reklama

Knírek u žen - není symbolem vášně!

Kypré tvary v kombinaci s bohatým ochlupením včetně knírku mnozí dosud považují za důkaz pravé vášnivé ženskosti. Ve skutečnosti se může jednat o nepříjemnou a dokonce nebezpečnou nemoc!

Foto: Profimedia.cz

Kypré tvary v kombinaci s bohatým ochlupením včetně knírku mnozí dosud považují za důkaz pravé vášnivé ženskosti. Ve skutečnosti se může jednat o nepříjemnou a dokonce nebezpečnou nemoc.

Pozná se podle problémů, které přivádějí nemocnou k lékaři. Hlavním symptomem syndromu polycystických ovarií (PCOS) je nepravidelná menstruace, způsobená nejčastěji tzv. anovulačními cykly. To znamená takovými menstruačními cykly, při kterých nedochází k ovulaci (uvolnění zralého vajíčka z vaječníků). Tento stav bývá spojen s problémy při otěhotnění.

Bez lékaře to nepůjde

Dalším příznakem je zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů (androgenů), které mohou být odpovědné za příznaky jako zvýšené ochlupení nebo akné.

Na prvním místě je třeba vyhledat odbornou pomoc, ať už v podobě gynekologa, nebo praktického lékaře, který vás případně odkáže ke specialistovi.

K potvrzení diagnózy syndromu polycystických ovarií použije lékař ultrazvuk a krevní vyšetření, především stanovení hladiny mužských (androgenních) pohlavních hormonů

PCOS se někdy také nazývá hyperandrogenní syndrom a je jedním z nejčastějších endokrinologických onemocnění u žen ve fertilním (plodném) věku. Uvádí se, že v této věkové kategorii je syndromem PCOS postiženo 4 -10 % žen.

Mužské hormony škodí

Žít se syndromem polycystických ovarií znamená pro každou ženu něco trochu jiného. Především proto, že příznaky této nemoci se mohou vyskytovat u různých žen v různé míře a zároveň se jejich intenzita může měnit s věkem.

Hormonální a metabolické změny, které jsou součástí syndromu PCOS, jsou rizikovými faktory některých závažných onemocnění, především cukrovky 2. typu, ischemické choroby srdeční a karcinomu děložní sliznice.

Při prokázané diagnóze není třeba propadat skepsi. Existuje totiž dostatek účinných léčebných prostředků. Kromě velkého množství farmakologické terapie (antikoncepční přípravky, léky ovlivňující hladinu inzulinu a krevních tuků atd.) je tu mnoho nefarmakologických prostředků, které pomohou zbavit se nepříjemných příznaků spojených s touto chorobou.

Začněte u sebe

Je důležité mít na paměti, že léčba syndromu polycystických ovarií má být "celotělová", což znamená, že spolu s předepsanými léky je třeba také pozměnit životní styl.

Požádejte svého lékaře o radu ohledně výživy a diety. Právě snížení váhy o 5 až 10 procent má totiž výrazný vliv na zmírnění obtíží. Pokud pacientka správně dodržuje nařízení lékaře, syndrom polycystických ovarií prakticky nemusí omezovat její život.

více na uLékaře

reklama
Doporučené recepty
    reklama