reklama

Jste extrémně vyčerpaní? Zkuste koňské dávky hořčíku

Když cítím, že na mě jde nepopsatelná únava a že povinnosti ve velkém překračují odpočinek, naordinuji si větší dávku hořčíku. A věřím, že to, že pak všechno zvládnu, není jen placebo efekt.

Foto: iStock

Jak poznáme, že bychom měli hořčík nějakou formou doplnit? Býváme skleslí, vyčerpaní, nervózní až hysteričtí a můžeme mít sklony k melancholii. Taky není ojedinělým příznakem to, že si myslíme, že "už už" budeme mít infarkt, jak nám buší srdce, přitom může jít právě o nedostatek hořčíku.

Organismus prostě "jede z posledního". Jde o jeden z nejdůležitějších prvků v lidském těle. Většina hořčíku se vyskytuje v kostech a zubech. V menší míře se nachází v krvi a tkáních.

Ořechy a kvasnice

Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří zejména luštěniny, špenát, mák, kvasnice nebo ořechy, velmi vysoký obsah hořčíku má káva. Vstřebávání hořčíku negativně ovlivňují také některé běžné potraviny, například cukr, bílá mouka, tuky, uzeniny nebo mléčné výrobky.

Účinnost vstřebávání ze stravy činí u zdravého člověka až padesát procent. Přibližně sedmdesát procent přebytečného magnesia je z těla vyloučeno stolicí, zbytek močí, při intenzivním pocení se část vylučuje také potem. Proto je ideální v letních vedrech programově hořčík doplňovat v tekutinách, buď pomocí rozpustných doplňků stravy, nebo minerálky.

Veškerá moc hořčíku

1) Snižuje v těle napětí, pomáhá při potížích se spánkem

Správná hladina hořčíku v těle pomáhá snižovat hladinu kortizolu, který je spojován se stresem, a tím snižuje riziko nespavosti, zlepšuje spánek, prodlužuje jeho délku a zkracuje dobu usínání.

2) Podporuje načerpání energie

Pokud se cítíte ospalí, unavení a ovládají vás negativní myšlenky, zkuste vypít větší množství tekutin s obsahem magnezia, může to znatelně pomoci.

3) Uvolňuje svaly

Hořčík hraje důležitou roli při svalové kontrakci. V případě nedostatku hořčíku může docházet k bolestivým křečím ve svalech. 

4) Napomáhá srdci v jeho práci

Největší množství hořčíku bývá uloženo v srdci. Právě pro správnou srdeční činnost je pro tělo velmi důležitým "parťákem".

5) Bojovník proti migrénám

Pokud vás přepadne bolest hlavy, nedávejte si hned kávu s růžovou pilulkou nebo růžovou pilulku zapíjenou Coca-Colou, ale zkuste vypít aspoň půl litru minerálky s obsahem hořčíku. Možná se stane zázrak a bolest ustoupí. 

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama