reklama

Vědecké překvapení: Dlouhý menstruační cyklus a nepravidelnost zvyšuje riziko úmrtí

Americká studie přichází s tím, že ženy by neměly podceňovat odchylky ve svém menstruačním cyklu. Hrozí jim vyšší riziko předčasného úmrtí.

Foto: Shutterstock

Studie v British Medical Journal nedávno přišla s tím, že menstruace může sloužit jako barometr zdravotního stavu žen. Nepravidelná menstruace a dlouhý menstruační cyklus pak odkazují na vyšší pravděpodobnost úmrtí před sedmdesátým rokem. 

Měsíčním hormonálním cyklem si prochází tělo každé ženy v reprodukčním věku a počítá se od prvního dne periody do dne té nadcházející. V průměru toto období trvá 28 dnů, přičemž rozmezí považované lékaři za normální může variovat od 24 do 35 dnů. Menstruační cyklus delší než 40 dnů a nepravidelné menstruační cykly jsou pak spojovány s vyšším rizikem onemocnění jako rakovina vaječníků, srdeční onemocnění, diabetes druhého typu nebo mentální problémy.

Vyšší riziko předčasného úmrtí se objevilo u 39 % žen

Toto spojení se rozhodl prozkoumat profesor Jorge E. Chavarro se svými kolegy z bostonské Harvard TH Chan School of Public Health. Pro svůj záměr využil data, pocházející ze studie Nurses Health Study II, která mapuje zdraví více než 115 tisíce zdravotních sester v USA od roku 1989. Z této studie ho zajímala pouze část, ve které bylo zkoumáno téměř 80 tisíc zdravých žen před menopauzou.

Po započítání faktorů jako věk, výška, životní styl a rodinná anamnéza přišel tým na to, že ženám, které měly dlouhodobě nepravidelný menstruační cyklus nebo cyklus trvající déle než 40 dnů, hrozí větší riziko předčasného úmrtí než ženám s pravidelným cyklem nebo cyklem v rozmezí 26 až 31 dnů, a to konkrétně o 39 procent. Toto spojení se pak ještě výrazněji objevovalo u žen s kardiovaskulárními chorobami a u žen kuřaček.

"Tato studie je opravdový krok vpřed v sesbíraných datech o ženském zdraví. Musíme si ale uvědomit, že nepravidelná menstruace je symptom, nikoliv diagnóza," podotýká výzkumnice a spoluautorka výzkumu Jacqueline Maybinová z Centra pro reprodukční zdraví v Edinburghu.

Menstruace jako vhled do celkového zdraví ženy

Je tak možné, že cokoliv, co způsobuje nepravidelný nebo dlouhý menstruační cyklus, stojí také za zvýšeným rizikem předčasného úmrtí. Například syndrom polycystických ovarií, který je charakterizován nepřítomností menstruace a zastavením ovulace, je častou příčinou nepravidelné menstruace a zvyšuje u žen riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku a rakoviny dělohy.

"Zatímco nám syndrom polycystických ovarií ukazuje možný vztah, je to jen extrémní úkaz této souvislosti, která nám říká, jak je produkce ovariálních hormonů ovlivňována. Pokud tak mají ženy jakékoliv pochyby o svém menstruačním cyklu, měly by si promluvit se svým doktorem," říká Jorge E. Chavarro.

Důležitým bodem studie je podle něj právě to, že pravidelnost menstruace a reproduktivní zdraví nám poskytuje vhled do celkového dlouhodobého zdraví a může tak nastiňovat měřítko, jak zdraví, pohodu i délku života žen zlepšit. I z toho důvodu by ženy neměly odchylky ve svém cyklu podceňovat.

Mohlo by Vás zajímat: Menstruace by neměla být tabu, říká autorka menstruačních kalhotek: 

Když se mluví o menstruaci, ženy se cítí trapně, rodiče ani učitelé o tom nemluví. Kalhotky Snuggs nahradí vložky i tampóny, říká Šejdová | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama