reklama

Kolik snesete alkoholu?

Hollywoodský idol George Clooney  se dal slyšet, že chvíli nebude pít, aby se mu játra dala do pořádku. Lidé se často domnívají, že všechno rychle vyřeší měsíční abstinencí. Všechno špatně, takhle to nefunguje!

Foto: Profimédia

Hollywoodský idol George Clooney  se dal slyšet, že chvíli nebude pít, aby se mu játra dala do pořádku. Lidé se často domnívají, že všechno rychle vyřeší měsíční abstinencí. Všechno špatně, takhle to nefunguje!

Lidé si myslí, že dělají něco pro své zdraví, když se pokaždé v lednu vrhnou na detox v přesvědčení, že si pročišťují játra po svátcích, kdy alkoholu holdovali více.

Odborníci se spletli, alkohol přece jen škodí

Játrům totiž žádné krátkodobé novoroční předsevzetí, podobné jako si dal hollywoodský idol, nijak neprospěje. Jedna omezená přestávka nic neřeší a lednový "detox" játrům přetíženým alkoholem vůbec nepomůže.

Místo toho by všichni konzumenti alkoholu měli průběžně v každém týdnu abstinovat alespoň dva dny. Celkově tak sníží spotřebu alkoholu a jejich játra budou mít průběžně čas na regeneraci.

Toto zjištění tak ruší i dřívější doporučení odborníků, že pravidelné mírné denní popíjení prospívá zdraví, především kardiovaskulárnímu systému, a zároveň  chrání i před rakovinou. Doporučovalo se pro muže tři až čtyři drinky (ekvivalent sklenice vína), ženám dva až tři. 

Jenže to tak není, a mírné výhody pár drinků denně jsou zdaleka převýšeny jejich negativním vlivem.  

Co je bezpečná dávka?

Nová britská studie totiž  popírá dosavadní názor, že mírné pravidelné popíjení každý den prospívá zdraví. Podle Výboru pro vědu a technologie je nutné snížit hranici, za kterou už je pití považováno za nebezpečné.

Předseda výboru Andrew Miller prohlásil: "Je nutné určit přesné směrnice, podle nichž se považuje pití za nadměrné a problematické. Pijáci by se ale měli každopádně alespoň dva dny v týdnu své záliby zříci."

Existuje totiž významný rozdíl mezi následky nárazového pití a dlouhodobého účinku alkoholu, které jsou mnohem zhoubnější.
"Nebezpečí vážného poškození jater je u pravidelných uživatelů alkoholu mnohem vyšší než u těch, kdo se mu oddávají čas od času. Proto doporučujeme všem jeho milovníkům, aby alespoň dvakrát do týdne abstinovali," nabádá také poradce pro alkohol Královské akademie lékařů Sir Ian Gilmore.

Na trávení radši čaj

Lidé často věří, že alkohol pomáhá dobrému trávení. To ale také neplatí! Játra mnohem více ocení například mátový čaj, nevadí jim ani černá káva, která pomůže s trávením. "Panák" tvrdého i pivo jsou ve skutečnosti pro játra velká zátěž a od tuků jim nijak neulehčí.

Kombinace alkoholu s jídlem s vyšším obsahem tuku může být pro játra přímo vražedná. Jejich nadměrné množství může vést i k nezvratnému poškození, nebo dokonce k jejich selhání.  Bohužel mnoho osob s nemocnými játry o své chorobě ani neví. Odhaduje se, že čtvrtina všech obyvatel má z různých příčin patologické jaterní testy. Za velkou částí z nich se může skrývat například nepoznaná virová hepatitida, která nemusí činit žádné subjektivní obtíže.

Lidé s nemocnými játry by měli mít také na paměti, že oříšky a sušené ovoce mohou obsahovat jedovaté aflatoxiny. Pozor si dejte i na některé běžné léky používané při virózách nebo bolestech hlavy  - mohou nemocná játra poškodit.

reklama
Doporučené recepty
    reklama