reklama

Kolik vody doopravdy musíme denně vypít?

Nesprávná hydratace může tělu pěkně ublížit. Kolik vody by měl člověk denně vypít a jak poznáte, že jste již dehydratovaní?

Foto: Thinkstock

Jeden ze tří dospělých vypije méně než jeden litr vody denně a 86 procent dospívajících pije méně než jeden a půl litru tekutin za den, což je až nebezpečně málo.

Vyplývá to z poslední studie francouzského Centra výzkumu, studia a sledování životních podmínek. I děti jsou často tímto nedostatkem hydratace zasaženi. Co ale znamená správná hydratace?

Nedostatečné doplňování tekutin může způsobit řadu zdravotních problémů jako zácpu, kardiovaskulární choroby, kožní problémy, poruchy ledvin nebo svalů a potíže se soustředěním. 

Na druhou stranu, nic se nemá přehánět. V horkém počasí je pochopitelné, že potřeba tekutin roste. Za normálních okolností by ale neměl člověk pít až příliš velké množství vody. Je to totiž k ničemu.

Nadměrné pití vody (a to hlavně balené), i když nemáme zrovna žízeň, může podle americké studie doktorů Stanleyho Goldfarba a Dana Negojanu z University of Pennsylvania vážně narušovat koncentraci.

Kolik denně vypít tekutin?

Obecně by si člověk řekl, že prvním příznakem nedostatku tekutin je žízeň. Není tomu ale tak. "Žízeň není časnou známkou potřeby vody, protože se objevuje až v okamžiku, kdy jste z jednoho až dvou procent dehydrovaní. Pocit žízně se navíc snižuje ve vyšším věku.

Známky dehydratace

  • Bolesti hlavy
  • Oschlé rty a jazyka
  • Škytání při jídle
  • Únava a malátnost
  • Tlak v okolí žaludku
  • Tmavě žlutá moč
  • Zácpa
  • Ztráta koncentrace a vyšší spavost
  • Suchá pokožka

Naopak zvýšený pocit žízně může být i příznakem některých chorob (například cukrovky) a existuje i takzvaná návyková žízeň, která nemusí být známkou potřeby tekutin," uvedl ve svém článku František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu.

Přesnější množství tekutin, které naše tělo vyžaduje, se odvíjí podle věku a váhy. Dospělá osoba by měla denně vypít okolo dvou a půl litru tekutin. Pokud chceme být přesnější, tak by měl připadnout litr na každých 30 kilogramů hmotnosti.

Uveďme si příklad. Představte si, že vážíte 80 kilogramů. Vydělte váhu 30. Výsledek činí zaokrouhleně 2,7. Denně by měl tedy člověk vážící 80 kilogramů vypít zhruba 2,7 litru tekutin.

Kolik by měly vypít děti?

Hydratace u dětí se určuje hlavně podle jejich věku. Dítě od dvou do tří let by mělo vypít každý den okolo 0,9 litru tekutin. Od čtyř do osmi let se spotřeba pohybuje okolo 1,1 litru a od devíti do 13 let by pak každodenní pitný režim měl činit okolo jednoho a půl litru.

Doplňování tekutin u dospívajících je podobné jako u dospělých, tedy zhruba dva a půl litru. Díky často vyšší fyzické aktivitě je ale někdy příjem tekutin i vyšší.

Zdroj nejen ve vodě

Připadá vám to jako příliš? Pak je třeba si uvědomit, že voda ve svém tekutém stavu není jediným prostředkem hydratace. Nesmíme zapomenout třeba na čerstvou zeleninu a ovoce, které je mnohdy tvořeno až z 80 procent vodou. Vodnatější je zelenina, která může v sobě mít 90 až 95 procent vody.

Pokud dospělý konzumuje suroviny obsahující vodu, doplní denně jeden až jeden a půl litru vody. U dětí většinu hydratace zajišťuje mléko nebo různé ovocné šťávy či polévky.

Zdrojem vody jsou i bílky z vajec nebo čerstvý sýr. Dále třeba mrkev obsahuje 80 procent vody. Mezi nejvodnatější suroviny patří meloun a saláty, které obsahují okolo 90 až 95 procenta vody.

reklama
Doporučené recepty
    reklama