Když jde o srdce: Samota škodí
Každý je mladý tak, jak se cítí, říká lidová moudrost. Naše skutečné mládí - nebo případně stáří - však je určováno biologickým věkem našeho srdce. Víte, že nejvíc mu škodí samota?
Každý je mladý tak, jak se cítí, říká lidová moudrost. Naše skutečné mládí - nebo případně stáří - však určuje biologický věk našeho srdce.
Srdce je dutý svalový orgán velikosti sevřené pěsti a váhy cca 330 g. Je uložen větší částí v levé polovině hrudníku mezi plícemi, jeho spodní stěna spočívá na bránici. Tento ústřední orgán krevního oběhu pracuje nepřetržitě od ranného období nitroděložního života až do smrti.
Nejvýkonnější pumpa na světě
Srdce funguje jako pumpa: přečerpává okysličenou krev z plic do velkého tělního oběhu a krev neokysličenou z velkého oběhu do plic (do oběhu malého). Každé srdíčko za hodinu přečerpá 360 l krve a během 70 let života 220 milionů litrů krve.
Výživu srdce zajišťují koronární tepny, jejichž průchodnost je zásadní podmínkou dobrého a spolehlivého fungování celého oběhového systému. K nejčastějším druhům srdečního selhání patří porucha myokardu (zejména ischémie)a objemové i tlakové přetěžování srdíčka (v důsledku hypertenze nebo srdeční vady).
K rizikovým faktorům kardiovaskulárního onemocnění patří především zvýšená hladina cholesterolu v krvi, zvýšený a zejména vysoký krevní tlak, kouření, nedostatek pohybu, nadváha či obezita, nespokojenost s prací a přemíra stresu.
Zhoubný vliv samoty
Studie dr. Petera Schnalla z Cornellovy univerzity prokázala, že osoby vystavené značným psychologickým nárokům, při čemž běžné rozhodování nemají pod kontrolou, jsou vystaveny trojnásobnému riziku vysokého krevního tlaku.
Všichni chronicky stresovaní pracující měli zvětšená srdce nebo ztluštělou srdeční stěnu. Stres je totiž faktorem, který zřetelně ohrožuje život a zdraví prakticky od mládí.
Nejhlubší stresový faktor představuje pocit osamění, který vyvolává chronický stres. Rozlišujeme dvě základní kategorie stresu - akutní a chronický. Tělo reaguje na emoční či fyzický stres celou sérií již dobře známých mechanismů, které mají tělo připravit na útěk, nebo boj. Akutní stres se zvládá lépe než stres chronický. Schopnost reagovat na stres musí být nutně vyrovnána schopností odreagovat se a uvolnit.
MUDr. Dean Ornisch své poznatky o systému, jak zvrátit vývoj ischemické choroby srdeční, popsal v knize Mějte znovu zdravé srdce. Chce to opravdu málo - otevřít se poznání nejhlubších příčin ohrožení kardiovaskulárního systému. Těmi jsou především kouření, přemíra užívání nejrůznějších povzbuzujících prostředků, příliš mnoho živočišných tuků ve stravě, nedostatek zdravého (pravidelného) pohybu a neschopnost odpočívat.
Kde najít pomoc?
V oboru kardiologie dosáhla současná medicína fantastického pokroku. Česká kardiologie představuje evropskou špičku a je celosvětově uznávána. Možná i proto, že v léčbě infarktu myokardu urgentním zprůchodněním ucpané tepny angioplastikou je naše země společně Dánskem na prvním místě ve světě vůbec.
Možná na to leckdo spoléhá až příliš, když se nestará o výši svého krevního tlaku, přemíru kilogramů vlastní váhy, objem pasu. Mimochodem, třeba porucha erekce u muže středního věku může být prvním projevem počínajícího kardiovaskulárního onemocnění.
Existují i další léčebné postupy: by-pass, transplantace srdce apod. Často jediným definitivním řešením chronického selhání srdce bývá jeho transplantace.
Mosty k transplantaci
Výsledky transplantací jsou velice uspokojivé, avšak narážejí na tíživý nedostatek dárcovských orgánů. U pacientů v terminálním stádiu srdečního selhání, kteří dostatečně nereagují na medikamentózní léčbu a pro které dosud není k dispozici vhodný dárcovský orgán, se jako „most k transplantaci" užívají různé systémy dočasné srdeční podpory.
V České republice vstoupily náhrady do klinické praxe v roce 2003 a od té doby byla v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) již po padesáté užita srdeční podpora Thoratec, lidově nazývaná „mechanické srdce."Zařízení má dvě části, které zůstávají vně těla a prostřednictvím připojených kanyl pomáhají selhávajícímu biologickému srdci.
Zároveň se připravuje program implantabilních podpor Heart Mate II., které jsou nejen komfortnější, ale mohou fungovat pacientovi i doma, takže se ušetří nemocniční lůžko.
Strava, cvičení a bylinky
Dříve lidé nepotřebovali věnovat pozornost pohybu. V rámci přežití pracovali a vzdálenosti překonávali po vlastních nohou. Na základě svého třicetiletého výzkumu vztahu mezi stravou a rozvinutím srdečního onemocnění sestavil Michio Kushi průkopnický stravovací program, který přirozenou cestou pomůže udržet srdce zdravé. Kniha Dieta pro silné srdce obsahuje rady, jak předcházet 12 různým kardiovaskulárním problémům a navíc samostatné jídelníčky.
Tradiční bylinkářství poskytuje na nemocné srdce mimořádné množství léků. Jde například o srdeční glykosidy. Odjakživa se aplikují pří léčbě selhání srdce a arytmie - jsou obsaženy v konvalince vonné a náprstníku červeném.
Kardiovaskulárnímu systému prospívají tzv. kardiaka - srdeční léčiva, posilující vliv na srdce a tepny mají tzv. kardiotonika (hloh, jinan dvoulaločný, česnek, lípa).
V rukou zkušeného bylinkáře nabízí zelená lékárna nekonečné možnosti včetně prevence degenerativních chorob. Spolupracovník prestižního britského Národního institutu léčivých rostlin David Hoffman je autorem knihy Zdravé srdce, která obsahuje mnoho jednoduchých a konkrétních rad, jak přirozeně posílit svůj kardiovaskulární systém.
Anna Vejvodová