reklama

Mikroplasty jsou všude. Ovlivnit můžeme to, kolik jich vypijeme

Mikroplasty jsou téma. Vědci už potvrdili jejich přítomnost prakticky všude – ve vodě, v potravě, ve vzduchu, v lidském těle. A i když dopady fragmentovaných plastových částeček na zdraví lidí a ekosystémů ještě nejsou detailně vyhodnocené, už nyní je namístě otázka, jak je redukovat. Podle poslední studie bychom mohli ovlivnit aspoň to, kolik jich vypijeme.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Mikroplasty jsou drobné plastové úlomky, které vznikají rozkladem plastů. Podle studie Světového fondu na ochranu přírody (WWF) člověk za jediný týden sní a vypije až dva tisíce částic plastu menších než jeden milimetr. S celkovou hmotností 4-5 gramů toto množství odpovídá přibližně velikosti jedné kreditní karty.

A i když podle dosavadních vědeckých poznatků není pravděpodobné, že by lidské tělo absorbovalo mikroplasty větší než 150 mikrometrů, šance, že naše tělo absorbuje menší mikroplastové částice, by mohla být vyšší. Podle vědců je třeba brát v úvahu fakt, že ač samotné mikroplasty nemusejí být škodlivé, mohou sloužit jako nosiče nebezpečných chemikálií používaných při výrobě plastů.

Na další informace o mikroplastech a jak ovlivnit kolik jich vypijeme, se podívejte do galerie.

reklama
reklama