reklama

"Matky nemají vykojený mozek," říkají vědkyně. Mluví tak o sobě samotné ženy

Osm z deseti matek uvádí, že po porodu dítěte zapomínají a zažívají tzv. mozkovou mlhu. Žádná studie přitom zatím neprokázala rozdíl mezi mozkovou aktivitou matek a bezdětných žen. Výzkumnice v novém vědeckém článku prezentují několik důvodů, proč je takové označení vůči ženám nefér.

Jako "mateřský mozek" se škatulkuje každé přeřeknutí často vyčerpané a spánkově deprivované rodičky. 
Jako "mateřský mozek" se škatulkuje každé přeřeknutí často vyčerpané a spánkově deprivované rodičky.  | Foto: Shutterstock

Těhotenský mozek, mateřský mozek, nebo dokonce vykojený mozek. Termíny, které mají vystihovat mentální rozpoložení těhotných žen a čerstvých matek. "Myšlenka, že mateřství způsobuje snížené kognitivní schopnosti, může být nepravdivá a vůči ženám nefér," píše tým vědkyň v novém článku.

V textu vysvětlují, že žádné publikované studie doposud neprokázaly rozdíl v mozku těhotných žen, matek a bezdětných žen. Osm z deseti matek přesto uvádí, že zapomíná a pociťuje tzv. mozkovou mlhu. Ta označuje stav, kdy má osoba pocit, že je její mysl zamlžená a nedokáže se dostatečně soustředit.

Ženy samy říkají, že mají vykojený mozek

Podle autorek článku může za výsledky studií stát prostředí, v němž experimenty probíhají. To je ve většině případů tiché a klidné. Bez křičících dětí a dlouhého seznamu úkolů tak matky myslí lépe a vykazují podobné výsledky jako bezdětné ženy. 

Dalším důvodem může být to, že ženy žádný "vykojený mozek" nemají. Jedná se jen o rychlý úsudek jejich okolí a žen samotných. Jsou to právě ony, kdo o sobě tímto způsobem často mluví. Jako "mateřský mozek" se škatulkuje každé přeřeknutí často vyčerpané a spánkově deprivované rodičky. 

Studie musí být koncipované jinak 

Závěry studií také nemusí odrážet reálné výsledky, protože vědci mohou ženám klást špatné otázky. Autorky článku vyzdvihují, že testování matek v rodičovských úkolech naopak ukázalo, že vykazují dlouhodobé zlepšení paměti i schopnost učení. Srovnávací studie by tak měly také napodobovat realitu života s dětmi, v němž mohou mámy podávat lepší výsledky než bezdětné ženy. 

"Studie by měly v první řadě chápat, jak složité, zaneprázdněné a dynamické jsou mozky nových a nastávajících matek," komentují autorky. "Do té doby přestaňme říkat, že mají mateřský mozek," uzavírají. 

Mohlo by vás zajímat: Mateřský vztek ztvárňuje v komiksech: Občas dostanu radu, že mám dětem nafackovat (9.12.2022)

Mateřství je někdy k vzteku. Do určité míry mi pomáhá se z toho vykreslit. Rodiče se s mými komiksy ztotožňují, působí to na ně terapeuticky. | Video: Daniela Písařovicová
reklama
Doporučené recepty
    reklama