reklama

Máte vrásky? Budete mít nemocné kosti!

K diagnóze osteoporózy teď bude stačit jediný pohled do obličeje! Američtí vědci prokázali souvislost mezi kvalitou kůže a řídnutím kostí!

Foto: Profimedia.cz

K diagnóze osteoporózy nyní možná postačí jediný pohled do obličeje. Souvislost mezi kvalitou kůže a řídnutím kostí nově prokázali američtí vědci.

Nejmarkantnějším ukazatelem možného rizika osteoporózy byla především přítomnost vrásek. Čím hlubší a výraznější byly, tím více jejich majitelkám hrozilo riziko zlomenin.

Více vrásek - křehčí kosti

Vědci nejprve vyšetřili účastnicím studie - ženám v menopauze - pokožku obličeje a současně u nich provedli osteodenzitometrii (měření hustoty kostí). Zjišťovali tak, zda existuje úměra mezi zhoršováním kvality kůže a řídnutím kostí. Souvislost mezi špatnou kvalitou obou typů pojiva - kůže i kostí - se podle jejich závěrů jednoznačně prokázala. Jak změny v kvalitě pokožky, tak i řídnutí kostí způsobují výkyvy hladin hormonů v menopauze.

Možnost včasné intervence

Vyšetření obličeje se zaměřením na přítomnost vrásek jistě nenahradí osteodenzitometrii, ale může pomoci odhalit riziko osteoporózy u žen, kde se na toto onemocnění ještě nepomýšlelo.

Lékař pak může včas doporučit dietní a režimová opatření - pohyb, vápník a vitamín D -, která pak sníží riziko dalšího rozvoje nemoci, v dalším kroku pak provést rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření kosti a zahájit včas léčbu.

Zákeřný zabiják

Osteoporóza patří mezi nejčastější onemocnění, která postihují především ženy v menopauze.Odhaduje se, že jí trpí kolem celé jedné třetiny této populace.

Následky komplikací osteoporózy jsou enormní - například v Německu se náklady způsobené na jejich léčbu odhadují až na tři miliardy eur ročně. Včasné rozpoznání této nemoci se závažnými a bohužel často i fatálními komplikacemi má proto zásadní význam.

více na uLékaře

Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama