. U žen, které prožily potrat, je výskyt nějaké genetické abnormality až pětačtyřicet procent. Pokud se v rodině páru napříč generacemi potraty již vyskytovaly, pravděpodobnost této diagnózy se u páru navíc zvyšuje. Je tedy vhodné vyhledat odbornou péči a provést náležitá genetická vyšetření," radí Kateřina Veselá, ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Až patnáct procent žen s anamnézou opakovaných potratů má v krvi zvýšené  antifosfolipidové protilátky. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy protilátky způsobují uzávěry cév v těle. Kromě vzniku trombózy či plicní embolie je syndrom typický pro spojení se vznikem těhotenských komplikací i možným vyšším výskytem potratů. Dalším důvodem může být Syndrom polycystických ovari, který se objevuje až ve čtyřiceti procent případů potratů. Syndrom je způsobený endokrinní nerovnováhou. U pacientek s historií potratu se může vyskytnout také špatná funkce štítné žlázy, abnormalita dělohy, porucha imunitního systému. Riziko infekce kouření, alkohol nebo užívání drog.

I kvalita spermií může zapříčinit potrat

O čem se málo ví a mluví je skutečnost, že i kvalita spermií může být příčinou potratu u žen. "Když se zkoumá kvalita spermatu mužů u párů potýkajících se s opakovanými potraty, tak se dá zjistit vyšší výskyt poškozené DNA spermií. K dalším příčinám patří například chromozomální abnormality spermií či snížený počet spermií v ejakulátu. Toto vše potvrzuje také důležitost zkoumání kvality spermií muže v páru při hledání důvodů, proč k potratům dochází," dodává Kateřina Veselá.

Opakované potrácení patří do neplodnosti

Ženy, které trpí opakovaným potrácením, si často myslí, že nemají problém s otěhotněním a nejsou neplodné, tudíž centra pro léčbu neplodnosti nevyhledávají. Je ale potřeba vědět, že reprodukční centra pomáhají párům s širokým spektrem komplikací a jejich cílem je pomoci dvojici k vytouženému zdravému miminku. Vždycky jde totiž o problém obou partnerů, nejen ženy, nebo muže. Zvlášť v dnešní době, kdy už se ví, že neplodnost je stejně velkým problémem jak žen, tak mužů.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama