Jste na mobilu od rána do večera? Zestárnete rychleji, varuje nová studie
Velké množství modrého světla z televize, počítačů a chytrých telefonů může urychlovat stárnutí, varují výsledky nové studie. Výzkumníci dopady záření z moderních technologiích zkoumali na octomilkách.
"Nadměrné vystavení modrému světlu z telefonů, počítačů a televize může mít škodlivé účinky na širokou škálu buněk v našem těle. Od kožních a tukových buněk až po senzorické neurony," říká spoluautorka studie z letošního srpna Jadwiga Giebultowiczová v tiskovém prohlášení.
"Jako první na světě ukazujeme, že hladiny specifických chemikálií, metabolitů, které jsou nezbytné pro správné fungování buněk, se u octomilek po vystavení modrému světlu změnily," dodala Giebultowiczová, která působí jako profesorka integrativní biologie na Oregonské univerzitě. "A protože jsou si lidé a octomilky na buněčné úrovni podobní - mají stejné chemikálie v buňkách - negativní dopady tak mohou platit i pro člověka," vysvětluje.
Jako benzin, který se nedostane do auta
Aby se svým týmem zjistila, jak modré světlo ovlivňuje stárnutí, porovnávala hladinu metabolitů u hmyzu vystaveného modrému světlu po dobu dvou týdnů. Objevila, že buňky octomilek pak nefungují, jak by měly, což může vést k předčasné smrti.
Konkrétně zkoumali buňky v mozku hmyzu a zjistili, že hladina jednoho metabolitu (sukcinátu) se zvýšila, zatímco hladina glutamátu klesla. "Sukcinát je nezbytný pro výrobu paliva, díky němuž funguje a roste každá buňka. Vysokou hladinu sukcinátu po vystavení modrému světlu lze přirovnat k benzinu, který je v pumpě, ale nedostane se do auta," vysvětluje Giebultowiczová.
Mozek nefunguje, jak by měl
Dalším znepokojivým objevem je, že molekuly zodpovědné za komunikaci mezi neurony, jako je glutamát, byly po vystavení modrému světlu na nižší úrovni. "Nízká hladina glutamátu může mít za následek snížení funkce mozku, což může způsobit předčasné stárnutí," říká Giebultowiczová.
Dalším krokem ve výzkumu bude studium efektu modrého světla na lidské buňky. "Použili jsme na octomilky silné modré světlo. Lidé jsou vystavení méně intenzivnímu záření, takže poškození buněk může být méně dramatické. Výsledky této studie ale naznačují, že lidské buňky budou vykazovat podobné změny. Závěr je, že vyhýbat se nadměrnému modrému světlu je dobrou strategií proti stárnutí," uzavírá.