reklama

Sucho v ústech, pálení v očích. Poznáte první signály menopauzy?

Blížící se přechod se může hlásit mnoha varovnými ukazately. A klidně už po třicítce. Do kdy se můžete spolehnout na svou plodnost? Všímejte si prvních známek a včas zakročte.

Foto: Thinkstock

Když vaječníky utlumují funkci a nastupuje poslední menstruace, přichází menopauza. Jde sice o přirozený stav, ale málokterá žena ji vítá. Zvlášť, když se objeví dřív, než bychom čekaly.

V našich podmínkách se objevuje v průměru kolem padesátého roku života ženy, ale za běžnou se považuje kdykoliv po čtyřicítce. Stává se však, že se přechod objeví už před čtyřicátými narozeninami. Stane se, že dokonce už po třicítce. Pak jej lékaři označují jako předčasný, což může mít řadu příčin.

Neničíte si zbytečně tělo? 

Některé z nich, jako jsou například genetické dispozice, ovlivnit nelze. "Často se totiž stává, že ženy mají menopauzu přibližně ve stejném věku jako jejich matka. Příčinou ale může být rovněž autoimunitní onemocnění, tedy stav, kdy si žena vytváří protilátky proti vlastním vajíčkům či vaječníkům, nebo infekční choroby, například tuberkulóza vaječníků či onemocnění příušnicemi," vysvětluje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Některé faktory vyvolávající předčasnou menopauzu naopak ovlivnit lze. K těm patří především špatná výživa, stres, velmi nízká tělesná hmotnost či nepoměr svalové a tukové hmoty v těle.

Podle čeho ale poznáme, že se příchod menopauzy blíží? Nebývá to jednoduché, proto bezmála třetina žen ani nepozná, že 'už je to tady'.

Taky vás trápí?

K běžným příznakům patří proslulé 'návaly', bušení srdce, výkyvy nálad, nespavost nebo i sklon k depresím. Hodně napoví také poruchy menstruace - buď v podobě častějšího krvácení, nebo naopak jako prodloužení cyklu - to bývá typické pro období před blížícím se posledním menstruačním krvácením v životě.  Tedy těsně před nástupem klimakteria.

To všechno se asi dá čekat, ale setkat se můžeme s celou řadou dalších příznaků, které si vlastně do souvislosti s přechodem nedáváme. Napadlo by vás, že příznakem může být i pocit písku v očích nebo tzv. suchá rýma?  Vysychání slzných žláz a poškození rohovky nebo obtíže v hrtanu, hltanu či nosu jsou však jen jinou podobou vysychání sliznic, které jsou známým průvodcem přechodu. Sex pak může bolet, objevuje se svědění a pálení. Taky mnohem častěji běháme na malou. Ženy se však domnívají, že jde jen o symptomy různých virových či infekčních onemocnění.

Kdy a jak to řešit?

"Plánuje-li žena mateřství v pozdějším věku, tedy po 30. roce života, je na místě vzít v úvahu rizika, která s sebou předčasná menopauza přináší. Za některých okolností totiž početí dítěte ještě možné je, jindy už nikoliv. V obou případech není času nazbyt a je nezbytné si při prvních příznacích přechodu pospíšit," upozorňuje doktor Turčan.

V tomto případě je vhodné stanovení hormonálních hladin z krve, včetně FSH (folikuly stimulující hormon) a AMH (anti-Mülleriánský hormon). Jejichž odběr by měl být proveden 2. až 5. den od počátku menstruačního krvácení. Oba uvedené hormony ukážou, zda se jedná o přechod či ovariální selhání jedná. "Mohou nám pomoci stanovit i to, jaká je zásoba dozrávání schopných vajíček. Budou-li v pořádku, je možné použít na úpravu cyklu též přípravky na přírodní bázi, například typu Sarapis mensis," uzavírá MUDr. Turčan.

Za určitých okolností je možné využít i hormonální léčbu. Ale k odborníkovi určitě zamiřte raději dřív než později. Pokud ale propásnete hormonální 'bod zlomu', lékaři vám už nebudou umět nabídnout nic víc, než jen pouhé preparáty na zmírnění příznaků.

reklama
reklama
reklama