reklama

Máte trápení s kojením? Ptejte se laktační poradkyně on-line!

Kojení je určitě jeden z nejkrásnějších životních zážitků žen-matek. Někdy k němu ovšem vede trnitá cesta. Jak na to, aby byla vystlaná jen voňavými růžemi?

„Miminko se nechce přisát. Pořád pláče. Jak ho mám nakojit? Co dělám špatně? Držím ho dobře? Tahle velká prsa snad nemůžou být moje! A tolik bolí... Jsem úplně neschopná matka!“ Máte podobné problémy? Vyřeší je s vámi laktační poradkyně a maminka malého syna Jana Kučvová.

„Snažím se, aby ženy, které čekají miminko, nepodceňovaly předporodní přípravu, dozvěděly se o případných nesnázích v mateřství předem a uměly je pak po porodu samy zvládat. Moje motto zní: Užijte si mateřství - připravte se na něj!“ vzkazuje Jana Kučvová čtenářkám. Rozhovor s ní začne na našich stránkách zítra, tedy v úterý 1. března ve 13 hodin. Otázky můžete posílat už nyní.

Jana Kučvová (34) se narodila v Kladně ve znamení puntičkářské Panny. Vystudovala gymnázium v Slaném a dvanáct let budovala úspěšnou kariéru majetkové účetní u renomovaných nadnárodních společností.

„Pak jsem se vdala do Prahy, vyslechla tikot biologických hodin a před třemi lety jsem se stala maminkou,“ vypráví. „Synova podlomená imunita mne však od jeho dvou měsíců věku velice často přiváděla pro pomoc k lékařům. Mnohokrát jsem také vyhledávala pomoc alternativní, když ta profesionální selhávala. A jsem tak postupně nashromáždila tolik informací o dětském nitru, že jsem se rozhodla předávat je dál a pomáhat ostatním maminkám v jejich nesnázích.“

Proto Jana Kučvová absolvovala kurz pro laktační poradkyně - matky při Laktační lize v Thomayerově nemocnici v Praze Krči. „Maminky mi svěřují svá trápení ohledně kojení, fyzického i psychického stavu svého i dětí po telefonu nebo e-mailem. Novopečeným maminkám jezdím radit a pomáhat v jejich nové roli do porodnic nebo domů,“ vysvětluje své působení. Více informací o ní najdete zde.

Zodpovězené otázky

Otázka: Dobrý den Mám 15 denní holčičku, která se narodila s 2440g. Zatím kojím, ale příjde mi, že buď mám málo mlíka nebo jí nejde moc sát. Vždy saje třeba půl hodiny, poté usne. Jakmile jí však dáme do postýlky, vzbudí se a chce znovu pít. Zatím jí dokrmujeme nutrilonem a potom vždy hned usne. Prsa mám nalité hlavně po ránu, mlíko teče samovolně. Po delším kojení ale když chci trošku mlíka odstříknout tak vyteče sotva pár kapek. Tak nevím zda mám málo mlíka, nebo dcera jak je malá tak se brzo unaví? Děkuji za odpoveď
Autor: werfa | 28.2.2011 08:43

Jana Kučvová: Dobrý den! Ukazatelem toho, zda máte málo mléka je váhový přírůstek, který kontroluje Váš pediatr. Kdyby bylo něco v nepořádku, upozornil by Vás a doporučil příkrm, jak se zřejmě ve Vašem případě stalo. Vaše holčička je skutečně ještě velmi malá a tudíž v kojení ještě málo zdatná. Doba kojení může trvat i 50 minut právě proto, že miminka si u papání rády pospí. To, že miminko pláče nemusí zdaleka ukazovat jen na to, že má hlad. Může být smutné, nebo mít nějaké trávicí obtíže. V obou případech byste měla miminku prs dopřát. Pokud se chcete definitivně zbavit příkrmu, což doporučuji, měla byste kojit pravidelně po dvou až třech hodinách a to vždy jen z jednoho prsu.

