reklama

Chcete přestat kouřit? Manuál na típnutí poslední cigarety

Máte cigaretu spojenou s chvilkou pohody, nebo se jejím prostřednictvím uklidňujete? Jelikož se kouření cigaret neslučuje se zdravím kypícím jedincem, pokuste se jednou provždy přestat. Váš zdravotní stav a kondice vám tu námahu vrátí.

Foto: iStock

Kouření cigaret samozřejmě patří do ranku zavislostí. A s těmi se velmi těžko bojuje. Vyžadují totiž železnou vůli, odhodlání a chtění. A mnoho lidí, kteří na nějakou dobou přestali kouřit, se k nikotinu zase vrátí.

Proč je tomu tak? Mnoho žen se bojí následujícího tloustnutí (což je častá realita) a muži zase bojují s nervozitou, pocením a jinými abstinenčními příznaky. Jak se s těmito důsledky popasovat a už na cigaretu nesáhnout?

1) Zaměřte se na výživu

Toužíte přestat, ale nechcete se ochudit o "pocit štěstí," které vám cigareta dává? Úžasným zdrojem endorfinů se může stát pohyb. Dechová cvičení nebo inhalace vám pomohou s počáteční dušností. Dobré je před samotným krokem, kdy chci přestat kouřit, doplnit tělu látky, které se kouřením dostávají z těla ven. Je to například zinek, jež můžete dodat organismu buď ve formě doplňků stravy nebo ideálně v čerstvých  potravinách. Najdete ho v luštěninách, pšeničných klíčkách a semínkách. Dále je vhodná zvýšená konzumace ryb, oříšků, olejů a vitamín C (ideálně z ovoce).

Je dobré zaměřit se na jídlo už od snídaně. Protože právě snídani velká část kuřáků nahrazuje ranní cigaretou a má pocit, že je zasytí. Snídaně by tedy měla obsahovat dostatečné množství sacharidů, které jsou důležité pro regeneraci serotoninu v mozku. Právě s jeho nízkou hladinou jsou spojovány sklony k depresi. Kávu lze nahradit například čajem či jinou tekutinou, jež žaludek nebude dráždit.

2) Dejte sbohem dietám

Naopak nevhodné je začít s dietami či hladovkami, neboť by mohlo dojít k poškození mozkové činnosti a propadu nálad, což by kuřáka v rozhodovací fázi mohlo značně demotivovat. S koncem kouření budete potřebovat upravit také trávicí trakt, neboť nikotin urychluje peristaltiku střev, a tudíž může mít sklony k zácpě. Proto se doporučuje směs bylin, která obsahuje medvědí česnek nebo pelyněk.

3) Posilujte sebekázeň a poraďte se s terapeutem

Přestat kouřit patří obecně k nejčastějším předsevzetím. Už nyní se tedy můžete začít ozdravovat zevnitř. Den D máte jasně daný, teď už jen setrvat. Úspěšnost svého rozhodnutí je vhodné podpořit vlastní sebekázní a odpovědností. Ani sebelepší podpůrný prostředek v odvykání kouření totiž neodstraní motorické návyky a sociální zlozvyky, které jste si vypěstovali v průběhu let. V začátcích klidně využijte poradny pro odvykání kouření nebo psychoterapie. Více informací najdete na www.odvykani-koureni.cz.

4) Bojujte se stresem alternativami

V prvních týdnech, kdy přestáváte kouřit, a tělo nedostává v pravidelných dávkách látku, na kterou bylo po léta zvyklé, můžete pociťovat zvýšenou míru podráždění a dokonce stresu. Pro vypořádání se se stresem dobře poslouží ženšenový čaj Kombe. Díky široké škále pozitivních účinků na lidský organismus vám může pomoci s oxidačním stresem, sníží psychickou únavu, dodá energii a podpoří také centrální nervovou soustavu, což je velmi důležité. Díky tomuto čaji doplníte také především antioxidanty.

Na co nezapomenout

1) Abychom maximalizovali šanci na úspěch, je jasné, že předsevzetí bude stačit jedno. Důležité je, že vnitřně cítíte, že je to skutečně to, v čem jste se našli a chcete vytrvat. Tvrdé odříkání nikdy nevydržíte.
2) Musí to být vaše rozhodnutí a je nezbytná pozitivní motivace.
3) Úspěch budete mít především s předsevzetím, která vedou k lepšímu zdraví či spokojenosti.
4) Předsevzetí ale musí být reálné. Pokud kouříte dvě krabičky cigaret denně, opravdu málokdo dodrží předsevzetí nekouřit už od zítra vůbec.
5) Nejdůležitější ze všeho je vůle. Proto na ní zapracujte ještě dříve, než se zavážete změnit si život k lepšímu. Pomocnou ruku vám mohou podat Bio Bachovy esence (Motivace, Sebedůvěra, Stres).

reklama
Doporučené recepty
    reklama