reklama

Křečové žíly: V létě vznikly, v zimě musí pryč!

Vybaví se vám při pohledu na vaše nohy letošní léto? V horku, z námahy nebo při dlouhém cestování se nejčastěji ohlašují první projevy křečových žil. Teď v zimě je naopak ideální doba, jak se jich zbavit. Způsobů je několik, hlavně si nějaký vyberte!

Foto: Profimedia.cz

Vybaví se vám při pohledu na své nohy letošní léto? V horku, z námahy nebo při dlouhém cestování se nejčastěji ohlašují první projevy křečových žil. Teď v zimě je naopak ideální doba, jak se jich zbavit. Způsobů je několik, hlavně si nějaký vyberte!

Chronická žilní nedostatečnost, jak se křečové žíly správněji nazývají, je dlouhodobý a trvalý proces, který se ale bohužel pozvolna zrychluje. Má několik stupňů: od prvních drobných rozšířených žilek, které vadí hlavně z kosmetických důvodů,  přes nehezké vakovité, vinuté struktury, které už bolí na dotek, se nemocní  mohou "dopracovat'" až k poruše zásobování dolní končetiny či ke zhoršenému hojení všech ran, včetně povrchových.

Fialové metličky - první stádium

Ve zdravých žilách chlopně zabraňují zpětnému toku krve. Pokud ale zeslábnou a úplně se nedovírají,  krev se nemůže vracet zpět. Hromadí se tam, kde nemá. Začíná se městnat v žilách povrchového systému, ty se pozvolna rozšiřují a prosvítají přes kůži, objevují se první metličky - flebektázie.  Už v této době bychom měli určitě zajít k lékaři.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Křečové žíly: Za 30 minut jsou pryč!

Potíže se zhoršují v průběhu dne, po delším stání či sezení, maxima dosahují navečer a v letních měsících. Teď v zimě nám sice často dají pokoj, nebolí, nesvědí ani tolik nezpůsobují otoky, ale všechny problémy se zase v plné síle vrátí se stoupajícími teplotami. Abychom léto uvítali opět s nohama jako laňky, je dobré křečové žíly řešit právě teď.

Čím dříve, tím lépe

Křečové žíly vznikají kvůli geneticky podmíněné ztrátě pružnosti žilních stěn. Ne každý musí tuto predispozici zdědit, ale pokud ano, tak se vzniku křečových žil zabránit nedá. Co ale můžeme ovlivnit, je další průběh onemocnění.

Velice záleží na povolání - riziková jsou například kadeřnice, zubařky, prodavačky, servírky…Ohroženou skupinou jsou také těhotné ženy. Varixy trápí 70 % dospělých žen a 50 % dospělých mužů.

Lékař nejprve situaci vyhodnotí pohmatem, různými polohovými testy s pomocí škrtidla si orientačně ověří stupeň postižení. Pak ještě může udělat speciální ultrazvukové vyšetření,  které mu pomůže určit charakter onemocnění a definitivně potvrdí diagnózu.

Jak se křečové žíly léčí?

Léčba se liší podle stupně onemocnění. V raných stadiích jsou prakticky vždy doporučovány kompresní punčochy, které by se měly nosit přes den, hlavně při dlouhém stání.

Další podpůrnou terapií jsou venotonika, většinou volně dostupná léčiva, která by měla především zvyšovat pružnost a pevnost žilní stěny (která díky nim tak snadno neochabne) a potlačovat zánět.

Dobré výsledky má sklerotizace, při níž se do rozšířené povrchové žilky drobnou jehlou vpíchne přesná dávka speciálního roztoku. Žilka se ucpe, místo postupně zaroste vazivem a varix zmizí.  Velkou výhodou této metody je, že aplikaci plně hradí zdravotní pojišťovny.

V posledních letech je zaváděna do praxe metoda ošetřování rozšířených žilek pomocí laseru. Není hrazena zdravotními pojišťovnami a nejčastěji ji provádějí na plastických klinikách. Podobnou novinkou je ošetření pomocí mikrovln.

Operaci žil se někdy nevyhneme

Všechny předchozí metody se pokoušejí různým způsobem oddálit příchod závažných komplikací. Při prohloubení choroby do dalších stadií (nebo jako jejich prevenci) doporučují lékaři chirurgické odstranění největších varixů. Operace na žílách nebývají příliš náročné, pokud se pacient dostaví včas, a metod je dnes celá řada.

Menší křečové žíly lze samozřejmě odstranit ambulantně, v lokálním znecitlivění. Do popředí se dnes dostává tzv. jednodenní chirurgie, která problém obvykle vyřeší ambulantně, anebo do druhého dne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nohy na stůl - jde o zdraví. Šéf to pochopí!

Závislost na prášcích na spaní? Peklo ve dne v noci

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

 

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama