reklama

Máte doma bordel? Jste možná nemocní!

Když nepořádek překročí běžné "provozní" hranice a stane se z něj totální zneřádění,  může se jednat o příznak duševní poruchy.  

Foto: Profimedia.cz

Něco podobného si nejspíš myslí všichni rodiče pubertálních dětí, když vstoupí do jejich pokoje, kde "cokoliv může být kdekoliv" a na psacím stole se vytvářejí surrealistiká seskupení ponožek, poloprázdných talířů, cédéček, papírových kapesníků, plyšáků a deodorantů, dokonale promíchaných se sešity, výbavou do fitka a obalů od žvýkaček. Plíseň už dokonce dostala své jméno, říkají jí Agáta.  V takové směsi se lehce ztratí  vysvědčení, tisícovka na tramvajenku - zkrátka cokoliv. Zachovejte ale klid, váš puberťák z toho nejspíš postupně vyroste, a až ho jednou navštívíte v jeho novém vlastním domově, nepořádníka ani nepoznáte!

Věk rozhoduje

Horší je, pokud s hromaděním věcí bez ladu s skladu začnou lidé v dospělém věku nebo dokonce na prahu stáří. V terminologii sociálních pracovníků se jim přezdívá archiváři, protože shromažďují například celé ročníky novin a časopisů, jindy knih nebo různých záznamů,a  jsou přesvědčeni o nutnosti uchovat je dalším generacím.

Může jít však o předměty jakéhokoliv druhu, nezřídka pocházející ze smetišť. Není výjimkou, že mezi stohy naskládaných věcí zachovávají jen úzké uličky, aby se vůbec dostali do kuchyně nebo k posteli..

Zřejmá psychická úchylka v takové podobě už může představovat i ohrožení pro okolí. 

Dokonalý chaos

Jak se vlastně stane, že někteří lidé nedokáží vytvořit a udržet pořádek?  Podle psychologů je základním problémem hromadění a následná neschopnost vyhodit cokoliv, co si jednou přinesou domů.

Protože mnoho lidí  o svém problému ví a jako problém jej také chápou, vznikli už v 80. letech v USA organizovaní „messies", což anglický výraz pro patologické bordeláře.

Po vzoru Anonymních alkoholiků založili hnutí Anonymních bordelářů, kde si vyměňují zkušenosti s tím, jak se naučit vnést do svých životů trochu pořádku.

Poznáte příznaky?

Vědci jsou přesvědčeni, že základem této prouchy je deprese. , Při ní je každá činnost problémem, vyžadujícím úsilí, jež je nad síly postiženého. Velmi často se jedná o následek duševního traumatu,  po němž člověk nedokáže vést spořádaný život. Viditelným odrazem je pak nepořádek v jeho obydlí, umocněný hromaděním haraburdí. To má nezřídka představovat jakýsi ochranný val před okolním nepřátelským světem.

Klíčovým příznakem je však právě neschopnost cokoliv vyhodit V  případě nátlaku se postižený reaguje neadekvátně a propadá zoufalství. Pak už pochopitelně nejde jen o neškodnou výstřednost, ale o mentální poruchu, která se řeší léky i psychoterapií

TAJEMNÉ UMĚNÍ VYHAZOVAT

Klíčovým příznakem je neschopnost cokoliv vyhodit. V případě nátlaku se postižený reaguje neadekvátně a propadá zoufalství. Pak už pochopitelně nejde jen o neškodnou výstřednost, ale o mentální poruchu, která se řeší léky i psychoterapií.

reklama
Doporučené recepty
    reklama