Máte "antikoncepční" prsa?
Bezprostředně po porodu se žena skutečně nachází v dočasném stadiu přirozené neplodnosti. Jak dlouho trvá a jak se dá spolehlivě udržet?
Kojíte a myslíte si, že díky tomu nemůžete otěhotnět? Pak je možné, že vás překvapí příchod dalšího miminka...
Jedna z rozšířených domněnek o plánovaném rodičovství říká, že období šestinedělí a následné kojení jsou dokonalou antikoncepcí. Je tomu ale skutečně tak? Nebo to jsou jen babské pověry zakládající se na faktu, že kojení dalšímu otěhotnění v podstatě nebrání, ale sexuální aktivity novopečené maminky jsou po porodu tak řídké, že vlastně ani nemá jak otěhotnět?
Přirozeně neplodné období
Zaujalo vás toto téma? Diskutujte s námi pod článkem.
Bezprostředně po porodu se žena skutečně nachází v dočasném stadiu přirozené neplodnosti, a to díky tomu, že je kvůli souvisejícím hormonálním změnám pozastavena činnost vaječníků.
Ty uvolňují vajíčka v závislosti na signálech přicházejících z mozkového podvěsku, který je v tomto období "němý". Délka trvání tohoto "podvěskového oněmění" a navazující poporodní neplodnosti je velmi individuální, a navíc závisí na dalších okolnostech, jako je například výživa.
Jak to funguje
Všechny tyto stavy způsobují hormonální změny, jimiž ženské tělo během porodu a po něm prochází. Zde hraje zásadní roli hormon prolaktin, jehož hladina v krvi matky stoupá (prolaktin = hormon podporující laktaci, tedy kojení).
Navíc kojení samo o sobě přispívá k zástavě funkce vaječníků a obnovy menstruace (laktační amenorea).
K tomu, aby kojení účinně bránilo znovuotěhotnění, je však třeba vzít v potaz několik zásadních podmínek:
- kojit se musí často, nejméně 6-8x denně (pro antikoncepční účinek není ani tak důležité kolik toho kojenec vysaje, ale kolikrát z prsu sál)
- přestávky mezi kojeními nesmí být delší než 4 hodiny
- od porodu neuplynulo více než 6 měsíců
- žena nemá periodu
V momentě, kdy kojící maminka začne vzdor důslednému dodržování výše popsaných pravidel menstruovat, může kdykoliv otěhotnět.
Vše souvisí se vším
Na kojení lze ukázat, jak jsou děje v přírodě chytře provázány. Sání bradavek novorozencem uvolňuje prolaktin do krve matky, přičemž prolaktin podporuje tvorbu mléka a zároveň vaječníkům brání uvolňovat vajíčka.
Tudíž čím častěji a déle dítě saje, tím více mléka i prolaktinu se vytvoří a tím déle může matka plně kojit a zároveň nemít periodu.
Naopak když žena po porodu nekojí vůbec, dostavuje se první menstruace během šestinedělí. Plně kojící žena má tedy bezmenstruační období delší, avšak nemůže počítat s antikoncepční ochranou kojením déle než 6 měsíců.
Jak vidno, kojení je tak určitou formou antikoncepce, byť vždy dočasnou. Babská zkušenost tedy nelhala.
Více na uLékaře