Otázka: Dobrý den! Mám 4 měsíčního chlapečka. 3,5 měsíce nebyly s kojením problémy, až do doby co byl nemocný.Od té doby musím kojit s obou prsů a i pak pláče. Kolikrát mi i jedno prso odmítá a pokaždé odmítá to pravé(bojím se aby se mi v tom prsu nepřestalo mléko tvořit). V noci se ale bez problému s toho prsa co přez den nechce napije. Strká si ručiky do pusinky, prs ale odmítá a pláče. Plen máme pomočených dost(každé přebalení). Tak nevím zda mám málo mléka?A chtěla bych vás poprosit,jak případně tvorbu mléčka zvýšit.....Piju kojící čaje, meltu.Pokusy o odsání po kojení tu byly,ale moc toho odstříkat nejde a bolí mě z toho bradavky. Děkuji za odpověď.
Autor: Kristýna77 | 28.2.2011 09:01

Jana Kučvová: Zdravím Vás, maminko! Kojení z obou prsů v rámci jednoho Vám rozhodně nedoporučuji! Dopřáváte tak miminku pouze tak zvané přední mléko, které je bohatší na cukry a tak v bříšku kvasí a způsobuje koliky. Z prsu, který miminko odmítá byste měla kojit hlavně v noci, což je pro kojení nejpříznivější doba.To, zda máte mléka dostatek, pozná pediatr Vašeho miminka podle váhových přírůstků. Pokud Vám pediatr ohledně váhy miminka nic neříká, je množství mléka určitě v pořádku. Spíše bych to viděla na trávicí obtíže. Doporučila bych Vám zavést do stravy miminka nějaký probiotický preparát a léky na koliku. Na trhu je jich několik, v lékárně Vám jistě rádi poradí. Kojit byste měla pravidelně a rozhodně vždy jen z jednoho prsu v rámci jednoho kojení. Kojící čaje jistě doporučuji, ale jen v předepsané dávce od výrobce. Melta je na laktaci také velmi účinná. Platí, že čím více mléka ze sebe dostanete, tím více se ho vytvoří. Takže pokud pravidelně kojíte, mléko se neustále vytváří. Pokud by selhalo kojení u jednoho Vašeho prsu úplně, nevadí. Laktace již v tomto období není řízena hormonálně, ale přímo mléčnou žlázou v prsu. Pokud jeden prs selže, druhý ho dostatečně nahradí.

Otázka: Dobrý den, mám 8 měsíční dceru, kterou jsem plně kojila do 5,5 měsíce. Nyní dostává 3x denně příkrm a večer kaši, během dne jí nabízím prs, aby se napila. Před spaním jí ještě nakojím. Nyní se ale začala budit po hodině. Pije cca 4-5 minut a pak usne. Nemyslím si, ale že by měla tak obrovský hlad. Mám se snažit o ukončení nočního kojení, aby si dcera zvykla, že musí v noci spát? Děkuji za odpověď.
Autor: sejkorka | 28.2.2011 09:21

Jana Kučvová: Dobrý den. V tomto věku se již miminka nebudí v noci na kojení kvůli hladu, ale ze zvyku. Zvláště, pokud jsou zvyklá u prsu usínat, budí se na to, že prs v pusince nemají, a nebo, že necítí maminku. Období mezi pátým až sedmým měsícem bývá u dětí citlivé na vztah k rodičům. Patrně zde vznikla jakási závislost na Vás a nočním kojení. Doporučila bych, aby Vás při uspávání zastoupil třeba partner, který bude miminko chovat, než usne. Výborné je pro tuto "odvykací" kůru také změna prostředí. Odjet třeba na dovolenou, nebo k babičce. Do prostředí, v kterém dítě není zvyklé být kojeno. Je to někdy velice zdlouhavý proces a také velice psychicky náročný. Zkuste být ještě chvilku trpělivá a kdyby začaly být noci s Vaším miminkem nesnesitelené, můžeme se pokusit to zvládnout společně. Ozvěte se. Pro zatím Vám držím palce!

Otázka: Dobrý den, mám druhé dítě, skoro pětiměsíční holčičku. Prvního syna jsem kojila rok bez problémů. S dcerkou jsou problémy od počátku, stále se pouští, vzteká se a kroutí, levý prs už delší dobu odmítá, protože z něj teče méně. Zatím jsme to jakžtakž zvládali, už jsem si na to její zvláštní pití zvykla, ale v posledním týdnu to jde stále k horšímu, někdy se napije celkem pěkně, ale většinou křičí a odmítá pít. Už jsem vyzkoušela ledacos, ale teď asi dva dny jsem to už vzdala a začala přidávat Nutrilon. Snažím se nejdřív nakojit, a když to nejde, dokrmím. Mléka mám dost, v tom problém není. Dá se ještě něco dělat? Co byste mi poradila? Děkuji.
Autor: Blanka | 28.2.2011 09:44

Jana Kučvová: Zdravím Vás, maminko! Velice chápu Vaše rozladění! Nepíšete nic o váhovém přírůstku miminka, tak předpokládám, že je v pořádku a tudíž je i v pořádku Vaše množství mateřského mléka. Viděla bych to na obtíže s tokem mléka. Miminko ho z prsu obtížně dostává, což pochopitelně vede k jeho nespokojenému chování při kojení. Tok mléka může být blokován na příklad stresem nebo bolestí. Píšete, že jste maminkou ještě jednoho dítěte - nemusíte ho při kojení třeba okřikovat? Pokud Vás druhé dítě nějakým způsobem stresuje ve chvíli kojení, může to být ten důvod pro špatný tok mléka. Důležitá je i poloha u kojení. Měla byste být naprosto uvolněná. Zvláště svalové napětí v oblasti šíje také nemalou měrou tok mléka ovlivňuje. Je dobré při kojení také pít teplé nápoje a rukou z prsu mléko do pusy miminka ještě při kojení přistříkávat. Svou roli můžou mít v totmo případě i nějaké trávicí obtíže miminka. Zkuste se mi, prosím, ještě ozvat, pokud máte pocit, že ani jedna z mých odpovědí není zrovna tou nejlepší na Váš dotaz. Opravdu ráda bych Vám pomohla.

Otázka: Dobrý den, měla bych opačný dotaz, mám 17 měsíční dcerku a snažím se jí pomaličku odstavit, protože se musím vrátit do práce a ona půjde do jesliček. Bohužel se mi to vůbec nedaří, Nutrilon, Sunar či jinou náhradu nevypije ani za nic.Přes den už ani kojit nechce, jen večer před spaním a v noci, to se budí i desetkrát.Už jsem z toho unavená.Poradíte mi? Děkuji
Autor: Kamka | 28.2.2011 09:56

Jana Kučvová: Zdravím Vás, maminko, a zároveň velice chválím za vytrvalost s kojením Vašeho miminka! Píšete, že přes den Vaše holčička kojení téměř nevyžaduje. Takže pobyt v jesličkách by měl být bezproblémový. Děti si i z pravidla v prostředi, v kterém nejsou zvyklé být kojeny, na kojení ani nevzpomenou. Mléčný příkrm bych holčičce vůbec nenutila, pokud ho nechce. Zvláště pak umělé mléko. Pokud Vaše dcera netrpí alergií na bílkovinu kravského mléka, což už by se teď projevilo, dopřejte jí klasické plnotučné mléko, nebo mléčné výrobky. Kojené děti většinou odmítají pití z lahve, zkuste mléko podat lžičkou nebo z hrnečku. Co se týká nočního kojení: Děti se v tomto věku už nebudí na kojení hlady, ale ze zvyku. Zvláště, pokud u prsu večer usínají. Pokud chcete odbourat noční kojení, zkuste s tím začít nejlépe o víkendu, kyd je doma i Váš partner. Ten by měl dolčičku uspávat, ale také k ní v noci vstávat. Dcera z něj neucítí mléko a nebude ho vyžadovat. Nebo odjeďte do prostředí, které holčička nezná a nemá ho tudíž s kojením spojené - k babičce, na dovolenou.. Ve Vašem případě byste tak mohla kojení už odbourat úplně, pokud si to přejete. Je dobré si třeba přelepit bradavky a ukázat holčičce, že máte "bebí". A v noci by tatínek měl dceři tvrdit, že jste prostě odešla pryč. Někdy je to období opravdu velice psychicky náročné, zkuste vytrvat a případně se mi ještě pro další radu ozvat. Ráda Vám ve Vašem snažení pomohu! Pokud přestanete kojit, mléko se ve Vašich prsech bude tvořit ještě přibližně takovou dobu, jakou jste kojila. Prsa můžete mít v prvních dnech hodně nalitá. Aplikujte studené obklady a pokud by tlak v prsou byl nesnesitelný, mléko ručně odstříkejte, ale jen takové množství, aby tlak povolil. Kdybyste odstříkávala více, mléko by se opět dotvořilo. Držím Vám palce! A rozhodně se ozvěte, když to bude třeba.

Otázka: Ráda bych se zeptala, proč pořád masírujete něžnější polovinu populace na toto téma. Být nastávající matka, tak ze všech těch masáží mám hlavu jako pátrací balón. Je právo každé matky se rozhodnout, jak dlouho a zda bude kojit a ještě proto není špatnou matkou, jak se snaží přechytralé kojící lobby naznačovat! nemyslím si, že byste tento přispěvek zařadili, ale napsat jsem ho musela. I když Váš názor jistě nezmění!
Autor: Sachmet | 28.2.2011 09:59

Jana Kučvová: Dobrý den! I za Váš názor rozhodně děkuji! A musím rozhodně přiznat, že máte pravdu! Ale zrovna tak, jako má každá matka právo kojit své dítě, tak každé dítě má právo být kojeno a to by měly nastávající matky rozhodně vědět a uvědomit si to. Pokud máte pocit, že je na Vás vyvíjen nějaký nátlak a jste masírována - masírován přehnaným zájmem o kojení, tak máte právo to ignorovat. UDĚLEJTE TO! S pozdravem

Otázka: Dobry den, mam dva dotazy. Prvni se tyka skodlivosti paralenu pri kojeni. Mam problemy se zady a dost casto (temer kazdy den) si musim vzit paralen, aby se mi trochu uvolnila. Koncem tydne uz jdu na odblokovani zad, takze bych mela byt pak v poradku. Mohlo to nejak uskodit diteti? A druhy dotaz, synovi jsou 3 mesice a ja dostavam cca kazdych 14 dni horecku (do 39°), trva jeden den. Podle doktorky muzu byt vycerpana z kojeni, je to bezne? Je to vzdy, kdyz ma syn hladovejsi obdobi a vic ji. A pomohlo by prejit na UM. Dekuji
Autor: Lucie | 28.2.2011 11:00

Jana Kučvová: Dobrý den maminko! Obyčejný Paralen rozhodně Vašemu miminku neuškodí! Naopak se chováte velice zodpovědně. Pokud máte tak bolestivé obtíže, o jakých se zmiňujete, je tlumení bolesti Paralenem naprosto na místě. Jakákoliv bolest nebo stres, totiž blokuje tok mléka. Může ho být i nadbytek, ale z prsu ho nedostanete. Zvýšená teplota může signalizovat i skrytý zánět, který pravděpodobně souvisí s onemocněním Vaší páteře. Pokud se do léčby bude vkládat odborník, jak uvádíte, předpokládám, že obtíže zmizí všechny. Kojení by na Váš zdravotní stav, tak jak jej uvádíte, a teplotu mít vliv rozhodně nemělo, takže zavedení příkrmu není na místě. Spíše se soustřeďte na to, aby Vaše strava byla pestrá, plná vitamínů, železa a vápníku. Dodržujte také pitný režim. To vše má na Vaši únavu vliv úplně největší. Pozor však na potravinové doplňky a vitamíny v tabletách - ty mohou naopak vstřebávání některých vitamínů blokovat. Zkuste se mi, prosím, ozvat, až budete po zákroku odborníka. Pokud budou Vaše obtíže pokračovat, ráda se pokusím o jejich odstranění. Držte se!

Otázka: Dobrý den, jsem maminka dvojčátek a kojení probíhalo úplně bez problémů, jedno z dětí přestalo po roce života kojení vyžadovat, ale druhé stále kojím, nyní je jim 22 měsíců. Potřebuji radu, jak jednoduše odnaučit i druhé dítko kojit? Děkuji
Autor: Markéta | 28.2.2011 11:09

Jana Kučvová: Velice Vás zdravím, maminko! A uděluji OBROVSKOU POCHVALU!!! Taková vytrvalost v kojení dvojčátek se opravdu příliš často nevidí a zaslouží si obdiv! Jak jsem již uváděla v některých odpovědích na dotazy výše, je dobré při odstavování od kojení změnit prostředí. Odjeďte na místo, kde dítě není zvyklé na kojení - k babičce, na dovolenou. Také je dobré, aby Vás při péči o něj co nejvíce zastoupil někdo jiný. Dobrá finta je si i na příklad přelepit bradavky a tvrdit, že máte "bebí". Ve svém snažení byste měla být vytrvalá a nekompromisní. Je to ale činnost někdy opravdu velice psychicky náročná a já Vám přeji hodně zdaru ve Vašem počínání! Mléko bude ve Vašich prsou ještě zhruba tak dlouho, jak jste kojila. Ikdyž za pár měsíců vymačkáte třeba už jen pár kapiček. V prvních dnech po ukončení kojení budou Vaše prsy zřejmě dost nalité. Rozhodně je nijak nesvazujte! Přikládejte studené obklady a kdyby byl tlak v prsou nesnesitelný, odstříkejte rukou jen malé množství mléka tak, aby tlak lehce povolil. Držím Vám palce!

Otázka: Dobrý den,před 2,5 lety se mi narodil syn,kterého jsem kojila pouze 3 týdny,pak nevím proč jsem přišla o mléko.Byl hodně velký,porodní váha 4,9 kg a 54 cm a už v porodnici mi ho přikrmovali,prý proto,že je moc velký,tak má pořád hlad.Letos v červenci se nám má narodit druhé dítě a ráda bych ho kojila pokud možno co nejdéle,co proto můžu udělat,aby i druhé dítě nemuselo být na umělé stravě-sunaru?Děkuji za radu.Markéta
Autor: Macina30T | 28.2.2011 11:20

Jana Kučvová: Dobrý den maminko. Velice chápu Vaše obavy. Většinou ale, podle statistik, vždy každé sudé dítě v pořadí má dalako lepší předpoklady být kojeno a laktace se po porodu rozbíhá daleko lépe. Předčasný porod nebo porod Císařským řezem na laktaci nemá příliš velký vliv. Důležité ale je přiložení miminka k prsu do půl hodiny po porodu a pak pravidelné přikládání každé tři hodiny. Pokud nemůže být miminko přiloženo, měla byste každé tři hodiny ručně mléko odstříkávat. Platí, že čím více mléka ze sebe dostanete, tím více se ho vytvoří. Z tohoto důvodu také není vhodné zavádění umělého příkrmu v době kojení. Velice důležitou úlohu pro správné nastartování laktace a kojení jako takové je dodržování zásad správné techniky kojení. Techniku kojení a ručního odstříkávání se můžete se mnou naučit ještě před porodem a nebo se mi můžete ozvat po porodu a kojení nastartujeme společně. Rozhodně si poznamenejte můj kontakt z profilu o mě z úvodu dnešní on-line poradny. Těším se na případnou shledanou!

Otázka: Dobrý den, můžu matka kojit, když čeká další dítě? Jak je to nebezpečné pro miminko v bříšku?
Autor: Veve | 28.2.2011 11:38

Jana Kučvová: Dobrý den! Děkuji za dotaz! Kojení v těhotenství rozhodně není překážkou! Očekávané miminko je v ohrožení jen v případě rizikového těhotenství, kdy hrozí předčasný porod. Je však důležité, abyste dodržovala pitný režim a dopřávala si velice pestrou stravu bohatou na vitamíny, železo a vápník. Potravinové doplňky v tabletách však nedoporučuji a vyvarovat byste se měla i konzervovaných potravin. Kojení v těhotenství se nazývá tandemové. A v posledním trimestru těhotenství, kdy se Vám opět začne v prsou tvořit kolostrum, obvykle přestává dětem mléko chutnat a sami se kojení vzdají. Pokud to u Vás nenastane, můžete bez problémů kojit obě děti najednou. Rozhodně si napište můj kontakt a kojení můžeme i nadále v průběhu Vašeho těhotenství konzultovat. Hodně štěstí!

Otázka: Do kdy je nejvhodnější z hlediska zdraví dítěte, kojit dítě? A kdyz už je to závislost, zvyk, ....
Autor: Beruška | 28.2.2011 11:39

Jana Kučvová: Dobrý den! Zajímavý a ne příliš častý dotaz! Děkuji! Kojení je pro dítě prospěšné v každém věku. Ne nutričně, ale dodáváte mu ten jepřirozenější jogurt - jemu na míru připravená probiotika na posílení imunity. A také budujete jeho obranyschopnost tím, že může olizovat na Vašem prsu bacily, na které si tvoří protilátky. Kojení je také nezanedbatelným prostředkem pro citovou komunikaci matky a dítěte. Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení alespoň do dvou let věku dítěte a pokud je to možné i déle. Takže je to spíše na matce, jak dlouho dítěti kojení dopřeje. Plné kojení je důležité do 6-ti měsíců věku dítěte, kdy se zavádí nemléčný příkrm z důvodu zvýšené potřeby železa. Po osmém měsíci věku se pak už dá hovořit o závislosti na kojení, protože nutričně není potřeba.

Otázka: Dobrý den, mám sníženou funkci štítné žlázy (Euthyrox 125mg) a dceru jsem plně kojila pouze čtyři měsíce. Napište, prosím pro ostatní maminky, jak je hormon štítné žlázy zodpovědný za výpadky v tvorbě mateřského mléka? děkuji
Autor: kateřina | 28.2.2011 11:58

Jana Kučvová: Dobrý den. Nejsem zdravotník, takže není v mé kompetenci plně Váš dotaz posoudit. Ale z anatomie kojení, kterou znám, si troufám říci, že hormonální disfunkce způsobená hypofunkcí štítné žlázy nemá na laktaci přímý vliv. Zvláště pak po třetím měsíci po porodu, kdy laktace přestává být řízená hormonálně, ale samotnou mléčnou žlázou v prsu. Celkové spomalení organizmu a s tím spojené zdravotní obtíže, které hypofunkce štítné žlázy způsobuje však na laktaci vliv mít mohou. Například deprese, únava..

Otázka: Dobrý den paní Kučvová, dcera má střevní chřipku. Nechce moc pít ani jíst, hlavně kojíme, má mít dietu. Chtěla bych se zeptat, zda nějak mohu ovlivnit svým jídelníčkem složení mléka, aby průjem neměla (také dietní strava)?Děkuji a přeji hezký den. Marie
Autor: marie | 28.2.2011 11:59

Jana Kučvová: Dobrý den! Rozhodně kojte, tím dceři opravdu pomůžete nejlépe. Skladba Vašeho jídelníčku zas tolik kvalitu mléka neovlivňuje. Na průjmové stavy bych však rozhodně doporučila užívání probiotik! Vy si dopřávejte několik jogurtů denně, pokud je snesete a dceři podávejte některý probiotycký preparát. V lékárně Vám jistě poradí jaký. Držím palce a rozhodně se ozvěte, kdyby obtíže neustávaly!

Otázka: Dobrý den, mám skoro 4 měsíční holčičku a v noci se mi budí i 6x za noc na kojení. Usíná mi kolem 19hod a ráno vstáváme kolem 8. Se spánkem problém nemá, jenom se vzbud napapá a pokračuje dál. Jsou takovéto intervaly normální? A jak miminko odnaučit uspávání u prsu, dudlíka mi odmítá. Tak nevím čím jiným bych j ošidila :-) Děkuji
Autor: Monika | 28.2.2011 12:03

Jana Kučvová: Dobrý den! Děkuji za dotaz! Časté noční kojení bývá většinou právě z důvodu toho, že holčičku u prsu uspáváte. Dudlíček si raději na pomoc neberte, někdy to může zásadně kojení ovlivnit. Spíše by Vás u večerního uspávání měl nahradit Váš partner. Měl by chovat, mluvit na miminko... Holčička z něj neucítí mléko a tak by ho neměla vyžadovat. Počet kojení se však bude průběžně upravovat se změnnou denních aktivit. Ve Vašem případě chápu, že je toto stav lehce unavující, ale rozhodně ne trvalý.

reklama
Doporučené recepty
    reklama